Stát okrádá důchodce o miliardy, potrestá se sám?

Kauza
V dubnu státní úředníci přiznali, že zhruba 27 tisíc žádostí o starobní důchod, které přijali v loňském roce, ještě nezačali vyřizovat. Tím porušují zákon, který jim na tento úkon dává nejvýše 90 dní, a navíc zadržují penze v celkové výši několika miliard korun, o které průběžně okrádají seniory.
Kdo uhradí čekajícím seniorům kromě zpětně doplacené penze ušlý zisk? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Před časem v článku Stát porušuje zákon vůči desítkám tisíc nových důchodců. Jsem jedním z nich náš čtenář popsal strastiplnou cestu za přiznáním důchodu, na níž kráčel přes 150 dní. Zájem o tento článek a reakce na jeho obsah dokázaly, že nejde ani zdaleka o ojedinělý případ.

Tak jsme se autora zmíněného článku po čase zeptali, zda v jeho případě už došlo k nějakému vývoji.

Nic, zase nic

„Nic, zase nic, chtělo by se zazpívat s Vlastou Redlem, kdyby mi bylo do zpěvu,“ odpovídá Jan Bílek (jde o pseudonym, redakce má jeho skutečné jméno k dispozici). „Již jsem překročil hranici 170 dní od podání žádosti, brzy tedy zaznamenám tuplované porušení zákonné lhůty.

Podle pokynu na www.cssz.cz jsem poslal, dokonce dvakrát, kontaktní formulář, jehož prostřednictvím jsem se měl, v jakém stavu je vyřizování mé žádosti. Tři týdny čekám na alespoň automatické potvrzení příjmu.

Tak jsem napsal mail přímo ministru Jurečkovi, pod jeho úřad tato agenda spadá. Seznámil jsem se ho se svým případem a mj. se jej zeptal, co by tomu říkal, kdyby mu pět měsíců nechodila výplata, protože je mzdovka na ministerstvu přetížená.

Tato představa úřadníky možná až vyděsila, protože obratem mi přišla odpověď, že pana ministra můj mail zaujal (!) a mám zaslat osobní údaje. Ministerstvo mi prý na sociálce zjistí, jak to s mojí žádostí vypadá. Obratem jsem data zaslal a – několik týdnů nic.“

PSALI JSME:
Kdy už vám konečně začne chodit důchod? Zeptejte se přímo ministra

Půlrok se stává pravidlem

Jak víme z reakcí našich čtenářů, není výjimkou, že se jejich žádosti o přiznání starobního důchodu vyřizují půl roku. To znamená, že jsou celou dobu bez příjmu a mnozí se dostávají do existenčních potíží nikoli vlastní vinou.

Ale je skutečně za tímto selháním státního úřadu jen nečekaně velké množství žádostí, které na správu sociálního zabezpečení doputovaly koncem loňského roku?

Nevyplaceny skoro tři miliardy

Pojďme počítat, stačí orientačně. Průměrný důchod činí kolem 20 000 korun a stát jej od začátku roku (kdy bylo výhodné začít penzi pobírat, pozn. red.) zhruba pět měsíců zadržuje 27 000 seniorům. To znamená, že je momentálně okrádá o 2,7 miliardy korun. Což z hlediska sekery, s níž mává ministr financí Stanjura, nevypadá jako megaproblém, ale jako kosmetické vylepšení průběžné finanční bilance to může být celkem fajn.

A počítejme dál. Při úroku 6,5 procenta, kterými by si důchodci mohli nevyplacené penze zhodnotit, přichází 27 tisíc seniorů za každý měsíc o 13,5 milionu a za zmíněných pět měsíců o 67,5 milionu. Dohromady, při našem orientačním výpočtu přišel každý z nich o dva a půl tisíce.

Opakujeme, že jde o orientační výpočet, protože za normálních okolností by zmíněných pět penzí na spoření měli senioři až nyní. Ale na druhou stranu nezapočítáváme šestnáctiprocentní inflaci, která jim zadržované důchody průběžně krátí.

PSALI JSME:
Stát porušuje zákon vůči desítkám tisíc nových důchodců. Jsem jedním z nich

A proč vlastně by měli být připraveni o jakékoli peníze?

Zaplatí stát penále a pokutu?

Tahle mince však má ještě druhou stranu, tu výdajovou. Pořad mějme na mysli, že stát zmíněných 2,7 miliardy průběžně nešetří díky propouštění zbytečných úředníků či zkrácení nesmyslných dotací, ale na základě porušení zákona, které sám sobě povolil a zdůvodnil. Pokud by totiž platil stejný metr, pak bychom museli na stát hledět jako na neplatiče, který úmyslně krátí povinné platby. Například daně.

A v tomto případě se dlužná částka zvyšuje o pokutu ve výši 0,05 procenta za každý den prodlení a úroky z prodlení v aktuální výši 15 procenta. Což mimochodem po dosažení 100 000 Kč dělá 50 korun denně jen na pokutě.

Chránit i okrádat…

Takto tedy trestá stát své občany, pokud se snaží vyhnout povinnosti zaplatit to, co stanoví zákon. A opačně to bude jak?

Kdo uhradí čekajícím seniorům kromě zpětně doplacené penze ušlý zisk? Ale co je mnohem závažnější – kdo převezme zodpovědnost za to, že se kvůli státu dostali do exekuce, nezaplatili včas nájem či poplatky, musejí se omezovat ve spotřebě apod., protože několik měsíců nedostali peníze, jejichž vyplacení stát garantuje, ale z různých příčin odkládá?

Senioři si měli naspořit, než šli do důchodu. I takové rady zaznívají v komentářích na sociálních sítích. Teoreticky je to pravda, ale finanční polštář si nezvládne vytvořit zhruba polovina našich obyvatel. A hlavně – proč by životní úspory měly padnout na obranu před státem, který si senioři celý život platí, aby je chránil a nikoli okrádal?

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Až milion lidí v Česku si nevytváří finanční rezervu, žije z úspor či půjček

Zavřít reklamu ×
 1. A co se s tím asi dá dělat? Soudit se se státem je na dlouhé lokte as s jakým výsledkem si každý domyslí.Státní objektívní potíže jsou rovnější než ubčanské.

   • Kdejaký primitiv se skrývá za stát. Tady jsou konkrétní lidé, kteří to způsobili. Fiala, Stanjura, Rakušan, Jurečka a další a tam je třeba hledat viníky a trestat. Proč exekuce na stát a ne exekuce na tyto osoby a jejich majetek či plat?

   • Ona ta částka jistě převyšuje 5miliard. Až po 8 měsících dostala manželka vyplacený řádný důchod, ale doplatek nikde. Musela si půjčit na 7% úrok, aby měla na jemné , Jurecčko a celá Vlado odstupné…

   • Abys posla někoho do exekuce, musíš mít nejprv v ruce pravomocný rozsudek. Takže se musíš soudit.

  • Je zajímavé a děsivé zároveň že stát nedodržuje své zákony a nic se neděje. Co tím stát vlastně občanům říká ? Dle mého přesvědčení říká, zákony jsou jen cárem papíru když je potřebujeme potrestat a obrat občany, ale panstvo ani náhodou. Stát by měl být trestaný taky a navíc by měl zaplatit úroky za nevyplacené peníze tak jak to udělal soudcům. Měl by dát všem , kterým nestačil vydat důchod potvrzení, že přebírá plnou odpovědnost za nájmy, a další dluhy důchodců, které způsobil v celém rozsahu. Doporučil bych potrestat lidi co jsou za to odpovědni, počínaje předsedou vlády.

   • Nikoliv stát, ale ministr práce a sociálních věcí musí :
    1) vyvodit politickou odpovědnost a odstoupit ze své funkce MPSV
    2) nést hmotnou odpovědnost, resp. soudním rozhodnutím – příkazem nahradit penalizační pokuty, které seniorům má platit stát, resp. MPSV ze své rozpočtové kapitoly.

  • Mohu jenom potvrdit mne před časem asi 1 a neco rokma vyřizovali přesně 1 rok pak mi to sice doplatili ale 1 rok to jenom omlouvali a p.Jurecka jako ministr ani neodpověděl. Arogance moci.

  • V dnesnim totalitnim state si stat evidentne muze porusovat zakon jak chce. Kdo muze vladu nebo ministerstvo prace a soc. Veci potrestat?
   Parlament- ne, tam ma koalice vetsinu
   Senat- ne, i tam ma koalice vetsinu
   Soudy- ne, ty sice maji byt nezavisle, ale zalujici duchodce drive zemre hladem nez se docka rozhodnuti. Navic, kde ma vzit na pravniky?
   Ustavni soud- rozhodne ne. Tam zatim sedi pro OSD Rychecky

   Takze, babo rad! Jureckovi je to jedno, ten svuj plat pravidelne bere

    • Taky myslím dobrého právníka udělá si dobré jméno když vyhraje.A já jsem přesvědčen že vyhraje.Tohle si totiž nemužou dovolit.Když Oni něco chtějí zaplatit tak jsou duslední takže musí být duslední i duchodci.

  • Podat žalobu, stát uhradí náklady i úroky, protož to nemůžete prohrát. Je to nejlepší úročení a trhu, úrok z prodlení 15% p. a., čím později to vyplatí, tím vyšší náhrada. Vadou na krás je, že Jurečka to zřejmě ze svého platu hradit nebude,

   • Ministr práce a sociálních věcí odpovídá za svůj resort.
    Měl by nést odpovědnost i za škodu, která státu vznikne při hromadných žalobách o úhradu úroků a penále z prodlení.
    Politické odpovědnosti se p. Jurečka zříká a pod vedením p. Fialy nebude jistě nikým nucen vyvodit jakékoliv důsledky ze svého nekvalifikovaného řízení MPSV……. ?!
    Služební zákon by měl obsahovat i hmotnou odpovědnost ministrů a vládních činitelů za škody takto vzniklé státnímu rozpočtu – tedy občanům této země.

  • S touto vládou nejsou včas penze, nejsou léky pro nemocné, nejsou zubaři. Zato jsou drahé byty, nájmy, potraviny, doprava, prostě na co se podíváte. Je to vyvážené, co chtít více.👎

   • A co na příspěvky na bydlení?!Čekáme už měsíců .Kdo nám uhradí včas nezaplacené nájemné elektronů atd. Spousta lidem za této vlády hrozí exekuce a vyhazov z bytu.No,ale lidé si tuto vládu zvolili tak mají co chtěli. Ale otázka je jestli jsou volby volbami….???!

  • kdyby u nás byli skutečně nezávislí soudy, tak by stát žalovat šlo. ale ……………….

  • Tak musím férově přiznat, že stát se hecnul a výměr důchodu mi přišel za 6 měsíců, 1 týden a 4 dny (193 dní) od podání žádosti. Tak to je jen něco málo 2x přes zákonnou lhůtu. Jo před zákonem jsme si všichni rovni, ale někdo je rovnější. Hodně štěstí a pevné nervy.

 2. Je to smutné, nedůstojné, když si ministr Jurečka neví rady. Je to jenom někdo, kdo se živí na veřejných financích, ale tak jako ostatní ministři pro občany tyto země není v jeho silách udělat vůbec nic. Je to jen pohádkář, slibovat už dávno není v kurzu. Tenhle člověk by nedokázal žít s 20.000 platem. Hanba

  • No a co kdyby p.Bartos (minister pro digitalizati) se pochkapil, a ukazal konkretne jak to zvlada dat do poradku.
   Pokud se dodaji vsechna data, tak vse je v informacnim systemu statu a behem dne to musi byt vyreseno.
   Jinak by asi stat mel alespon poskytnout nejakou zalohu.
   Ale duchodci – to je 3. garnitura – pro nase pseudo-Elity, naprosto nezajimava skupina, ktera jim do „korytek“ nenasype. A oni je chteji plna.

 3. No a co takhle ? Clovek ma narok na duchod , pracovat uz nemuze , neni zdravy a potrebuje lekare. Duchod mu rok neni priznan , tim padem asi ani stat neprevezme zdravotni pojisteni. Takze jak potom u doktora ?? Nepojisteny a penale predpokladam nikdo pricitat nezapomene. Velkovyrobna dluzniku pro exekutory aby se meli aspon ti v duchodu dobre ? Pripadne si pred duchodem neco nasetrili ?

  Druha fatalni zalezitost. Clovek ceka na priznani duchodu pul roku , rok. Nikde nic pochopitelne.
  Stane se ze zemre . Jak potom s vyplatou , jestli mu nekdy vubec ten duchod priznaji ? Pozustali v dluzich treba , pomahali mu aby nescipl hlady nekde pred uradem vlady dejme tomu …
  Celkem dobre vymyslene , chce se napsat. Nevim kde jinde je tak rozsirena generacni disriminace a pohrdani starymi lidmi jako v cechach. Umyslne pisi male c . Ten stat se jinak ani snad psat nemuze .

   • Jak muze byt statni pojistenec kdyz nema priznan duchod a tedy jeste neni duchodce. Touto logikou seknu s odvody osvc a budu tvrdit ze cekam na duchod a proto jsem statni pojistenec…

    • No čistě teoreticky, když si zažádáte o důchod, tak vám ho vyplatí zpětně od data podání. Tím pádem by měl i to pojištění platit od data podání. Dluh by neměl vzniknout

   • Státní pojištěnci jsou to AŽ v případě vydaného Rozhodnutí o přiznání důchodu – DŘÍVE NIKOLIV !

   • Státními pojištěnci se stávají senioři až v případě vydání platného Rozhodnutí o starovním (invalidním) důchodu Správou soviálního zabezpečení. Dokud toto Rozhodnutí nemají, musí si platit stále platit zdrav. a soc. pojištění!

 4. Já čekám na důchod již 160 dní a zatím se nic od státu nelze dobrat žádné informace.

  • Se nezaplatte státu nějakou podluznost ví a nedej bože že naskočí úrok z prodlení tak zaplatíte do halire jinak exekuce

 5. ke článku Stát okrádá důchdce – a to ještě autor nezapočítal platby zdravotním pojišťovnám.Teď je platební vakuum, kdy pojišťovny vymáhají platby po důchdci čekateli a stát to nezajímá. 10.5. čekáme 180 dní na důchod veškeré urgence jsou marné i e-shop umí automaticky odpovědět

  • Co se týká zdravotního pojištění, podle informací, které jsem dostala, je důchodce od data přiznání (tedy nikoli vyplacení) důchodu státním pojištěncem. Žádá se o přiznání důchodu k určitému datu a i když přijde rozhodnutí opožděně, na věci samotné to nic nemění.
   A stát si nevyplacenim důchodů moc nepomůže, protože vsechny peníze stejně musí každému novému důchodci zpětně doplatit.

 6. Nevím, zda přednostně nevyřizují řádné důchody a až pak předčasné ? Jinak uvedené zhodnocení přes 6 % hrubého není všude.

  • Přednost,nepřednost. Stát na to má 90 dní a basta. Sliby pana Jurečky, že nový ředitel dá vše do pořádku,bylo jen plácnutí do vody. Jak se říká: “ Sliby se slibujou, blázni se radujou“.

   • Ministr nese odpovědnost za svůj resort a tedy i za ředitele SSZ (kterého si sám zvolil). Měl by z tohoto stavu věcí vyvodit svoji politickou odpovědnost.

  • Měl by se toho chopit nějaký schopný právník a podat po dohodě s poškozenými hromadnou žalobu na stát. Ale je otázkou, zda jsme ještě právní stát …

  • Ne, mně bylo po 5 měsíčním čekání sděleno, že musí nejprve vyřídit předčasné důchody. To podle mne správné není !

 7. Dobrý den,jsem další z těch, kteří si touto nedůstojnou anabází musely projít. 13.10 22 jsem si podala žádost o důchod – starobní, 26.4.23 jsem obdržela „Rozhodnutí…..“ ,na které jsem čekala šest a půl měsíce. Proběhla urgence mojí žádosti v březnu 2023,ale bez výsledku, Pražská správa nereagovala,přesto, že všechny údaje měli k dispozici,po měsíci jsem dotazem na MPSV upozornila,zajímalo mě, zda se na těchto místech ví,že zákonná doba 90 dnů je prodloužená v mém případě na 195 dnů po dvou urgencích. Jsem si jistá, že nebýt jich,stále bych Rozhodnutí o přiznání důchodu neměla, 10 dnů po kontaktu s MPSV se tak stalo. Zároveň jsem však byla pracovnicí MPSV upozorněna, že to není to správné místo, že to není jejich práce. Já to samozřejmě vím, šlo mi jen o to upozornit,že výše popsaný stav nefunguje jak by měl a MPSV by mělo zasáhnout. Nejvíce mi vadilo,že Pražská správa není schopná poslat krátký dopis s obsahem,že se žádosti budou zabývat. Zdá se,že k důchodcům se stát chová jako k lidem,kteří jsou pro ně zbytečně drazí, bohužel se to prezentuje i v médiích, je to smutné. Nebojte se,i vy se dočkáte ,nikdo nemládne.

 8. „A proč vlastně by měli být o peníze připraveni o jakékoli peníze?“
  Autor si to po sobě ani nepřečetl, má tam chyb a nesmyslů jak máku.

 9. Čekala jsem 190 dní než mi přišel alespoň výměr důchodu. Vyplácet mě ještě nezačali…

 10. Pravděpodobně se jedná o úmysl s cílem zjistit,co všechno si občané téhle země nechají líbit.A že je to královsky placeným státním úředníkům úplně jedno,je snad jasné každému.

 11. Pokud by takovéto politiky nevolili,jistě by to šlo.Pokud jim jejich nenažranost na jejich měsíčních platech roste,tak nemají důvod cokoliv měnit proti normálním pracujícím co odešli do důchodu.Stát je největší věřitel vůči svým občanům. Bohužel se jedná o lichváře,zloděje
  nic víc.Jo a lidé co se dostanou do problémů nepř,s nájemným,či neuhradí státu daně tak jdou do exekuce
  a stát opět okráde další cestou svých nastrčených exekutorů – lichvářů .Co na to říct jenom to aby příští volby byly jiné a né zase 5.kolka v čele s Fialou a spol.
  Důchodce okrást normální u nich ,ale sami sobě odebrat platy to ani náhodou.

 12. Ne jen s důchodcama, ale s celým národem. Miliardy se rvou do a na u….,je šílená cenzura jako za inkvizice !! Okrádají se děti těch co poctivě pracují a opět se rvou horem dolem miliardy do těch, co již 3-4 generaci nepracují a do stát. společné kasy nedali a nedají ani halíř. Kriminálníci se povalují v posilovnách s veškerým zabezpečením a důchodci kteří celý život pracovali 48-50 let a platili daně dostanou klackem přes hubu a nemají nárok na NIC !!! A to se dříve makalo 6 dnů v týdnu. A to se dnešním mladým zdá jako výmysl a kec za krále klacka.

 13. Dobrý den všem.
  Trestání je jen na jedné straně a to na občany, porušování ze stran institucí i po Zákonných 90 dnech nikdo nežádá !!! Více dopisů s podklady pro pana Ing. Jurečku. Podávát trestní oznámení, Ústavní žaloby na nenodržení Zákonné lhůty, ohrožení existence, vznik dluhových pastí a atd..

  • Také marně čekám. Ujme se někdo organizováním hromadné žaloby? Alespoň udělat něco pro budoucí „čekatele“ a pro nás by to bylo aspoň malé zadostiučinění. Vím, že to asi nebude k ničemu, ale alespoň je pošťourat uředním klacíkem. 🙂

 14. Myslím, že je to schválně, možná počítají, že několik desítek žadatelů se nakonec vyplácení důchodu ani nedožije,u této mafiánské vlády se už ničemu nedivím.

 15. Jo jo je jaro tak stát počítá s řešením že dočasně se půjdou čekatelé na důchody pást na louku a spát budou venku pod širákem ?

 16. Stát okrádal odnepaměti a když už vše rozházel tak začne brát lidem s argumenty – na zdraví, na důchod, na bezpečnost, na soc. služby, na poštu a dráhy atd. Jsme v tom pekle všichni tak proč ne důchodci?

 17. Dobrý den. Tato vláda dělá vše proto, protože je zmatená a pravá ruka neví , co dělá levá. Vláda tím , že valorizovala i předčasné důchody připlavila poplatníky o miliardy. protože tyto valorizace už důchodcům zůstanou. Kdo je za to vinen? Celá vláda , protože to schválila . A k důchodům , které nevyplácí v termínu? Za to by měla sama odstoupit a nečekat , až je ti důchodci vyženou klackem. Jenže , Běžte protestovat , stávkovat. Hned vás osočí , že jste prourusský . Toto je naše vláda neumětelů , podvodníků

  • Tato ubohá vláda umí okrádat jen důchodce.Měli by okamžitě odstoupit.Okradli stávající důchodce a nevyplací
   v termínu těm budoucím.Kdoví co by dělo,kdyby těm chytrákům z vlády nepřšla výplata.Nejhorší soubor,který
   zde je za třicet let.

  • Začíná to být jasné – ožebračit co nejvíce našich lidí v naší republice
   a pak je nahnat do války.

 18. Jsme hloupí a vše si necháme líbit.Oni jen posouvají hranici únosnosti.Úředníci z nás mají legraci a nejsou tu pro nás ale my pro ně.Jsme jejich poskoci co jim běhají pro nesmyslná potvrzení.Myslím že třeba ve Francii by je už dávno vypráskali.

 19. Já si tedy myslím, že u každého diskusního příspěvků by měl autor napsat, zda volil koalici, opozici, nebo se k volbám vůbec neobtěžoval.

 20. Ti co odchází předčasně do důchodu okrádají stát, tedy nás všechny, co pracujeme. Špatně nastavené valorizace nás také okrádají, důchody vzrostly nepřiměřeně ke mzdám. Důchodci jsou neprávem privilegovaná vrstva obyvatel!

  • Je výborné, že pracujete. Já jsem pracovala 47 let + středoškolské vzdělání. Zajímalo by mě, zda i vy budete 45 let v plném pracovním procesu a tj. odvádět peníze celý profesní život do sociálního systému státu !

  • ……napsal hlupák, který ještě nic nedokázal. Začal jsem 41 rok v pracovním procesu. Doufám, že svůj postoj změníte, a až půjdu za 4 roky do důchodu, budu se díky Vám mít dobře.

  • To jste si popletl význam písmene D.. Nikoli Demokratická nýbrž Dehonestovací.. A jestli je něco křivé? To je přeci jasné jak křišťálová koule

 21. Nejkrásnější na celé věci je,že sami Jurečkovi úředníci na internetu doporučovali,aby lidé odcházející do penze v roce 2023 si podali žádost do konce roku2022.Co je tedy překvapilo?

 22. Si myslím, že všichni ti vyžírkové, kteří se přihlásili do předčasnéhé důchodu můžou počkat na výplatu i rok. Za vyčůranost se platí. Hajdy do práce.

 23. Odejít do předčasného důchodu je jedna z možností odchodu do důchodu.Nejsou to žádní vyžírkové,ale lidé,kteří mají odpracované potřebné roky.A záleží na nich,jak se rozhodnou.Někdo má fyzicky náročnou práci,někdo může mít zdravotní problémy.Ale na tom nezáleží,pokud splní podmínky pro přiznání důchodu.Mají roky odpracované,platili si pojištění .Lhůta pro vyřízení je 90 dní,tak má být dodržená.Vás se to asi netýká,ale bylo by lepší,kdybyste to raději nekomentoval.Co třeba navrhnout až budete nemocný,abyste si počkal na nemocenskou rok a nebo hajdy do práce.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.