Stáhne se AXA ze střední Evropy? Zisk v Česku propad na polském trhu nezachrání

Francouzská pojišťovací a finanční skupina AXA zvažuje prodej svých aktivit ve střední Evropě – v České republice, v Polsku a na Slovensku – v rámci své restrukturalizace a opouštění trhů, kde „postrádá rozsah“. Informovala o tom včera s odvoláním na tři na sobě nezávislé zdroje agentura Reuters s tím, že AXA odmítla informaci komentovat.
Důvodem pro odchod skupiny AXA z ČR může být také probíhající konsolidace na tuzemském pojišťovacím trhu. Foto: Depositphotos.com

„Společnost AXA plánuje prodat své podniky v Polsku, České republice a na Slovensku,“ sdělil agentuře pod podmínkou zachování anonymity jeden z informačních zdrojů a dodal, že potenciálním kupcům středoevropského byznysu AXA již byly zaslány „informační balíčky“.

Plánované prodeje Reuters potvrdily další dva zdroje, které uvedly, že nabídku dostaly mimo jiné největší polská pojišťovna PZU, italská pojišťovna Generali a německá Allianz. Všechny tři společnosti odmítly informaci komentovat, uvedla agentura. Podle jejích zdrojů by hodnota prodávaného byznysu AXA na středoevropských trzích mohla být v rozsahu 400 až 800 milionů eur.

PSALI JSME:
Finanční skupina AXA letos prochází změnami

Zdroj, který si nepřál být jmenován, pro portál FAEI.cz uvedl, že „skupinu AXA zřejmě trápí především výsledky na polském trhu, jenž je ve středoevropském regionu klíčový“. Za první polovinu letošního roku se zde hrubé příjmy propadly o šest procent na 288 milionů eur. V Česku sice vloni AXA dosáhla čistého zisku 725 milionů Kč, ale v eurech (cca 28 mil. eur) je to jen zhruba desetina polských hrubých výsledků za letošní první pololetí.

AXA prochází hlubokou restrukturalizací, která jí má pomoci vyrovnat se s prostředím negativních úrokových sazeb a posílit ji v oblasti zdravotního a majetkového pojištění a pojištění škod. Po loňské akvizici pojišťovny XL se sídlem na Bermudách za 15 miliard dolarů se AXA orientuje na asijský a severoamerický trh, kde už mj. působí prostřednictvím většinového podílu v jedné z nejstarších amerických životních pojišťoven Equitable.

PSALI JSME:
Pojišťovna Aegon se spojuje s NN. Pro klienty se nic nemění

„O prodeji českých aktiv AXA italské skupině Generali se spekulovalo už vloni v létě. Vrabci si o tom nahlas cvrlikali na střechách velkých tuzemských pojišťoven, zatímco jejich manažeři to probírali jako „hotovou věc“ na golfu,“ sdělil portálu FAEI.cz dobře informovaný zdroj, který si nepřál být jmenován.

Podle něj informace agentury Reuters mohou dávat smysl. Dalším dobrým důvodem pro odchod skupiny AXA z ČR je totiž probíhající konsolidace na tuzemském pojišťovacím trhu. Holandská finanční skupina NN Group letos po souhlasech regulátorů dokončila akvizici životní pojišťovny Aegon v České republice a životní pojišťovny a důchodové správcovské společnosti Aegon na Slovensku, čímž posílila svou pozici na obou trzích. Další slučování, z něhož má vzejít nová tuzemská pojišťovací jednička, ohlásily v září Česká pojišťovna a pojišťovna Generali, které v České republice působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali.

PSALI JSME:
Český pojistný trh bude mít nového lídra

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru