Stát dal, stát vezme. Podzimní kompenzační bonus zatíží i obecní kasy

Názor
Stát dal, stát zase vezme. Vláda v pátek schválila balík opatření pro boj s ekonomickými dopady druhé vlny pandemie koronaviru. Jeho součástí je i „podzimní“ kompenzační bonus, který bude adresnější než ten „jarní“.
Kompenzační bonus představuje zátěž pro obecní i krajské rozpočty. Některé obce a města proto již nyní přistupují ke zvyšování daně z nemovitosti od příštího roku. Ilustrační foto: Archív

Budou na něj mít nárok jen ty osoby samostatně výdělečně činné, kterým vláda „vypnula“ podnikání, tedy například zavřela restauraci či jiný provoz. Tyto OSVČ mají nárok na 500 korun denně po celou dobu trvání nouzového stavu, který byl vyhlášen dne 5. října na třicet dní.

Opatření by mělo veřejné finance stát 3,9 miliardy korun. Státní rozpočet opatření vyjde podle odhadu ministerstva financí na většinu této sumy 2,6 miliardy, avšak o miliardu korun připraví také rozpočty obecní. O 300 milionů pak přijdou kraje. Na jaře se přitom nižší územní správní celky bouřily proti tomu, aby náklady tehdejšího kompenzačního bonusu nesly. Tehdejší kompenzační bonus, resp. bonusy však byly plošnější.

Nicméně i tento „podzimní“ kompenzační bonus představuje zátěž pro obecní i krajské rozpočty. Některé obce a města proto již nyní přistupují ke zvyšování daně z nemovitosti od příštího roku.

PSALI JSME:
Rodiče dětí školou povinných mohou čerpat nové krizové ošetřovné už teď

Přitom zvyšování daně z nemovitosti v řadě především větších českých měst obyvatele rozhořčilo už letos začátkem roku. V mnohých z obcí bylo totiž až několikanásobné. Další pokračování zvyšování daně z nemovitosti tedy mohou obyvatelé řady měst očekávat hned zkraje roku 2021.

Důvodem je právě to, že obecní kasy se kvůli ekonomickým dopadům šíření koronaviru a kvůli souvisejícím protipandemickým opatřením vyprazdňují. A další zátěží jsou pro ně například právě kompenzační bonusy. Potvrzuje se tedy to, nač již delší dobu upozorňují ekonomové: Za současné rekordní zadlužování české vlády a veřejných rozpočtů obecně zaplatí nakonec řadový občan, právě vyššími daněmi.

Města a obce nyní musejí škrtat investiční výdaje a šetřit na svých běžných výdajích. Musejí se totiž takto vypořádat s výpadkem sdílených daní, který nastal v důsledku koronavirové krize. Mnohde ale nebudou škrty a šetření stačit, takže daná obec či město přistoupí ke zvýšení daně z nemovitostí. Daň musí každoročně hradit vlastníci bytů, domů, staveb a pozemků. Veškeré vybrané peníze zůstávají městům.

PSALI JSME:
Pražská „podpora“ bydlení: Stoprocentní zvýšení daně z nemovitosti

Mnohé obce se přitom už loni rozhodly uplatnit od roku 2020, tedy ještě před úderem koronaviru, takzvaný místní koeficient, kterým se násobí dosavadní daň, a to dvakrát až pětkrát. Této možnosti zatím v České republice využila řádově procenta obcí. Jde přitom zejména o krajská města, z nichž se k tomuto kroku odhodlala téměř polovina.

Na dvojnásobek stoupla daň z nemovitostí například v Pardubicích či Karlových Varech, trojnásobek oproti loňsku platí obyvatelé Hradce Králové a Ústí nad Labem. Podle velikosti města a míry zvýšení daně se výnosy pro městské rozpočty mohou pohybovat v řádech až desítek milionů korun.

Zvyšování daně z nemovitostí od roku 2021 už odklepli například zastupitelé ve Slavkově. Usoudili, že nelze neustále škrtat na provozních výdajích, jestliže chtějí udržet investice. Naopak v Bohumíně nebo Olomouci se daň z nemovitosti v roce 2021 zvedat nebude. Olomouci takový postup doporučila i ratingová agentura, která městu připravuje ratingové hodnocení.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Za zrušení superhrubé mzdy zaplatí Češi zdražením

×
  1. Pokud chce stát pomoci svým nejchudším občanům tak prosím zrušte zbytečnou a buzerační instituci zvanou STK,která vyřazuje vozidla z provozu ačkoliv k tomu není žádná pádný důvod.Jen naplnit státní nařízení vyřadit 15% aut ročně,která přijela na STK…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Daňové přiznání bude možné podat o měsíc později

Zatím jen o měsíc stát prodlouží termín pro podání daňového přiznání. Pokud lidé volí papírovou podobu pro přiznání daní z příjmů, bude ho možné podat bez sankce do 3. května, v elektronické verzi až do 1. června.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru