Stále méně pravděpodobná prognóza Evropské komise

Názor
Aktuální prognóza Evropské komise se jeví jako stále méně pravděpodobná. Pro letošek i přes zhoršení předpovědi stále české ekonomice přisuzuje růst, jehož číselné vyjádření začíná číslicí „3“: předpokládá tedy růst právě tříprocentní.
Česko by podle Bruselu mělo být v roce 2023 sedmou nejméně zadluženou zemí EU. Ilustrační foto: Pixabay.com

Přitom Česká národní banka (ČNB) letos prognózuje expanzi čítající pouze 1,9 procenta a ministerstvo financí pak 2,5 procenta. Pro příští rok počítá Evropská komise s růstem 4,4 procenta, zato ČNB jen 3,5 procenta a ministerstvo financí 4,1 procenta.

Pokud přísnější protipandemická opatření vydrží i po podstatnější část právě roku příštího, je mnohem pravděpodobnější naplnění poměrně pesimistického výhledu tuzemské centrální banky, než Evropské komise.

PSALI JSME:
Evropská komise ve své prognóze revidovala výhled růstu ekonomiky

Ze střednědobého hlediska stojí za zmínku, že Evropská komise ve své nynější prognóze očekává rychlejší konsolidaci českých veřejných financí, než s jakou počítala letos na jaře. V roce 2023 totiž podle ní bude veřejný dluh k hrubému domácímu produktu (HDP) činit 46,3 procenta, zatímco ještě na jaře prognózovala 47,1 procenta.

Česko by tak podle Bruselu mělo být v roce 2023 sedmou nejméně zadluženou zemí EU. Česko si tedy další lockdowny dovolit může, včetně obnovení kompenzací restauracím, hotelům či poskytovatelům služeb. Momentálně jsme totiž dokonce šestou nejméně zadluženou zemí v EU.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst českého HDP bude letos z celé Evropy druhý nejnižší

Zavřít reklamu ×
  1. krize (nebo spíše situace) 200 – 2010 byla způsobena předluženým jihem. Teď je dluh mnohem vyšší, ale „další lockdowny dovolit si můžem“. To, že na tom nejsme tak špatně jako někdo jiný neznamená, že můžem. Můj pohled

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.