Stát po pěti letech uznal chybu, invalidovi vyplatil čtvrt milionu

Trvalo to dlouhých pět let, ale mladý invalidní důchodce ze Středočeského kraje se díky zásahu veřejného ochránce práv nakonec domohl toho, že mu Česká správa sociálního zabezpečení zpětně vyplatila více než 247 tisíc korun. Ombudsman zjistil, že se úřad dopustil několika pochybení.

Muž s diagnostikovaným psychickým onemocněním se na ombudsmana Stanislava Křečka obrátil poté, co Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) opakovaně v letech 2016 a 2017 zamítla jeho žádost o přiznání invalidního důchodu. Podle úřadu nesplnil podmínku minimální doby pojištění. U mladých žadatelů mezi 26 a 28 lety by mělo pojištění trvat alespoň čtyři roky.

Jak ale zjistil veřejný ochránce práv, ČSSZ pacientovi původně vůbec nezapočetla do doby pojištění období studia na střední škole. Následně zahrnula pouze dobu od jeho osmnácti let. Podle úřadu tak muž dosáhl pouze tří let a 171 dnů pojištění a na přiznání invalidního důchodu tak neměl nárok.

Protože stěžovateli do potřebné minimální doby pojištění chybělo pouhých 194 dní, obrátil se rovněž na ministryni práce a sociálních věcí. Ta ale jeho žádosti o odstranění tvrdosti zákona nevyhověla.

PSALI JSME:
Nepojistit si riziko duševní choroby je jako mít pojištěné jen tři čtvrtiny auta

Zásah ombudsmana

Po prozkoumání případu upozornil ombudsman Českou správu sociálního zabezpečení, že pro nárok na invalidní důchod se doba studia hodnotí ve větším rozsahu. „Pro účely splnění podmínky potřebné doby pojištění se totiž pro nárok na invalidní důchod považuje za dobu pojištění též doba studia na střední nebo vysoké škole v České republice před dosažením 18 let věku,“ sdělil Stanislav Křeček.

Dodal, že od osmnácti let se lidem jako náhradní doba pojištění počítá ještě prvních šesti let středoškolských nebo vysokoškolských studií.

Česká správa sociálního zabezpečení proto podle veřejného ochránce práv měla při posuzování, zda stěžovatel splňuje podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod, započítat rovněž jeho dobu studia na střední škole před jeho osmnáctinami. ČSSZ po upozornění ombudsmana přiznala stěžovateli invalidní důchod od poloviny dubna 2016 a doplatila mu zpětně bezmála čtvrt milionu korun.

PSALI JSME:
Jak na pojištění invalidity

Nižší invalidní důchod

Vyplácených invalidních důchodů rok od roku klesá, jak ukazují data z České správy sociálního zabezpečení. Zatímco na konci roku 2016 to bylo více než 425 tisíc důchodů, o rok později už jen okolo 421 tisíc. A vloni toto číslo kleslo ke 417 tisícům vyplácených invalidních důchodů.

Průměrný invalidní důchod třetího stupně je rovněž dlouhodobě nižší, než průměrná starobní penze. Navíc se tento rozdíl od roku 2010 postupně zvětšuje. Zatímco průměrný invalidní důchod tehdy činil 9 670 korun, u starobní penze to bylo lehce nad 10 tisíci. Letos na jaře vyplácela ČSSZ průměrný invalidní důchod třetího ve výši 9 670 korun, přičemž průměrný starobní důchod už významně přeskočil 15 tisíc, konkrétní výše byla 15 351 korun.

Z údajů České správy sociálního zabezpečení dále vyplývá, že průměrná výše invalidních důchodů vyplácených v prvních čtvrtletí letošního roku byla pro invaliditu prvního stupně 7 690 korun, druhého stupně 8 949 korun a třetího 13 438 Kč.

PSALI JSME:
Když jde do tuhého, spoléhají Češi na stát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zklidnění na devizových trzích

Po předchozích volatilních týdnech byl tento ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu. Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB