Stát nestíhá investovat

Názor
Deficit státního rozpočtu za období leden-říjen letošního roku činí 335 miliard korun. V posledních měsících tak státní rozpočet „drží úhel“ v tom smyslu, že každý další měsíc potvrzuje (můj) pozdně-jarní odhad, že pro celý rok 2021 bude deficit činit cca 400 mld. Kč.
Více než třetinu dosavadního letošního investičního manka představují menší než obvyklé transfery ze státního rozpočtu do Státního fondu dopravní infrastruktury. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V rámci spousty podrobnějších čísel týkajících se měsíčního plnění stojí za pozornost například kapitálové výdaje (tj. výdaje na investice, ať přímé nebo skrze transfery subjektům mimo samotný státní rozpočet – pozn. aut.).

Na tomto poli, které bylo v posledních dvou letech velkou chloubou dosluhující vlády, se totiž postupně projevuje jakási únava: Plnění celoročního státního rozpočtu v této kolonce letos do konce října (62 %) zaostává za tím, co jsme viděli loni (71 %), natožpak předloni (74 %).

Více než třetinu dosavadního letošního investičního manka představují menší než obvyklé transfery ze státního rozpočtu do Státního fondu dopravní infrastruktury (letos do konce října 64 %, loni 89 %, předloni 82 %).

Zde se ovšem stopa ztrácí – bez detailní znalosti aktuální situace na SFDI je těžké odhadnout, co je v pozadí o tolik pomalejšího tempa transferů než loni a předloni.

Autor je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Meziměsíční prohloubení deficitu státního rozpočtu je nejnižší od začátku pandemie

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pandemie připravila katolickou církev o stovky milionů

Analýza
Diecéze římskokatolické církve v České republice v krizovém roce 2020 udržely výdaje na služby pro širokou veřejnost, a to i přesto, že zaznamenaly výrazný propad svých tradičních příjmů, například z kostelních sbírek nebo vstupů do církevních památek. Vyplývá z informací, které naší redakci poskytla Česká biskupská konference k hospodaření katolické církve v loňském roce.