Stát by mohl prodat Budvar za 50 miliard korun, pokryl by tak své příjmy z jeho zisku na století dopředu

Názor
Předsedkyně vládní strany TOP 09 Markéta Adamová Pekarová volá po prodeji státního pivovaru Budvar. Předsednictvo strany v úterý schválilo usnesení, v němž navrhovaný krok dává do souvislosti s konsolidací veřejných financí. 
Cena Budvaru odpovídá 40 až 60 miliardám korun. Foto: Budvar

Je třeba hned uvést, že prodej Budvaru nemůže jakkoli zásadněji přispět k ozdravení veřejných financí ČR. To proto, že příjem z prodeje pivovaru by byl příjmem jednorázovým.

Stěžejním problémem českých veřejných financí přitom je každoročně vznikající nesoulad mezi příjmy a výdaji státního rozpočtu, který odpovídá zhruba 220 miliardám korun. Jde o takzvaný strukturální, opakovaně, každoročně vznikající schodek. Příjmy z prodeje Budvaru by se přitom do příjmů rozpočtu započítaly nutně jen v jednom jediném roce.

PSALI JSME:
Vláda letos vykáže schodek 330 miliard korun

Cena Budvaru odpovídá 40 až 60 miliardám korun. Tento odhad vychází ze starších odhadů, těch s koncem prvního desetiletí toto tisíciletí. Tehdy list Wall Street Journal vyčíslil hodnotu Budvaru na zhruba dvě miliardy dolarů. To v dnešních cenách, kvůli inflačnímu znehodnocení dolaru, odpovídá v přepočtu do korun dle aktuálního kursu více než 60 miliardám korun.

Tuzemská makléřská firma Cyrrus odhadla ve zhruba stejné době jako list Wall Street Journal hodnotu Budvaru na přibližně 26 miliard korun. Z toho ovšem zhruba dvacet miliard činily ochranné známky firmy. Kvůli inflačnímu znehodnocení koruny dnes částka 26 miliard odpovídá zhruba 35 miliardám korun. Pivovaru se od doby, kdy oba odhady vznikly, ekonomicky daří a dále se rozvíjí, takže jeho hodnota z tohoto titulu narůstá nejen o inflaci.

PSALI JSME:
Svět má o české pivo čím dál větší zájem

Zisk Budvaru se pohybuje v řádu stovek milionů korun ročně. Před pandemií tak byl pivovar schopen odvádět do státního rozpočtu svůj zisk v objemu i půl miliardy korun ročně. O převedení právě takové sumy do státního rozpočtu se rozhodlo například v roce 2018. Třeba o rok dříve, roce 2017, ale pivovar do rozpočtu neodváděl nic, a to z důvodu poměrně vysokých investic, které tehdy uskutečňoval.  

Pokud by tedy stát dokázal prodat Budvar třeba za 50 miliard korun, pokryje tím současnou hodnotu příjmů ze státního rozpočtu ze zisku tohoto pivovaru za období minimálně dalších sta let. Prodej by v takovém případě tedy jednoznačně dával ekonomický smysl, byť jej stále nelze zdůvodňovat snahou o konsolidaci veřejných financí. Ke konsolidaci veřejných financí by totiž ani tak nevedl.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pivo jako národní poklad. Dostane se na seznam UNESCO?

Zavřít reklamu ×
 1. Když se podívám na cenu, za jakou se obchodují pivovarničtí giganti jako je americký Anheuser Bush InBev, japonký Asahi nebo nizozemský Heineken, tak za cenu 50 mld by to byl super obchod pro stát.

  Při čistém zisku 300 milionů a prodejní ceně 50 mld. je poměr P/E víc než 160. Potenciální roční růst tržeb je okolo 3-4 % YoY. Firmy z tohoto oboru je běžně obchodí v rozmezí P/E 10-20. Pro takto malou a pomalu rostoucí firmu jako je Budvar bych řekl, že za normálních okolností by tento poměr měl být cca P/E 10-15.

  I ve srovnání ročních tržeb a ukazatele P/S je ta cena 50mld šíleně vysoká.

  Na základě ekonomických ukazatelů bych viděl hodnotu Budvaru v rozmezí 3-5 mld. S prémií k této ceně to může být o nějakou tu miliardu víc. Ale 50 mld. fakt ne.

  Pokud zahranční investor dokáže zevektivnit Budvar tak, že bude generovat zisky v řádech miliard korun, tak pro stát to bude jedině dobře. Vybere stovky milionů korun na daních.

  P.S.: Jestli znáte někoho, kdo je ochotný zaplatit 50 mld. za Budvar, pošlete ho za mnou. Prodám mu i svůj skromný byt 2+1 za pouhých 40 milionů Kč.

 2. Neprodat!!! Poslední podniky státní a tato vláda (koaliční) chce prodat naše další pivo. Pokud to udělají, tak ministranti v budoucnu mohou brzo vyskočit z oken jak za Žižky.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

České banky mají za loňský rok rekordní zisky

Zisk bank a spořitelen v Česku loni poprvé v historii překonal psychologickou hranici 100 miliard korun, když dosáhl úrovně 102,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila Česká národní banka. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB