Stát v minulém roce hospodařil s rekordním deficitem 367,4 miliardy korun

Názor
Státní rozpočet skončil v minulém roce s deficitem 367,4 miliardy korun, což je téměř dvojnásobek doposud rekordního roku 2009. Loňský výsledek je historicky rekordní i v relativním vyjádření vůči HDP, který zmíněný rok překonalo o dva procentní body na -6,8 procenta.
Stát v minulém roce hospodařil s rekordním deficitem 367,4 miliardy korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nicméně prosincová data pouze potvrdila trendy předchozích měsíců a na finálním obrázku hospodaření státu příliš nezměnila. Celkové příjmy klesly oproti roku 2019 o 3,1 procenta, zatímco výdaje narostly o 18,8 procenta.

Na příjmové straně podle našich očekávání nejvíce oproti plánu tratilo inkaso daně z přidané hodnoty (DPH). Naopak stát vybral více na dani z příjmu fyzických a právnických osob. Celkově byly příjmy o 91,5 miliardy vyšší, než s čím počítal novelizovaný plán státního rozpočtu z poloviny minulého roku.

Důvodem lepšího hospodaření státu je ale i výdajová strana rozpočtu. I přes téměř dvacetiprocentní meziroční nárůst jsou však výdaje státu výrazně nižší oproti plánům ministerstva financí. Jak již předchozí měsíční statistiky naznačily, vláda ušetřila zejména na obsluze státního dluhu a transferech podnikatelským subjektům.

Kapitálové výdaje dosáhly v minulém roce 172,7 miliardy korun, což je srovnatelné s doposud nejúspěšnějším rokem 2015, který je však zkreslen dočerpáváním prostředků z fondů Evropské unie.

PSALI JSME:
Hospodaření státu končí rekordní „sekerou“ dějin

I přesto, že vysoká investiční aktivita, zvláště v tak komplikovaném roce, je dobrou zprávou, v relativním vyjádření vůči hrubému domácímu produktu (3,1 %) však vláda stále dohání úspěšné roky 2009 a 2010. Celkově tak ministerstvo financí ušetřilo oproti novelizovanému plánu 41 miliardu korun.

Bez druhé vlny pandemie bychom očekávali letošní deficit státního rozpočtu ve výši 350 miliard korun. Nicméně aktuální opatření vlády a slabší výkon ekonomiky se podle očekávání negativně podepisují na hospodaření státu. Celkově je však výsledek výrazně lepší, než očekávalo ministerstvo financí.

Celé veřejné finance tak podle našich odhadů skončily v loňském roce v deficitu 7,2 % HDP, což je o dva procentní body více, než v doposud rekordním roce 2009. Obdobný výsledek očekáváme i pro letošek.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fatální selhání vlády při řízení státní kasy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru