Statistici lehce vylepšili růst české ekonomiky. Ta ale i tak zaostává

Názor
Finální čtení národních účtů za třetí čtvrtletí přineslo mírně vzestupnou revizi. Ekonomika díky rozvolnění protipandemických opatření nakonec vzrostla oproti loňskému druhému čtvrtletí o 1,6 procenta oproti původně udávaným 1,5 procenta. Meziroční dynamika činila 3,3 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněných minulý pátek.
V dohánění předpandemické ekonomické úrovně česká ekonomika zaostává. Vysvětlení jde primárně na vrub průmyslovému charakteru naší ekonomiky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zveřejněné sektorové účty odhalily, že u nefinančních podniků klesla míra zisku i míra investic. Zhoršení míry ziskovosti (mezikvartálně o jeden procentní bod, meziročně dokonce o 1,2 – pozn. aut.) jde zejména na vrub rostoucích mzdových nákladů. Ty byly meziročně vyšší o 10,1 procenta.

Významnou roli zde ale sehrála nízká srovnávací základna. Vzhledem k tradičně vysoké míře samofinancování tak díky nižší ziskovosti klesla i míra investic, když činila 25,7 procenta. To bylo o 0,7 procentního bodu méně, než ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku, respektive o dvě procenta méně, než ve druhém čtvrtletí roku 2020.

V sektoru domácností potvrdila data za třetí kvartál roku 2021 postupný a pomalý start normalizace míry úspor. Ty kvůli pandemii a zavřeným obchodům vystřelily. Otevření obchodů vedlo k realizaci odložené spotřeby, což se projevilo i v poklesu míry úspor na 15,9 procenta (oproti předchozímu čtvrtletí tak klesla o 5,2 p. b., meziročně o 2,8 p. b. – pozn. aut.).

PSALI JSME:
Růst spotřeby nereflektuje vývoj příjmů

I tak zůstává v historickém kontextu vysoká. Přes rostoucí inflaci se zvýšil reálný příjem domácností ze zaměstnání o 0,7 procenta mezičtvrtletně, respektive o 1,8 procenta meziročně. Růst příjmů a pokles výdajů znamenaly výrazný růst spotřeby domácností na hlavu – o 3,4 procenta mezičtvrtletně a 5,4 procenta meziročně.

Výsledky za první tři čtvrtletí indikují, že za celý loňský rok si česká ekonomika připíše o něco vyšší růst, než s čím počítala naše prognóza ve výši 1,9 procenta. Ta pro letošní rok předpokládá zrychlení tempa růstu na 3,5 procenta. Ani aktuální čísla ČSÚ nic nemění na tom, že v dohánění předpandemické ekonomické úrovně česká ekonomika zaostává.

Spojené státy i eurozóna jako celek jsou již nad úrovní před pandemií, zaostáváme i v rámci regionu. Vysvětlení jde primárně na vrub průmyslovému charakteru naší ekonomiky. Vloni se totiž průmysl po většinu roku potýkal s nedostatkem materiálů a dalších vstupů pro výrobu. V tomto ohledu předpokládáme, že letos se bude situace výrazně zlepšovat.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl se v listopadu nadechl

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Západ už účinné sankce proti Rusku vyčerpal

V bavorských Alpách v pondělí začal summit zemí skupiny G7. Tato skupina sestává z klíčových ekonomik Západu. Těžko už jejím všem členům přisuzovat adjektivum „světově nejvýznamnější hospodářství“, jež jim bezesporu …

Indexy PMI v Evropě zklamaly

Předběžná data červnových PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) aktivity v průmyslu i ve službách ve velkých evropských zemích včetně Německa i eurozónu jako celek zklamala. Celkové indexy se tak přiblížily …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Autem do Chorvatska: Kde se tvoří kolony, kde levně natankovat

Obrazem
Do Chorvatska každý rok cestují na dovolenou stovky tisíc českých turistů. Nemalá část jede k jadranským plážím, krásné přírodě a unikátním památkám vlastním autem. Zkraje letní sezony jsme cestu po silnicích a dálnicích vyzkoušeli a zde jsou naše poznatky a postřehy. Například natankovat se vyplatí ve Slovinsku.