Stát by se měl při výstavbě dostupného nájemního bydlení inspirovat u penzijních fondů

Osm miliard korun a přes dvě stovky státních pozemků chce vláda dát na výstavbu dostupného nájemního bydlení pro mladé do 35 let, veřejně prospěšné profese a lidi s nízkými příjmy. Obce by díky novému programu Bydlení pro život mohly postavit byty, v nichž by výše jmenovaným skupinám obyvatel nabízely nižší než tržní nájemné.
Osm miliard korun a přes dvě stovky státních pozemků chce vláda dát na výstavbu dostupného nájemního bydlení pro mladé do 35 let, veřejně prospěšné profese a lidi s nízkými příjmy. Ilustrační foto: faei.cz

Je dobře, že se problém sociálního bydlení po dlouhé době konečně reálně řeší. Jde o velmi užitečnou iniciativu, která ale v sobě skrývá jeden potenciální problém. Stát ani obce neumí stavět byty, už několik desítek let je totiž bytová výstavba v režii soukromých investorů.

Představa, že někdo na obecním úřadu dokáže kvalitně připravit a realizovat projekt bytového domu, je poněkud úsměvná. Jde o velice komplikovanou a komplexní činnost, se kterou většina lidí nemá žádnou praktickou zkušenost. Je obrovský rozdíl postavit kvalitní bytový dům nebo plot, dřevěnou dílnu či zahradní pergolu.

Obávám se, že pokud zůstane bytová výstavba v režii jednotlivých obcí, povede to jen k tomu, že vzniknou nekvalitní a předražené stavby. Systém, ve kterém bytové domy staví samy jednotlivé obce, je velmi neefektivní a vede k mnohem vyšším nákladům.

Není přitom třeba objevovat Ameriku a vydávat se na průzkum slepých uliček. Úplně stačí inspirovat se velkými penzijními fondy, které mají s investicemi do nájemního bydlení mnohaleté zkušenosti.

Ty volí dvě cesty. Buď kupují velké množství už hotových bytů, díky čemuž získají od developera příznivější cenu. Nebo s developerem spolupracují už od samého počátku a ten tak staví bytový dům penzijnímu fondu přímo na míru. Obě tyto léty prověřené možnosti jsou vhodné i pro veřejnou správu.

Pokud k tomu obce nabídnou bezplatně pozemek a nechají výstavbu developovat firmu se zkušenostmi, vyjde to mnohem levněji. Zkušený developer zajistí projektovou dokumentaci, potřebná povolení, výběrové řízení na dodavatele stavby, stavební dozor a zařídí i kolaudaci postavených bytů. I s odměnou pro něj to bude stále o polovinu levnější, než kdyby to obec dělala celé sama.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB