Stát zájemcům o vlastní bydlení hází jen další klacky pod nohy

Názor
Politici na všech úrovních se předhání v nápadech, jak zlepšit dostupnost vlastního bydlení, která se kvůli paralyzovanému povolování nových staveb v poslední době výrazně zhoršila. Některé návrhy jsou správné, jako například možnost spojeného územního a stavebního řízení či zvažovaný centralizovaný stavební úřad, jiné už méně. Když ale má dojít na další konkrétní činy, už to tak slavné není. Někdy se naopak zdá, že stát zájemcům o vlastní bydlení hází jen další klacky pod nohy.
Někdy se zdá, že stát zájemcům o vlastní bydlení hází jen další klacky pod nohy. Ilustrační foto: FAEI.cz

Po nedávné zprávě, že chce ministerstvo financí zrušit osvobození od spotřební daně pro domovní kotelny, což by citelně zdražilo teplo takřka 400 tisícům domácností, jsou tu další nepříjemné novinky. Výrazně má podražit daň z nemovitosti.

Portál SeznamZprávy napsal, že ministryně financí Alena Schillerová na setkání s představiteli samosprávy poradil městům a obcím, aby tuto daň zvýšily. Šlo o reakci na výtky starostů, že stát do jejich rozpočtů posílá málo peněz. Pro některé majitele by to znamenalo zvýšení daně až o tisíce korun.

Až dvojnásobně dražší má být také poplatek za vklad do katastru nemovitosti. Místo nynější tisícikoruny si bude muset žadatel připravit rovnou dvě. Tak to aspoň navrhuje daňový balíček, který vláda poslala poslancům ke schválení. Vláda očekává, že by se tím do veřejných rozpočtů dostalo skoro o 700 milionů korun více.

PSALI JSME:
Daň z nemovitosti je feudalistický přežitek. Stát se bez ní obejde, domácnosti její zrušení uvítají

Jednotlivec tak za vlastní nemovitost sice zaplatí maximálně o tisícikoruny více, jde ale spíše o princip. Na jednu stranu deklaruji, že podporuji lidi v nákupu nemovitostí. Ty, co se na to nechají přesvědčit a byt či dům si pořídí, pak pěkně zkasíruji. Ona tolikrát opakovaná podpora v tomto světle vypadá spíš jako z toho pořekadla „Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“.

Reálné kroky vlády totiž jdou přímo proti slibům o dostupnějším bydlení. Kromě těchto daňových a poplatkových změn totiž nesmíme zapomenout ani na snahy výrazně zvýšit pravomoci České národní banky určovat parametry hypoték. Přitom už předchozí doporučení centrálních bankéřů doslova paralyzovala hypoteční trh a od vlastního bydlení odstřihla v podstatě i celou střední třídu.

A mnoho let připravovaný a diskutovaný nový stavební zákon, který by měl odblokovat zaseknutý proces povolování nových staveb, také stále chybí.

Vláda se tak přes veřejné proklamace o nutnosti podporovat vlastnické bydlení spíše snaží převzít od centrální banky titul hrobníka snů o vlastním bydlení. Jinak si opakované snahy naplnit děravý státní rozpočet na úkor majitelů nemovitostí vysvětlit neumím.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Více pravomocí hrobařům snů o vlastním bydlení? Raději držte centrální bankéře od hypoték dále

×
  1. A nejvetsi zlodejina je 4% dan z nabyti nemovitosti. Tu plati kupujici, takze uz takhle predrazenou nemovitost ma jeste dodatecne o 4% drazsi. Opravdu popdora statu…

    • No co si budeme povídat, je to zlodějina…zaplatím za nemovitost ze zdaněného příjmu, daň z nabytí nemovitosti a pravidelně daň z nemovitosti. Už jen schází daň ze zaplacené daně…

  2. Takže dřeme v práci,stát nám to zdaní,za tyhle peníze koupíme nemovitost,kterou za zdaněné peníze zvelebujeme,pokud to zadáme řemeslníkovi a zaplatíme stát to opět zdaní a ve finále každý rok platíme daň za to,že se staráme a místo cestování nebo fetování nebo místo chlastu se o sebe snažíme postarat a státu nevisíme na krku.Není lepší bydlet v nájmu,každý měsíc jít na sociálku pro příspěvek na bydlení a když mi to nevyjde a v důchodu nebudu mít natáhnu ruku,státe přispěj.Celý život jsem nic nebudoval,užíval si a nemám,tak státe plať.Vždyť můžeš zdanit ty, co celý život mysleli na budoucnost a starali se.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Družstevní bydlení dostupnost bydlení nezlepší

Dostupnost vlastního bydlení je kvůli zablokovanému procesu povolování nových staveb a zastaralému územnímu plánu v Praze stále horší. Vedení města se proto snaží najít recept, jak dostat bytovou výstavbu v hlavním …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru