Stát chrání před exekucemi už i „šmejdy“

Bankrot čili insolvence jsou odpustky z moci úřední. Soud dlužníkům z velké části závazky smaže, aby dostali šanci znovu se odrazit. V osobním bankrotu na povinného už exekutor nemůže. Jenže tato záchranná brzda nepomáhá jen smolařům, ale čím dál tím více i „šmejdům“, pro něž se dluhy staly nástrojem k obohacení na úkor druhých. Mezi právníky se jim už začalo říkat „profesionální dlužníci“. A zákonodárci jim ještě nahrávají.
Klasickým exemplářem dlužníka „profíka“ je jedinec s trvalým bydlištěm na obecním úřadě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

K tomu, že bankrotu mohou využívat i tzv. profesionální dlužníci, výrazně přispěla novela insolvenčního zákona účinná od června 2019, která zmírňuje podmínky pro vstup do osobního bankrotu a oddlužení.

Dlužníkům totiž dokonce odpadla povinnost během pěti let splatit alespoň 30 procent svých závazků. Nyní stačí, když doloží, že „vynaložili veškeré úsilí, které po nich bylo možné spravedlivě požadovat, aby zaplatili pohledávky věřitelů“. Jestliže po uplynutí této doby soud shledá, že se dlužník snažil splácet maximum, co mohl, zbytek dluhů je mu odpuštěn.

Dlužník může navíc požádat o přerušení splátkového kalendáře až na jeden rok, nebo prodloužení až o půl roku. Ke schválení oddlužení přitom dlužníkovi stačí, když prokáže poctivý záměr a schopnost splácet v plné výši odměnu a hotové výdaje insolvenčního správce a zároveň minimálně stejnou částku ostatním věřitelům. Nutno dodat, že na tuto už nepřiměřenou ochranu dlužníka doplácejí všichni věřitelé až na banky a stát. To jsou totiž tzv. přednostní věřitelé.

PSALI JSME:
Na dlužníky mohou brzy nastoupit drsňáci horší než exekutoři

Klasickým exemplářem dlužníka „profíka“ je podle Elišky Skřivanové ze serveru rizikovedluhopisy.cz jedinec s trvalým bydlištěm na obecním úřadě. Do insolvenčního řízení pak přihlašují své fiktivní pohledávky spřízněné osoby. Účelem takto nastrčeného komparsu je dostat se do věřitelského výboru, rozporovat ostatní věřitele pomocí účelových žalob a jakkoli se snažit ovlivňovat průběh insolvenčního řízení.

Přibývá navíc případů, kdy notorický neplatič, po schválení oddlužení, řádně neplnil své povinnosti, insolvenční řízení bylo proto zastaveno, avšak neplatič si o oddlužení zažádal opakovaně a bylo mu opětovně povoleno.

Díky tzv. ochraně přiměřeného obydlí se navíc i dlužníci s dobrými, respektive průměrnými majetkovými poměry mohou, v rámci oddlužení, vyhnout zpeněžení jejich nemovitosti, čímž jsou opět kráceni věřitelé. Zákonodárci argumentovali tím, že když je zachováno dlužníkovo materiální zázemí, snáze se vrátí do normálního života. Nepamatovali však na případy, kdy k tomuto dochází účelově. Pětina dlužníků, kteří jsou dnes v exekucích, totiž už jedním oddlužením prošla. A opět neplatí své dluhy.

PSALI JSME:
Neplatiči už nemusí vrátit ani korunu a dům jim stejně zůstane. Máme nové protiexekuční paragrafy

Zavřít reklamu ×
  1. Co se půjčilo, má se vrátit. Zákonodárci svojí lidskostí (nebo hloupostí) umožňují „šmejdům“ vyhnout se exekuci.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.