Stane se z Česka polopoušť?

Názor
Sucho už pořádně cítíme všichni na vlastní kůži. Doslova. Lidé ve městech, schovaní v klimatizovaných kancelářích či halách, jimž ještě teče voda z vodovodu možná ještě tak sucho nevnímají. Asi už také cítí, že něco není tak, jak má být. Vedra byla vždycky, ale pravidelně pršelo. Jenže teď neprší a je opravdu sucho.
Když už zaprší, voda po vyprahlé zemi rychle odteče. Foto: Pixabay

Extrémní, potvrzují vodohospodáři, hydrometeorologové, lesáci. Katastrofální, potvrzují zemědělci. Pár přeháněk to nespraví, ani případně vlahý podzim či sněhová zima. Pršet by muselo víceméně soustavně třetinu roku, aby se vláhový deficit v zemi dohnal.

A co hůř, když už zaprší, voda po vyprahlé zemi rychle odteče. Naplňují se slova ministra životního prostředí Richarda Brabce, který v minulosti opakovaně upozorňoval, že nás čeká extremizace počasí, kdy dlouhodobé sucho střídají rychlé povodně a z celé naší domoviny se postupně stane země podobná polopouštnímu Izraeli.

Že je vody je bolestně málo v celé České republice, i laikovi dobře ilustrují animace v čase na odborném portálu Intersucho.cz, kde se temně rubínová, označující extrémní vysušení, nemilosrdně šíří republikou. Každý rozumí tomu, co se na tomto portále píše: Půda je extrémně vysušená už na více než polovině území a potrvá to možná až do října.
Reprofoto: Intersucho.cz

Velké zdroje vody, přehrady se očividně kazí. Dávno nejde jen o to, zda se tam jít koupat s dětmi nebo ne, protože to nemusí být zdravé kvůli sinicím. Někde už jich je tolik, že s nimi mají problémy už i úpravny pitné vody.

Kde se stala chyba, je jasné: Narovnávání řek (někde se zkrátil tok i o více než třetinu!), přehnané odvodňování, likvidace lužních lesů, a především horečnatá výstavba. Podle zpráv ministerstva životního prostředí je už zabetonováno a zaasfaltováno přes deset procent plochy území Česka.

K vedru a vysušování, respektive odvodňování, přispívají nemalou měrou obří logistická centra, která u nás bohužel rostou i bez vláhy. Nemají zelené střechy, nejsou kolem nich zelené plochy se stromy (těch pár zvadlých stromků to nezachrání) a až v poslední době stavební úřady dbají na to, aby dešťovka byla řešena do záchytných nádrží s přepadem.

Průměrná roční teplota v lokalitách těchto center za posledních patnáct let vzrostla i o tři stupně.

Firmy specializované na vrtání studní potvrzují, že lidé si nechávají studny z běžných pěti až dvanácti metrů hloubit i více než do třiceti metrů a někteří si na pozemcích pro jistotu nechají dělat i vrty dva.

Jistý pozemkový investiční fond začal cíleně kupovat pozemky, na nichž jsou prameny vody. A to s vědomím toho, že ve vlastnictví může mít pouze parcelu, nikoliv však vodu. Ta je věcí veřejného zájmu.

Ministr Brabec v této souvislosti naznačil, že stát bude muset začít měnit i legislativu k vodě, aby si uchránil její zdroje pro všechny. Poté proběhly některými médii titulky, že stát chce zestátňovat lidem studny. Blbost, odvětily úřady. Jde jen o to, aby lidé nebyli sobci, a nenapouštěli si bazény, když jejich sousedům vysychají studny a obecní vodovody jsou na suchu.

Ale člověk nemusí být žádný vizionář, aby cítil, že bude-li časem voda na příděl (jak to už začíná na jižní Moravě), a bude-li jí stále méně, tak k omezování privátního užívání zdrojů vody bude muset v zájmu většiny v nějaké formě dojít. Bez ohledu na politickou orientaci.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Čtyřlístek posil v konzultační skupině FLO

Podle informací poskytnutých portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) se digitální konzultační skupina FLO rozhodla rozšířit svůj management. Šéfem strategie se stává Pavel Špryňar, datový tým posiluje …

Milan Duda povede marketing Bonami

Po více než šesti letech v CZC přechází Milan Duda do Bonami, aby zde převzal roli marketingového ředitele. Jak společnost sdělila redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz), k jeho klíčovým kompetencím …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi dnes utratí za oběd v restauraci o 70 korun více než před pěti lety

Analýza
Zatímco před pěti lety utratili lidé v restauraci za obědové menu okolo 154 korun, nyní to je 224 korun, tedy o 44 procent více. Ještě výrazněji se zvedly ceny samotných hlavních jídel nabízených okolo poledne. Vyplývá to z analýzy, kterou Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá nejvíce gastro podniků v republice.