Stát „podpoří“ podnikatele a zaměstnance zvýšením odvodů o desítky miliard

Názor
Systém českého zdravotnictví je velmi neefektivní a dlouhodobě se v něm utápí obrovské množství peněz. Fakt, který se i přes občasnou snahu některých politiků situaci řešit, za poslední desetiletí příliš nezměnil.
Není potřeba používat kalkulačku či jiné matematické pomůcky, aby každý pochopil, že fakticky dojde ke zvýšení daňové zátěže prostřednictvím vyšších odvodů v řádu desítek miliard korun. Foto: Pixabay

Místo toho, aby současné vedení ministerstva zdravotnictví přišlo s poctivou analýzou, kde všude ze zdravotnictví mizí peníze a které černé díry je nutné ucpat, objevily se zcela jiné úvahy z dílny ministerstva financí. To by se rádo zbavilo jednoho dlouholetého problému v podobě pravidelných sporů ohledně plateb za státní pojištěnce, tedy za děti, důchodce a nezaměstnané.

Jen pro letošní rok rozpočet počítá s tím, že tyto platby ze státní kasy dosáhnou zhruba 73 miliard korun. To je celkem podstatná částka na to, aby z českého zdravotnictví zcela zmizela. Představuje to necelou pětinu výdajů ve zdravotnictví. Pokud by to stát přestal platit ze svého, musel by hledat jiný zdroj. A kdo se dá nejjednodušeji „podojit“, než aktivní podnikatelé a zaměstnanci. Ministerstvo financí proto prý uvažuje, že by státní platby nahradilo zvýšení zdravotních odvodů zaměstnancům a zaměstnavatelům.

Ty jsou přitom už nyní extrémně vysoké, včetně daní spolknou čtyři koruny z každé desetikoruny. Podle analýzy z roku 2017 je zdanění práce v Česku dokonce osmé nejvyšší ze zemí OECD, když dosahuje 43 procent. Český zaměstnanec tak na daních a odvodech zaplatí státu více než například Švéd, Dán či Nor.

PSALI JSME:
Hra s ohněm: Růst minimální mzdy je bezprecedentní, firmy mají nejnižší ziskovost od roku 1999

Není divu, že enormně rostoucí mzdové náklady považuje většina firem za největší aktuální riziko komplikující jejich podnikání. V současné době prakticky nulové nezaměstnanosti to sice nemusí představovat pro vládu tolik palčivý problém, nicméně s příchodem ekonomického ochlazení či dokonce recese se opět projeví v plné síle. Místo, aby stát tento problém řešil, chce ho ještě prohloubit.

Ministryně financí sice ujišťuje, že podnikatelům i zaměstnancům stát uleví zrušením takzvané superhrubé mzdy, ale tomuto ekonomickému nesmyslu by neuvěřili ani žáci 3.B. Superhrubá mzda uměle navyšuje základ pro výpočet daně z příjmu fyzických osob. Ta je sice 15 procentní, ale faktické zdanění se pohybuje kolem 21 %. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že po zrušení superhrubé mzdy zavede 19procentní daň z příjmu. Reálně tak daň z příjmu klesne o dva procentní body.

Za celý loňský rok stát na dani z příjmu právnických a fyzických osob vybral 394 miliard korun. Pokud dojde k reálnému snížení daně o dva procentní body, tak daňové inkaso klesne o 37,5 miliardy. To je o dost méně, než kolik stát platí za státní pojištěnce. A to nebereme v potaz, že u vyšších příjmů přesahujících čtyřnásobek průměrné mzdy by měla být podle představ resortu druhá sazba daně dokonce 23 procent. Pak by se rozdíl v daňovém inkasu před zrušením superhrubé mzdy a po něm ještě snížil.

PSALI JSME:
Daň z příjmu prý neplatí polovina českých firem. Z těch, co o svém hospodaření informují…

Není potřeba používat kalkulačku či jiné matematické pomůcky, aby každý pochopil, že fakticky dojde ke zvýšení daňové zátěže prostřednictvím vyšších odvodů v řádu desítek miliard korun. Tyto peníze se těžko objeví někde ze vzduchoprázdna. Pokud z jedné kapsy peníze přestanu dávat, musím je vzít jinde. Tou kapsou budou výplatní pásky zaměstnanců a výdělky jejich zaměstnavatelů. A žádné mediální tanečky kolem superhrubé mzdy na tom nic nezmění.

Aktivním lidem chce vláda hodit na krk starost o mandatorní výdaje za desítky miliard korun. Ty navíc rok od roku rostou a dá se očekávat jejich výrazné zvyšování i v budoucnu. Stát totiž za svého pojištěnce neodvádí ani polovinu minimální zálohy na zdravotní pojištění pro živnostníky. Zdravotní pojišťovny přitom dlouhodobě tlačí na to, aby se tento nepoměr vymazal a stát své platby dorovnal aspoň na tuto úroveň. Pokud by zdravotní pojištění za nepracující odváděli aktivní zaměstnanci a zaměstnavatelé, tak by stát neměl takový problém výzvy pojišťoven vyslyšet. Z cizího totiž krev neteče, říká se.

Tak je potřeba to číst. U levicové vlády podporované komunisty mě podobné úvahy nepřekvapují. Jak to však souvisí s nyní deklarovanou snahou dominantního vládního hnutí ANO pomoci živnostníkům a podnikatelům, opravdu netuším.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pozdě, ale přece: ministerstvo financí razantně proškrtá veřejné výdaje

Zavřít reklamu ×
  1. Lépe je nic nepodnikat, nikde nepracovat a pobírat sociální dávky, to je ten vzkaz. Správná cesta je opačná – zrušit veškeré daně mimo daň z příjmu a DPH, tyto obě snížit na 10% a zrušit stovky agend, jimiž stát obtěžuje a trápí občany docela zbytečně.

  2. Ano vše se prodalo peníze co přišli do státní kasy se utratili všechny podniky neboli montovny se snaží stát spíše okrást takže do kasy toho moc nepřibívá a co teť no tak přestaneme hradit za děti důchodce a nezaměstnaný a hned máme co rozházet že.

  3. Já jsem rád. Už od voleb se těším na recesi aby byli voliči ANO náležitě potrestáni. Sice na to doplatí i spousta nevinných, kteří Bureše nevolili, ale s tím se už nedá nic dělat. Někteří lidé začnou používat hlavu až když dojdou koblihy.

    • Naprosto s Vámi souhlasím. Mohla by přijít i nějaká velká povodeň jako 2002 a ekonomický útlum. To by Burešovci koukali jak vrány. Hezký den

  4. JE to jednoduché stát má mnoho darmožroutů a kdo to zaplatí ten kdo dělá protože je to nejednodušší cesta proč bych vyhnal nezaměstnané do práce to je složité to by jse musel někdo tím zabývat naco! kdýž to je jednodušší sebbrat peníze jinejm co dělaj

  5. Jak jsem chtěl být živnostníkem tak už nemám po zavedení EET a nyní po zvýšení plateb soc+zdr zájem.Vyřizuji invalidní důchod a budu mít klid.Při důchodu si vydělám něco bokem a budu spokojený.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru