Stát bude kontrolovat i marže potravin

Názor
Ministerstvo zemědělství a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže chystají kontrolu marží některých potravin. Jde o krok, který patří do repertoáru „válečných ekonomických nástrojů“. Za běžných podmínek by mělo být nemyslitelné, aby stát kontroloval marže, pokud tedy například nemá podezření z kartelové dohody.
V případě potravin jsou poškozeni zejména sociálně zranitelní občané, jako jsou důchodci, matky samoživitelky nebo zástupci tzv. pracující chudoby. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Válka však představuje situaci, která je zcela nebývalá a řada prodejců – nejen pohonných hmot, jak jsme viděli v minulém měsíci – je v pokušení jí zneužít a stanovit si marže vyšší, než je běžné. Doplácí na to řadový občan.

V případě potravin pak jsou poškozeni zejména sociálně zranitelní občané, jako jsou důchodci, matky samoživitelky nebo zástupci takzvané pracující chudoby. Potraviny v jejích rozpočtech totiž zaujímají vetší podíl, než v rozpočtech finančně lépe situovaných spoluobčanů.

PSALI JSME:
Inflace trhá rekordy. Dramaticky zdražují i potraviny

Prodejci potravin – například řetězce – zneužívají situace v tom smyslu, že si pod vlivem napjaté atmosféry ve společnosti navyšují zisky nad rámec toho, co je běžné. Za normálních okolností by tak činit ani moc nemohly.

Veřejnost je však v současnosti vyplašená zprávami o všudypřítomné inflaci, již nyní podněcuje právě válka. Lidé tak ochotněji než jindy přistoupí na vyšší ceny zahrnující i výrazněji navýšenou marži, neboť pod vlivem zjitřené atmosféry ztrácejí uvážlivý úsudek.

K inflačním tlakům způsobených pandemií se v současnosti přidávají inflační tlaky způsobené dalším mimořádným dějem, který nastává po dlouhých desetiletích – válkou v Evropě a s ní souvisejícími historicky bezpříkladnými sankcemi.

PSALI JSME:
Cena pšenice versus cena chleba

Čerpací stanice, rafinérie nebo právě prodejci potravin tak mohou dosahovat vyšších marží, které jsou však z velké části jen důsledkem určité paniky na trhu.

Stát se tak z politických důvodů snaží tuto situaci kontrolami marží korigovat, neboť se obává, že se zjitřená atmosféra ve společnosti obrátí proti němu samotnému. V krajním případě by totiž hrozily předčasné volby, jež by mohly smést současnou vládní reprezentaci.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vepřové maso na burze od ruské invaze zdražilo už o 60 procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Spotřebitelé dál omezují své nákupy

Podle údajů statistického úřadu zveřejněných ve středu i v červenci pokračoval trend snižování reálných útrat domácností v tuzemských obchodech. Aktuálně dokonce už české domácnosti nakupují jen tolik zboží jako v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB