Stane se z Česka polopoušť?

Názor
Sucho už pořádně cítíme všichni na vlastní kůži. Doslova. Lidé ve městech, schovaní v klimatizovaných kancelářích či halách, jimž ještě teče voda z vodovodu možná ještě tak sucho nevnímají. Asi už také cítí, že něco není tak, jak má být. Vedra byla vždycky, ale pravidelně pršelo. Jenže teď neprší a je opravdu sucho.
Když už zaprší, voda po vyprahlé zemi rychle odteče. Foto: Pixabay

Extrémní, potvrzují vodohospodáři, hydrometeorologové, lesáci. Katastrofální, potvrzují zemědělci. Pár přeháněk to nespraví, ani případně vlahý podzim či sněhová zima. Pršet by muselo víceméně soustavně třetinu roku, aby se vláhový deficit v zemi dohnal.

A co hůř, když už zaprší, voda po vyprahlé zemi rychle odteče. Naplňují se slova ministra životního prostředí Richarda Brabce, který v minulosti opakovaně upozorňoval, že nás čeká extremizace počasí, kdy dlouhodobé sucho střídají rychlé povodně a z celé naší domoviny se postupně stane země podobná polopouštnímu Izraeli.

Že je vody je bolestně málo v celé České republice, i laikovi dobře ilustrují animace v čase na odborném portálu Intersucho.cz, kde se temně rubínová, označující extrémní vysušení, nemilosrdně šíří republikou. Každý rozumí tomu, co se na tomto portále píše: Půda je extrémně vysušená už na více než polovině území a potrvá to možná až do října.
Reprofoto: Intersucho.cz

Velké zdroje vody, přehrady se očividně kazí. Dávno nejde jen o to, zda se tam jít koupat s dětmi nebo ne, protože to nemusí být zdravé kvůli sinicím. Někde už jich je tolik, že s nimi mají problémy už i úpravny pitné vody.

Kde se stala chyba, je jasné: Narovnávání řek (někde se zkrátil tok i o více než třetinu!), přehnané odvodňování, likvidace lužních lesů, a především horečnatá výstavba. Podle zpráv ministerstva životního prostředí je už zabetonováno a zaasfaltováno přes deset procent plochy území Česka.

K vedru a vysušování, respektive odvodňování, přispívají nemalou měrou obří logistická centra, která u nás bohužel rostou i bez vláhy. Nemají zelené střechy, nejsou kolem nich zelené plochy se stromy (těch pár zvadlých stromků to nezachrání) a až v poslední době stavební úřady dbají na to, aby dešťovka byla řešena do záchytných nádrží s přepadem.

Průměrná roční teplota v lokalitách těchto center za posledních patnáct let vzrostla i o tři stupně.

Firmy specializované na vrtání studní potvrzují, že lidé si nechávají studny z běžných pěti až dvanácti metrů hloubit i více než do třiceti metrů a někteří si na pozemcích pro jistotu nechají dělat i vrty dva.

Jistý pozemkový investiční fond začal cíleně kupovat pozemky, na nichž jsou prameny vody. A to s vědomím toho, že ve vlastnictví může mít pouze parcelu, nikoliv však vodu. Ta je věcí veřejného zájmu.

Ministr Brabec v této souvislosti naznačil, že stát bude muset začít měnit i legislativu k vodě, aby si uchránil její zdroje pro všechny. Poté proběhly některými médii titulky, že stát chce zestátňovat lidem studny. Blbost, odvětily úřady. Jde jen o to, aby lidé nebyli sobci, a nenapouštěli si bazény, když jejich sousedům vysychají studny a obecní vodovody jsou na suchu.

Ale člověk nemusí být žádný vizionář, aby cítil, že bude-li časem voda na příděl (jak to už začíná na jižní Moravě), a bude-li jí stále méně, tak k omezování privátního užívání zdrojů vody bude muset v zájmu většiny v nějaké formě dojít. Bez ohledu na politickou orientaci.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

O co se zajímat při výběru MBA vzdělávání?

Získání MBA titulu má důležitý význam zejména pro manažery a zaměstnance v řídících pozicích. Studium těchto programů také poskytuje znalosti a dovednosti, které jsou stěžejní k zahájení nového podnikání. V České …

Na 90 procent zdravotníků zaútočil pacient

Výhružky, nadávky, ale rovněž fyzické násilí. Devadesát procent českých zdravotníků se v poslední době stalo terčem útoku od pacientů nebo jejich doprovodu. Vyplývá to ze studie lektora Aesculap Akademie Jaroslava …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Nejčastěji škodí voda. Češi podceňují pojištění svých domovů

Analýza
Podpisem pojistné smlouvy považujeme věc za uzavřenou na mnoho let. Tak vypadá klasický scénář spojený s pojištěním nemovitosti a domácnosti. Češi zapomínají své pojistné smlouvy pravidelně kontrolovat, čímž riskují, že pojistné částky po čase již nemusí stačit na krytí případných škod. Jak tedy správně pojistit svůj domov a kdy pojistnou smlouvu aktualizovat?

Investice s vůní benzínu

Kouzlu vozů z dob minulých podléhá stále více lidí, kteří shánějí hlavně socialistické veterány. V tom jim už rok …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru