Stabilní komerční nemovitosti reagují hlavně na reálné sazby

Názor
Česká národní banka (ČNB) zvýšila během posledního roku sazby už o 6,50 procenta, což je tak rychlý a razantní nárůst, který si jen málokdo dokázal představit. Správný postup, který naše centrální banka zvolila, má za cíl ochladit domácí poptávku, a tím snížit inflační tlaky.
Úrokové náklady na zajištěný úvěr v českých korunách za poslední rok vzrostly o 4,5 procenta respektive o dvě procenta při financování v eurech. Ilustrační foto: Pixabay.com

K prvnímu významnému zvýšení sazeb o 75 bazických bodů došlo už loni v říjnu, ale teprve až teď budou viditelné jeho důsledky v reálné ekonomice. Inflace, kterou je centrální banka schopná ovlivnit, je z velké části o očekáváních, a právě ty se ČNB svým jestřábím přístupem snaží korigovat. Z toho důvodu jsou pro ni extrémně důležitá jednání odborových svazů či kroky vlády.

Pokud se podaří držet růst platů a mezd v rozumném intervalu, nejlepším lékem na (poptávkovou, pozn. aut.) inflaci bude inflace samotná. I z toho důvodu ČNB očekává návrat do tolerančního pásma inflace (1-3 %) již ve třetím čtvrtletí 2023, což by korespondovalo s pravděpodobně také rychlejším snižováním sazeb.

Změnou postoje centrálních bank k monetární politice je samozřejmě významně ovlivněn i trh komerčních nemovitostí. Transakční aktivita v tomto odvětví je v současné době pod tlakem výrazně vyšší ceny bankovního financování. Úrokové náklady na zajištěný úvěr v českých korunách za poslední rok vzrostly o 4,5 procenta respektive o dvě procenta při financování v eurech.

PSALI JSME:
Drahé hypotéky mohou vést ke snížení reálných cen nemovitostí

Ceny komerčních nemovitostí však nevykazují žádné prudké výkyvy. Důvodem je skutečnost, že tyto projekty jsou díky inflačním doložkám (automatické každoroční zvýšení nájmu o inflaci) spojeny s reálnými sazbami, které jsou v současné době naopak nejnižší v historii České republiky.

Centrální banky by jednoduše a intuitivně nikdy nezpřísňovaly monetární politiku tak razantně, pokud by inflace nebyla tak vysoká. Vysoká inflace a úrokové sazby však přinášejí nové paradigma. Předpoklad zvyšování nájmu o inflaci nebude velkým problémem u ziskových nájemníků s nízkým kreditním rizikem, kteří jsou typickým nájemníkem prémiových kancelářských budov.

Pod tlak se mohou dostávat nemovitosti nižší kvality a nájemníci s nízkými maržemi, kteří nebudou schopni vyšší nájemné zaplatit. Kromě toho u nájemců industriálních nemovitostí se zároveň s rostoucími úrokovými sazbami zvedá náklad na zásoby držené ve skladech. Ziskovost společností se v následujících měsících tak bude měřit dle schopnosti přenést vyšší ceny na své zákazníky.

Autor je finanční ředitel společnosti ČMN
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Malé a střední podniky čekají krušné roky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v červeném

Středoevropský region se v úterý topil v červených číslech. Nejvíce ztrácel maďarský forint (1,1 %). Dolehlo na něho snížení ratingového výhledu agenturou S&P ze stabilního na negativní. Ta ho spojila s riziky …

Vnější pozice Česka se dále zhoršuje

Už pět měsíců za sebou končí běžný účet platební bilance deficitem, který v červnu dokonce překročil 45 miliard korun. Od začátku roku se tak schodek vnější bilance země zvýšil na -86 miliard, zatímco za celý loňský …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB