Stát by měl upustit od výplaty letošních prémií státním zaměstnancům

Názor
Hospodaření českého státního rozpočtu vykázalo ke konci letošního října schodek čítající 274 miliardy korun. Jde o nejvyšší schodek státního rozpočtu v novodobé historii České republiky. Dosavadní nejvyšší schodek, ten z prosince roku 2009, z doby světové finanční krize, převyšuje ten současný, říjnový už o více než 80 miliard korun.
Stát by měl upustit od výplaty letošních prémií státním zaměstnancům. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stále jsou přitom před námi ještě takřka dva měsíce roku, přičemž tempo prohlubování deficitu je tradičně koncem roku obzvláště rychlé. Nejinak tomu bude i letos, přičemž tempo prohlubování deficitu ještě urychlí probíhající druhá vlna koronavirové pandemie a nutnost zohlednit a hradit dodatečná protipandemická opatření, jako jsou zejména dodatečné daňové úlevy či prodloužení programu Antivirus.

Tyto a další podpůrné kroky způsobí do konce roku navýšení deficitu státního rozpočtu z úrovně deficitu zhruba 350 miliard, což by bylo finální letošní plnění nebýt závažného průběhu druhé vlny, na zhruba 400 miliard korun.

Měsíční tempo prohlubování deficitu je ve druhé polovině letošního roku přibližně jen poloviční v porovnání s jarními měsíci, kdy vrcholila první vlna pandemie, což je klíčovým důvodem toho, proč schodek nakonec bude nižší, než 500miliardový.

PSALI JSME:
Astronomický schodek státního rozpočtu opět narostl

Právě schodek v uvedené výši si letos v létě ministerstvo financí nechalo schválit, spíše však jako jakousi maximální úroveň schodku. Té nakonec nebude dosaženo, a to i přes to, že průběh druhé vlny je poměrně závažný.

Důvodem toho, že schodku 500 miliard dosaženo nebude, je slabší než v létě předpokládaná běžná výdajová činnost státu, ale také jeho slabší investice. Investice jsou sice rekordní, ovšem zatím i tak zaostávají za jarním a letním příslibem vlády mohutně se z krize proinvestovat.

Stát ovšem oproti předpokladům z června, kdy ministerstvo financí poprvé zveřejnilo úmysl hospodařit s půlbilionovým deficitem, ušetřil dosud výrazně i na běžných výdajích či na neinvestičních nákupech a také na obsluze dluhu. Státu hraje do karet dramatický pokles úrokových sazeb, včetně těch na tuzemských dluhopisech, k němuž došlo na jaře během kritické fáze koronavirové krize.

PSALI JSME:
Druhá covidová vlna prozatím ponechala státní rozpočet téměř nedotčený

Stále nelze vyloučit, že deficit v příštím roce bude vyšší než ten letošní. Stát nyní počítá se schodkem v roce 2021 ve výši 320 miliard korun, avšak tento plán nezahrnuje dopad zrušení superhrubé mzdy, které by státní kasu připravilo o dalších více než 50 miliard korun. Při závažném průběhu pandemie v roce 2021, například z důvodu její možné třetí vlny, nelze vyloučit pro příští rok ani deficit přesahující 400 miliardy korun.

To už by ale byl výsledek, který by takřka jistě vedl alespoň některé ze tří klíčových světových ratingových agentur ke zhoršení hodnocení bonity českého zadlužení, případně alespoň ke zhoršení příslušeného výhledu. A to by české vládě navýšilo náklady obsluhy dluhu.

Česko by tak už nyní mělo činit kroky, které mezinárodní investorskou komunitu, v čele s tuzemskými bankami, uklidní. Stát by například nemusel ke konci letošního roku vyplácet prémie k platům státních zaměstnanců.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stát dal, stát vezme. Podzimní kompenzační bonus zatíží i obecní kasy

×
 1. Opak bude pravdou. Státní úředníci riskovali své zdraví,když „makali“ v rouškách v pondělí a středu plných 5 hodin „těžkého“ nasazení…..

 2. Souhlasím….maji dost.a ani neiznali, aby si odřekli snížení po dobu koronaviru.Pořád mají málo.A také by moli zkusit být 2-3- dny v nemocnici, pracovat..hned by názor změnili.!!Takže žádné odměny .

  • Po 20 letech na městském úřadě beru jako kvalifikovaný referent 28 tis. hrubého včetně všech příplatků a odměn – zdá se Vám to opravdu hodně?

   • Me ne. Myslim, ze to je bohuzel skutecnost, kterou lidi nevidi. Maji pocit, ze st. Zamestnanci jsou preplaceni. Zrovna uroven platu referentu je mizerna. A to delaji nejvic. To myslim vazne. Bohuzel se tady odrazeji platy vedoucich a vys a vys. Pokud se stredoskolak dostane do st. spravy bere minimalni platy. Nema odpracovany roky. Staci se podivat na tabulky platu.

   • Nikdy to nebude spravedlivé, ale je fakt, ze by se mělo sakra rozlišovat v jakých podmínkách ten který státní zaměstnanec pracoval.

  • a proto je třeba rozlišovat…..ti vámi vyjmenovaní se aktivně podílejí na boji s infekcí….politici k tomu zbytečně kafrají a úředníci jsou doma za plný plat-takže si zaslouží stejné peníze?

 3. Všichni, kdo státním zaměstnancům (policistům, hasičům, úředníkům např. na městech, na úřadu práce nebo na OSSZ) závidí jejich plat za odvedenou práci, by si měli jít vyzkoušet jaké to je, když se musí každý den jednat s osobami, které jsou závislé, nepřizpůsobivé popř. se vlastní vinou dostali do nepříznivé finanční situace.
  A ten, kdo tvrdí, že úředníci pracují jen v pondělí a ve středu 5 hodin, vůbec neví, o čem mluví. Úředníci musí odpracovat plný počet hodin a obvykle ještě více (bez nároku na odměnu za práci přesčas), jelikož je nařízením státu omezen osobní kontakt s klientem, takže se vše musí řešit písemně či telefonicky.
  A jestli někomu připadá, že státní zaměstnanec s vysokou školou a např. s šestiletou praxí zbohatne z měsíčního čistého příjmu ve výši 18 000 Kč, může si to také jít zkusit. Do státní služby se lidé nehrnou, což dokazuje stabilně vysoký počet neobsazených pracovních pozic (možno zjistit náhledem na webové stránky).
  A také je nutné si uvědomit, že prací v rouškách (kterou státnímu zaměstnanci nařídil stát) nechrání zaměstnanec sebe, ale svého klienta.

  • No, nevím, úředníci nechybí proto, že by to nikdo nechtěl dělat, ale prostě proto, že je jich potřeba čím dál víc. Ale proč? Protože vzniká čím dál víc nesmyslných zákonů.
   Získat stavební povolení trvá mnoho měsíců, přihlásit teď auto je též na delší dobu – znám několik státních úředníků, kteří jsou na home office, ale úřady rozhodně nefungují.
   Úředníci na finančních úřadech dostali za jarní měsíce velmi vysoké odměny. V době, kdy jsou všichni v problémech, v době, kdy řada lidí, kteří se jim skládají na platy sami vydělávat nemohou…

 4. Rozhodně bych šetřila úplně jinde než na státních zaměstnancích. Třeba politici, atd… Státní zaměstnanci toho pro nás v této těžké době udělali nejvíc, tak proč jim nedopřát.

 5. V prvé řadě by měl stát upustit od zdražování, tedy jinak řečeno zabránit inflaci. Pokud to neumí, tak ať se pak nediví, že na potřebných místech nejsou lidi nebo že ti lidi nedělají svou práci tak, jak by měli.

 6. Bohužel když stát nemá žádné příjmy, měl by omezit i výdaje jinak přijde bankrot. A je úplně jedno jestli se bavíme o politicích, úřednících nebo důchodcích. Ty peníze na stromě nerostou.
  Stejně nevím který …… si vymyslel, že stát může utratit víc než vydělá. Možná Babiš alias „budu řídit stát jako firmu“ jen chlapec zapomněl, že aby stát mohl hospodařit jako Agrofert, musel by nám někdo každý rok poslat 1000Mld na dotacích.

 7. A proc by nemeli dostat odmeny ? Podnikatele dostali petadvacitku a odpocivali, firmy antivirusy a taky nic nedelaly, duchodci dostanou tak proc ne statni zamestnanci ?

 8. Už běžte do háje se něčeho dobrého nazobat proč si pořád dobíráte důchodce a vadí vám !! Já mám odpracováno 44let a zdravotně na tom nejsem dobře jsem rád za každé přilepšení . Můj roční příjem důchodu je jako poslancův za měsíc -to je v pořádku to se vám líbí ,kde je slušnost úcta a spravedlnost to je sprosťárna ????

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Doba ultralevných hypoték končí

Od pondělí 8. března zdraží své hypotéky jejich největší poskytovatel v České republice, skupina ČSOB. Symbolicky tím končí takřka roční období zlevňování hypoték. Češi se teď musí připravit na jejich zdražování, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru