Stara trta. Nejstarší vinná réva neroste ve Francii, ale ve Slovinsku

Turisté mířící na chorvatské pláže obvykle jen profrčí okolo, ale slovinský Maribor si zaslouží alespoň krátkou návštěvu. Například proto, že zde roste nejstarší vinná réva na světě. A dokonce se z ní stále vyrábí víno.
Nejstarší plodící vinná réva na světě. Foto: FAEI.cz/autor

Pokud chce někdo vidět nejstarší plodící keř vinné révy na světě, neměl by vyrazit do Francie, Španělska, Itálie nebo snad Čile či Austrálie. Roste totiž v Mariboru, druhém největším slovinském městě, které leží nedaleko rakouských hranic na frekventované trase, kudy se čeští turisté vydávají v létě do Chorvatska.

Stara trta (stará réva) už má více než čtyři sta let, ale na odpočinek se očividně ještě nechystá. V roce 2004 určili vědci stáří této vinné révy dokonce na 440 let, díky čemuž pak byla zařazena do Guinessovy knihy rekordů. A stal se z něj samozřejmě jeden ze symbolů města.

Dvě dlouhá ramena keře se pnou po jižním průčelí domu ve Volajšniški ulici 8 v centrální části Mariboru. Foto: FAEI.cz/autor

Vinařova povinná návštěva

Pro milovníky vína by to vlastně měla být povinná návštěva. Dvě dlouhá ramena keře se pnou po jižním průčelí domu ve Volajšniški ulici 8 v centrální části Mariboru – kousek od řeky Drávy, která městem protéká.

Dům staré révy pochází ze 16. století, původně byl součástí městským hradeb, dnes tu sídlí turistické informační centrum a malé muzeum s vinotékou. Ochutnat víno z nejstarší révy ale není možné.

Lahvičky slouží pouze jako dar pro významné osobnosti, mezi nimiž byl například papež, japonský císař Akihito, americký exprezident Bill Clinton, někdejší kalifornský guvernér a hollywoodský herec Arnold Schwarzenegger, ale i český prezident Miloš Zeman.

Vinařská oblast kolem Mariboru je proslulá bílými odrůdami, ovšem Stara trta plodí červené víno. Foto: FAEI.cz/autor

Zakoupit si ale můžete jiné víno, jakési „potomky“ Stare trty. A určitě nebudete zklamaní, v Mariboru a jeho okolí je spousta vinic, tamní víno patří mezi vyhlášené. Pokud zde chcete zůstat více než jen pár hodin při cestě na Jadran, lze sehnat ubytování dokonce přímo u některé z vinic.

Zajímavostí je, že zdejší oblast je proslulá bílými odrůdami, ovšem Stara trta plodí červené víno. A pokud zavítáte do muzea, určitě si všimnete mozaiky na podlaze, která zobrazuje tok řeky Drávy od jejího pramene až po Černé moře. Anebo si třeba jen můžete sednout do sousední venkovní kavárny, dát si skleničku dobrého slovinského vína a vychutnávat si atmosféru.

Ostatně za prohlídku stojí i centrum města s rozlehlým náměstím. Celý Maribor jakoby by dýchal mládím, protože jde o univerzitní město. Zvláštní atmosféru pak metropole dostává s blížícím se koncem dne. V centru je spousta restaurací, kaváren a dalších „osvěžoven“, z některých se dokonce ozývá živá muzika rozličných uměleckých směrů.

Slovinský Maribor si zaslouží alespoň krátkou návštěvu. Foto: FAEI.cz/autor

Vinná réva v ohrožení

Nechybělo přitom mnoho a Stará trta, jeden z největších skvostů Mariboru, mohl uschnout. Jak před časem připomněl server iDnes.cz, před několika desítkami let začala milovaná a uctívaná réva umírat. Tamní radnice proto pozvala experty z celého Slovinska, aby vymysleli, jak tragédii zabránit.

Byl mezi nimi také vinař Tone Zafošnik, který navrhl, aby se suché části révy ostříhaly. To se sice ostatním moc nezdálo, ale Zafošnik to stejně udělal. Brzy se ukázalo, že to bylo správné rozhodnutí – réva se zase zazelenala.

Od té doby byl až do své smrti v roce 2012 hlavním pečovatelem o staletou rostlinu a stříhat ji prý směl pouze on. I díky němu mohou vinaři každý rok sklidit několik desítek kilogramů hroznů. Sklizeň je městským svátkem a obdobím festivalů.

PSALI JSME:
Dobré víno nepoznáte podle ceny ani „medailemi“ vylepenými na láhvi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.