Stačí pár dní mrazu a někomu dochází šťáva

Názor
V Evropě stačí pár dní tužší zimy a některým zemím najednou „dochází šťáva“. Rakousko bylo před kolapsem přenosové soustavy, poté ve Švédsku dokonce veřejnoprávní televize apelovala na lidi, aby neluxovali a mělo tam dojít i k omezování výroby. Nikoliv kvůli pandemii.
Vysoké zatížení elektrizační soustavy nastává vždy v zimě v pracovní dny a v období, kdy na území ČR trvají celodenní mrazy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Také v Česku síť v pondělí 15. února ráno kvůli mrazům kolem mínus patnácti až dvaceti překonala rekordní zatížení. Podle Lukáše Hrabala z přenosové soustavy ČEPS v pondělí v 08:50 dosáhla okamžitá spotřeba elektřiny v ČR hodnoty 12 226 megawattů (MW).

Překonala tak dosavadní maximum z 28. února 2018 o více než 150 MW. Šlo o nejvyšší okamžitou spotřebu elektřiny od roku 1990, od kdy jsou srovnatelné údaje k dispozici. „Vysoké zatížení elektrizační soustavy nastává vždy v zimě v pracovní dny a v období, kdy na území ČR trvají celodenní mrazy,“ řekl médiím šéf Dispečerské řízení ČEPS Miroslav Šula.

Nárazový rekord to sice byl, ale žádný podnik nemusel zastavovat kvůli případnému výpadku elektřiny výrobu a Češi, které teď některá německá média označují za „nebezpečné semeniště mutací“, si mohli alespoň vyluxovat bez omezení.

PSALI JSME:
Jaderné elektrárny drží dvě záložní směny doma. Bedlivě se chrání proti okolí

Ať se to někomu líbí nebo ne, je to mimo jiné i díky tomu, že základní linii spotřeby nám bezpečně pokrývají dvě jaderné elektrárny, a výkyvy pak dorovnávají uhelné, plynové a další zdroje. Sázet ale jen a jen na solární, větrné a vodní zdroje, to je, jak ukazují situace ze Švédska a Rakouska, velmi nebezpečné. Slunce, voda, vítr jsou doplněk.

A snažit se o nižší energetickou náročnost moderní společnosti? Štítkování elektrospotřebičů to nezachrání. Jsme zkrátka mnohem více on-line a vůbec vše se točí kolem počítačů, už i nákup bot se neobejde bez e-shopů.

Zdá se to jako drobnost? Není. Například prý počítačové šifry bitcoin, označované za měnu, celosvětově spotřebují za rok tolik proudu, jako dvě Česka.

Švédsko je přímo zeleným vzorem nového udržitelného světa. Bravo. Baví mě bambusová prkénka švédské nábytkářské firmy, líbí se mi, že se snaží ze starého dělat nové. Recyklovat.

PSALI JSME:
Evropa bez elektřiny i bez ohně v kamnech. To snad ne!

Ale jak chtě nechtě musela připustit sama švédská média, země byla nucena nakoupit si mnohem dražší elektřinu z ciziny, z uhelných elektráren, a nahodit starou plynovou elektrárnu.

A stalo se to poměrně brzy poté, co si Švédové pod praporem až příliš zeleného hnutí odstavili jaderný blok. Stejně tak Rakousko. Před lety div nerozpoutalo válku kvůli Temelínu, a teď z něho nakupuje proud, a také z polských uhelných elektráren.

Mráz, který pro nás v Evropě sice byl pořádný, ale vlastně to ještě nic nebylo, protože trval krátce, ukazuje na zranitelnost státu, jenž vsadí na populistický ekologismus. Nejen, že elektrická vozítka mají najednou jaksi v mrazech problémy, to je spíše k pousmání.

Ale jde zde hlavně o závislost či nezávislost na velmocích. Například, proč je Maďarsko tak těsný přítel Ruska, přičemž nejde jen o vakcínu „Satelit“ (Sputnik)? Protože je životně závislé na ruském plynu.

Takže nejde jen o luxování…

PSALI JSME:
Zima elektromobily nezastaví, ale může je zpomalit. Což vadí i dojezdu

Zavřít reklamu ×
 1. Ještě že už je mi 65 let! Takže se snad nedožiju toho, že nás „zelení“ tak „zdemolují“, že budeme malincí chudáčci a nebudeme si moci vyrobit ani velmi čistou energii z jádra. Slunce a vítr to nenahradí, jsou jen jako doplněk a jinak víceméně k hovnu. Jen zaplevelují a likvidují krajinu, potažmo životní prostředí.

  • Je mi prakticky stejně a jsem na tom úplně stejně jako Vy. Jenom k tomu říkám – nezávidím mým dětem.

  • Mám stejný věk, kdybychom bydleli poblíž, mohli bychom spolu popít a zanadávat si na ty ekoteroristy, kteří pod rouškoum ochrany přírody planetu devastují. A ti ……. v Bruselu jim na to přikyvují a vymýšlejí nesmyslné zákony.

 2. okamžitá spotřeba elektřiny v ČR hodnoty 12 226 megawattů (MW)……. Pokud si dobře pamatuji ze základní školy, v případě MW jde o výkon, nikoliv o práci (spotřebu) udávanou v MWh. Autorovi doporučuji před zveřejněním technických článků konzultaci s technikem.

  • Nemáte pravdu. Okamžitá spotřeba se udává v Megawattech. Je vyjádřením výkonu , který musí elektrizační soustava dopravit z místa výroby do místa spotřeby. Něco jiného je spotřebovaná elektrická práce v Megawatthodinách, MWh, což vyjadřuje množství energie , jež byla spotřebována za jednotku času.

   • Ano pravda okamžitá spotřeba je fakt výkon nejdedná se o spotřebu za jednotku času.Jde o např. vrtačka má příkon 500Watt a tolik to žere v momentě nyní ne za sekundu ani hodinu!Takže byl odběr elektřiny 12,226Gwatt to je docela Temelín má dva bloky celkem 2250MWatt a Dukovany 2400MWatt tak to dělá tak 44% poptávky výkonu zbytek dělají hlavně uhelné elektrárny a ten krapet vodní a solár a větrný ale to je zlomek výkonu jaderných.Hlavně ty dvě poslední nejdedou stále a na plný výkon.A už vůbec nyní v zimě a to je průser.Krom toho solární mají trable např.Se zanešením panelů sněhem.

  • Okamžitá spotřeba jsou právě watty (megawatty, gigawatty, …). Ano – výkon a okamžitá spotřeba jsou dva názvy téhož. Doporučuji konzultaci … 🙂

 3. OZE budou v budoucnu základ ať chcete nebo ne. To že někdo ve Švédsku neumí počítat, na tom nic nezmění. OZE musí být z logiky jejich funkce plně zálohovány, tj. zdvojeny. A to plynovými elektrárnami, které jsou schopné rychle najet. Uplatní se jen v této době, po zbytek roku budou odpojené nebo pojedou jen na minimálním výkonu v rámci podpory sítě. Jejich vliv na celkové emise energetiky tak bude velmi malý a do budoucna navíc budou spalovat syntetický plyn vyrobený z přebytků OZE. Takže pak bude cyklus CO2 neutrální. Existuje na to již několik studií. Celé to zdvojení bude pochopitelně dražší než samotné OZE, ale pouze z hlediska počáteční investice a údržby. Rozhodně jako celek to bude levnější, než kdyby se všechny fosilní zdroje nahradily jadernými, což by způsobilo enormní náklady a razantní zvýšení cen elektřiny.

  • OZE musí hlavně někdo zaplatit. Bylo by sice hezké (bez ironie), kdybychom měli na nárazové použití plynoelektrárny, ale faktem je, že ani ty nejsou nejlevnější a někdo by je musel zaplatit. A otázka zní: Z čeho se zaplatí elektrárna, která stojí? Ono je super si postavit větrníček nebo solár a dodávat dotovanou elektřinu, ale dokud si majitel větrníčku nebude k tomu muset u někoho zaplatit akumulaci své vyrobené energie, aby byla dodávána když je třeba, tak je to o ničem. Bez daleko většího počtu (výkonu) například přečerpávacích elektráren je OZE o ničem. Také bylo na stole, že by mohlo být více druhů elektrického proudu – dnes jsou jen dva – tzv.: denní a noční. Rozlišení cenou by také něco řešilo, lépe by se rozložila spotřeba. Od tohoto nového roku není například možné postavit rodinný dům, který by měl velkou akumulační nádrž a nahřívat ji nočním proudem (ten, který by byl jinak jalový – myslím ten 8 hodinový, ne ten dotovaný 22 hodinový). Místo toho si člověk musí dát tepelné čerpadlo, které pojede nutně nonstop a nebo dát plyn. V případě výcestupňového tarifu by na nahřátí mnohdy stačilo i méně, takže by šlo doopravdy o ten proud, který by jinak přišel v niveč. Cest k úspoře a racionalizaci je spousta a měli bychom pracovat na všech, protože žádná z cest není všespásná a rozhodně není jediná správná.

  • To jsou pořád jenom takový bláboly zelených fanatiků s humanitním vzděláním. Stejně jako odmítání uhlíkově neutrálního jádra. S OZE se reálně chytají v našich zeměpisných šířkách jakž-takž větrníky, jenže jaksi u nás v ČR nemáme ty šelfové oblasti moře kde to hodně fouká a zprasit si horskou krajinu lesy větrníků není moc eko. Navíc dalším problémem energetiky je teplárenství a s tím nikdo nic moc nenadělá. Nové pasivní budovy v nejbližších sto letech budou tvořit jen jednotky procent. Jen naprostý hlupák a fanatik si myslí že po skončení těžby uhlí se v teplárnách pojede na něco jiného než plyn, to v lepším případě. V horším se někde bude pálit biomasa, která ale bude chybět v půdě – další zvěrsto zelených fanatiků (podobně jako biopaliva), které postupně ochuzuje a půdu o organickou složku a ničí ji.

  • Být Putinem tak přivřu plyn. No ty lodě toho plynu asi tak moc nebudou stačit vozit. Ale mohla by Gréta šlapat na bicyklu s dynamem a ostatní zelení taky.

  • To je součastný stav, ale až přidou e-auta ty rozhýbou energetickou soustavu večer doma dobíjet všici najednou. V SNR přemýšlejí,že ve špičkách se dobíječky e-aut budou omezovat až do vypnutí. Pokud plyn tak musí být NorthStrem II.

  • Nahradit celoroční produkci JETE 14TWh znamená v našich podmínkách postavit FVE o výkonu 14 GWp. Bez zapocutani výstavby 2GW paroplynek a odpovídajícího zásobníku na plyn. Proto to není žádná legrace když si takovou JE odstavite a nic jste si dopředu nepripravili. DE se chystá odstavit za cca rok všechny své JE a v dobách nedostatku se bude snažit brát EE z okolních zemí. Škoda že není možné odstrihnout od společné přenosové soustavy EU země které vsadili jen na bezhlavou výstavbu OZE. Nechal bych je v zimě zmrznout.

 4. S článkem v zásadě souhlasím ale mrzí mne jeho nenávistný tón. Takhle by profesionální novinář neměl psát pokud tedy vlastně není obsahem útok….

  • Radomile…jaký nenávistný ton,vždyt řekl jen pravdu,kterou se každý bojí říci nahlas. nenávistné zprávy si přečtěte jinde.

 5. Poprosil bych všechny české komentátory, aby si nejprve přečetli originál, pak ho pochopili a pak o něm psali. Titulky á la Blesk Švédově nesmějí luxovat, vypnuli si jadernou elektrárnu, jsou dobré akorát tak do Blesku pro nemyslící, kde je doplňují ještě obrázky pro větší pochopení. Je to stejný hoax, jako nedávný prý hrozící blackout v Evropě.

  • A vždyť to není žádný hoax. Vyjadřoval se k tomu analytik z Sevenenergy. A dávalo to jasný smysl. Dělal jsem léta na elektrárně, takže mi bylo jasné, o co šlo.

 6. Zajímalo by mne, JAK je to se spotřebou Elenergie a Bitcoinem. KDO to platí ? Udržování ? Těžba je jasn´á, tam to zaplatí „zlatokop“. Ale to ostatní ?? Děkuji každému. [email protected] Petr

 7. Elektřiny do budoucna bude nedostatek, nárůstem el. aut a likvidací fosilních paliv, přivedou zákonodárci svět do velikých problémů. Ekologie za každou cenu. Co omezit nesmyslnou nadvýrobu , třeba automobilů kterých stojí statisíce neprodejných nových ve skladech , letištích ,prostě začít normálně přemýšlet a ne se nesmyslně hnát za zbohatnutím .

 8. Dokud není možné přebytky zelených zdrojů z léta efektivně uskladnit do zimy tak je to zelená cesta do ekonomického pekla.
  Blíží se okamžik, kdy budeme otevírat uzavřené tepelné elektrárny a hnědo a černouhelné doly, protože nám prostě nic jiného nezbyde.

 9. výkyvy pak dorovnávají uhelné, plynové a další zdroje. Sázet ale jen a jen na solární, větrné a vodní zdroje, to je, jak ukazují situace ze Švédska a Rakouska, velmi nebezpečné. Tam nás dostanou zelení,jako v německu si nepostaví ani rod.domek

 10. Které OZE máte na mysli? Větrné elektrárny, které za bezvětří nepracují, zabíjejí ptactvo, odletující kusy ledu ohrožují vše v blízkosti a v případě poruchy i opraváře? Nebo snad solární energii, která je dotovaná z tepelných a jaderných elektráren a zabírá zemědělskou půdu? Jistě je nutné hledat nové zdroje energie, ale ty nynější OZE jsou slepá ulička.

 11. Proč jim tu elektriku prodáváme. Já bych jim zavřel dráty, až by se posrali a odstavili lyžařské vleky a lanovky. Když nám ti hajzli blokovali kvůli Temelínu silnice.
  Inu jsme to ale pitomci co? Teda my normální ne , ale ti nahoře.

  • A to asi nevite, ze jsou podepsane smlouvy, kdy se MUSIME podilet na provozu EE v EU. MY platime budovani prenosove soustavy pro Nemecko. A Nemci nam nic neplati. My je nesmime odstrihnout, naopak… Treti rise hadr..

 12. Tak rychle prodat co nejvíc aut Tesla v Evropě ať ta síť spadne co nejdříve! Aspoň se splní sen zdrogovaných europoslanců v Bruselu mít celou Evropu ve velké tmě. Čím větší tma tak se lépe krade. Jourová bude spokojená….Je mi na blití z celého vedení EU,které je evidentně nesvéprávné….

 13. Antiatomový odpírači elekráren a jiný ekoteroristi. Atom je nebezpečný pro obyvatele. Uhlí a dřevo je na topení neekologický. Plyn z Ruska nechtějí, proto že zavřeli Navalnýho. Ale větrníky nejdou když nefouká vítr. Fotopanely nefungují když nesvítí slunce. Vodní elektrárny nefungují v létě i v zimě když není voda. Tak ať si svítěj loučema a zahřívaj se během kolem studených kamen. Dobře jim tak!

  • Já jsem se zařídil podle svého úsudku,to je topení na zemní plyn,ohřev vody v bojleru na zemní plyn,auto už 20 let na LPG(možná přejdu na CNG)….Elektřina mě vůbec nezajímá,protože bude díky neustále rostoucí poptávce po této komoditě ZDRAŽOVAT!Jediná jistota je Rusko,které plyn vždycky pošle sem.Zdrogované vedení v Bruselu chce všechno na elektřinu a šílení Američané uvalují sankce na stavbu plynovodu z Ruska jako smyslu zbavení.Stejně jim to nepomůže a ten plynovod se dokončí i kdyby měl tu stavbu zaplatit ze svého sám Putin.Západu nevěřím,oni nás chtějí ekonomicky zničit.Vedení v Bruselu podléhá příkazům z Ameriky jinak není možné pochopit ten rozvoj nesmyslné Tesly v Evropě.Na výrobky od Elona Muska bych uvalil 100 % daně jako na neekologické výrobky.Hlavně ta půltunová baterie je pro přírodu přímo pohroma kdy v baterce jednoho auta je 5 kg lithia.Děti co těží lithium v Africe jsou nevyléčitelně nemocné!

   • Nesmyslně tlacena výstavba OZE si vynucuje výstavbu paroplynovych elektráren a tím i rostoucí spotřebu plynu. Spolu s omezenými možnostmi skladování poroste v budoucnu výrazně jak cena EE tak i plynu. V případě rozsáhlého blackoutu který potrvá delší čas, dochází k rozpadu distribuce plynu a návrat do normálu trvá mnoho měsíců. Taková situace v EU nastala již dříve ve Slovinsku, kde existovaly kraje, kde obnovení dodávek EE trvalo až měsíc a plynu cca půl roku. Kdo neměl kamna na dřevo, mohl si to tak akorát hodit. Doporučuji knihu „Ruka noci podaná“

 14. Nemají jim žádnou el. energii přeprodávat. Chtěli „to“ , mají „to „. „To“ = nepoužít již dostavěnou atomovou elektrárnu ve Zwetendorfu. A sdělit jim, musíte se prostě uskromnit, nebude se prodávat el. energie proti Vašemu přesvědčení z nečistých zdrojů.

 15. Zelená energie je budoucnost, výroba páry pomocí jádra je dost amatérská a nebezpečná. Pokud se podíváte každý rok je někde havárie, anebo nouzový stav před havárií. Budoucnost, podle mě, je stavět soběstačné domy. Postavil jsem si pasivní slamák a když se ráno vzbudím je tu pořad 15-19 stupňů i když je venku hodně pod nulou. Pokud si pořídíte pořádné solární panely (žádné ruské nebo čínské napodobeniny) , tak umí rozpustit sníh na povrchu a navíc fungují i když je zataženo. Takže nevím proč bych měl platit daně na nesmysli co vyrábějí páru. Zastáncům jádra, bych nakázal nějaké samostudium. Protože je to krok zpět a to nemluvím o tom, že odpad z jádra nikdo nechce a jeho uskladnění je extrémně drahé a zase nebezpečné.

 16. Meli je nechat aby byli bez proudu a meli poradnou zimu.Jeste by prstickem hrabali a prosily Nas Cechy aby jsme jim prodali trochu el.proudu z nenavideneho Temelinu. Rychle by prisli k rozumu

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru