Stabilní dodávky ruského plynu v EU má teď jen Maďarsko

Názor
Největší americká banka JP Morgan se chystá přesunout své zaměstnance z Frankfurtu do Londýna. Obává se, že Německo se bude přes zimu potýkat s blackouty, před nimiž chce chránit je i svůj byznys. Plány banky jsou součástí souboru nouzových opatření, která hodlá uplatnit, zhorší-li se v Německu dále energetická situace.
Nad rámec nasmlouvaného objemu dodává nyní Rusko plyn Maďarsku, které je nyní z hlediska dodávek ruského „ostrůvkem stability“ v EU. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V souvislosti s brexitem někteří tvrdili, že bankéři budou utíkat z Londýna, situace je ale opačná… Německo společně s Českou republikou totiž představuje dvě země EU, které jsou vůbec nejvíce dotčeny přerušením dodávek plynu potrubím Nord Stream 1. V pátek minulý týden ruský plynárenský gigant Gazprom oznámil, že kvůli technickým potížím s turbínou a ovšem i kvůli sankcím, které jsou jejich důvodem, dodávky přeruší.

Na dodávkách z Nord Streamu 1 je závislé jak Německo, tak Česko, do jehož plynovodní sítě přivádí plyn z Nord Streamu 1 plynovod OPAL. Tímto potrubím však momentálně žádný plyn neteče. Stejně, jako Česko, je od ruského plynu zcela odříznuté Německo.

PSALI JSME:
Rusko nechá Nord Stream 1 vypnutý. Je za tím politický motiv, naznačuje Siemens

Přitom ovšem Rusko nadále plyn dodává do EU ukrajinským tranzitním plynovodem, a to Slovensku, Rakousku a Itálii. Ovšem i těmto zemím posílá jen zhruba třetinu nasmlouvaného objemu. Naopak nad rámec nasmlouvaného objemu dodává plyn Maďarsku, které je nyní z hlediska dodávek ruského „ostrůvkem stability“ v EU.

Maďarsko ale získává ruský plyn z plynovodu TurkStream, který surovinu vede z Ruska do Turecka po dně Černého moře a pak dále na Balkán. A přes Srbsko právě i do Maďarska. Budapešť si o prázdninách vyjednala navýšení dodávek, má však s Gazpromem přímý kontrakt.

PSALI JSME:
Bulharsko zahájí jednání s Gazpromem o dodávkách plynu. Jednota EU ve vztahu k Rusku se tříští

Už letos v červenci a v srpnu byl TurkStream, zprovozněný teprve roku 2020, historicky vůbec poprvé hlavním plynovodním zdrojem dodávek ruského plynu do Evropy. Červencová data jsou však zkreslena plánovanou odstávkou Nord Streamu 1, která je pravidelnou každoroční záležitostí. Letos odstávka trvala deset dní.

Historicky přelomová tak jsou právě srpnová data. Podle údajů analytické společnosti S&P Global Commodity Insights Rusko v srpnu dodalo do Evropy Turk Streamem celkem 1,2 miliardy metrů krychlových plynu, zatímco tranzitním cestou přes ukrajinské území 1,1 miliardy metrů krychlových a Nord Streamem 1 jen necelou miliardu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Hlavním zdrojem ruského plynu Evropě je poprvé v historii Turk Stream

Zavřít reklamu ×
  1. Pekarová nám oblékne svetry . Na jaře jsem nechápal , za koho bojuje. Teď si myslím , že naše vrchnost má velké investice na ukrajině . No takže čecháčky hodí přes palubu a kope za pár oligarchu . Nic jiného mě nenapadá. A teď čumí jak blumy , když jde ekonomika do zadele , ale už nemužou couvnout , at to stojí co to stojí. Stejně jako Putka či Zelí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB