Starší lidé si více váží práce, nechtějí o ni přijít

Rekordně nízká nezaměstnanost dočasně zakryla jeden z problémů současného trhu práce – velký počet nezaměstnaných v kategorii zaměstnanců ve věku 50 a více let. Největší komunita obchodníků v ČR BusinessAnimals.cz provedla v říjnu na vzorku 100+ firem průzkum zaměřený na zjištění informací o integraci zaměstnanců 50+ ve firmách, jejich pozici na pracovním trhu a co od svých zaměstnavatelů očekávají.

Podle zjištění se, v případě poklesu výkonu ekonomiky a ve chvíli, kdy firmy začnou propouštět, právě lidé nad 50 let stanou jednou ze sociálně nejohroženějších skupin. Pro firmy jsou neperspektivní, považují je za méně výkonné, a proto jsou často propouštěni mezi prvními. Lidé, kterým zbývá do odchodu do důchodu 10 a méně let, pak ze stejných důvodů nemohou najít novou práci.

Z průzkumu vyplývá, že za propouštěním starších zaměstnanců často stojí spíše předsudky zaměstnavatele, než reálné výkony zaměstnance. „Právě starší zaměstnanci cítí k firmě daleko větší pouto. Jen velmi malé procento mladých lidí do 35 let deklaruje, že chce ve firmě zůstat déle než 8 – 10 let. Naopak většina zaměstnanců starších 50 let uvádí, že by chtěla v současném zaměstnání vydržet až do důchodu, tedy přibližně 10 – 12 let,“ vysvětluje Jitka Zoderová, zakladatelka a CEO BusinessAnimals.cz.

Pokud tedy firma stojí o zaměstnance, který hledá dlouhodobou práci, nikoliv jen nové zkušenosti do životopisu, jsou lidé nad 50 let ideální volbou. Už v minulosti uváděla příklad velké fluktuace mladých zaměstnanců švédská automobilka Volvo, kde zaškolení zaměstnanců stojí firmu nemalé peníze. Většina mladých zaměstnanců však po dvou až třech letech odešla. Naopak nově příchozí zaměstnanci starší generace zůstali až do odchodu do důchodu. Náklady společnosti na zaškolení v poměru k odvedené práci tak byli u starších zaměstnanců výrazně nižší.

Jak vyplývá z letošního červnového průzkumu BusinessAnimals.cz, mladí lidé mnohem častěji požadují flexibilní pracovní dobu, částečné úvazky a očekávají také rychlý kariérní postup. Starší lidé jsou ochotnější přizpůsobit se požadavkům zaměstnavatele. „Velký vliv hraje to, že lidé nad 50 let už mají ustálený rodinný život – jejich děti už jsou většinou dospělé. Mají také méně koníčků, než mladí lidé. Například méně cestují, nepožadují proto tolik volna, jako lidé do 35 let,“ vysvětluje Jitka Zoderová příčiny toho, proč má u starších lidí zaměstnání vyšší prioritu. Zaměstnavatelé se na ně mohou spolehnout a využít jejich zkušeností.

Mít v pracovních týmech lidi různého věku je důležité. Právě z diverzity vzniká kreativita. Mladí i starší se mohou vzájemně mnoho naučit. „Starší lidé mají zkušenosti, zůstávají u firmy déle, jsou loajálnější. Od mladých mohou čerpat nové nápady a energii. Vždyť i spotřebitelé výrobků nebo služeb jsou často velmi různorodá skupina. Pokud se bavíme např. i o lidech v důchodu, u našich klientů vidíme, že náhlý odchod do důchodu a ztráta sociálních kontaktů může mít negativní vliv na zdraví i psychiku lidí. Slyšíme, že i lidé 65+ by chtěli pracovat a být aktivní, často jim v tom brání málo flexibilních pracovních úvazků a také stereotypy. Starší lidé mají jednoznačně společnosti co nabídnout a společnost to, co nabízejí, velmi potřebuje, nejen kvůli stárnutí populace. Jen je třeba vyjít jim vstříc tak, aby z toho profitovali všichni,“ uvádí Michaela Stachová, ředitelka Nadace Krása pomoci, která se zaměřuje na seniory.

Jsou ale i obory, ve kterých starší lidé najdou uplatnění jen stěží – jde zejména o start-upy, které těží z neustálých inovací. Právě kreativita je podle firem oblastí, ve které mají lidé nad 50 let deficit. To platí i v přizpůsobení se novým technologiím, nebo v jazykové vybavenosti. Mladí lidé se, oproti starším kolegům, také lépe vypořádávají se stresem. Rovněž firemní změny starší zaměstnanci snášejí hůře.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.