Statistici lehce vylepšili růst české ekonomiky. Ta ale i tak zaostává

Názor
Finální čtení národních účtů za třetí čtvrtletí přineslo mírně vzestupnou revizi. Ekonomika díky rozvolnění protipandemických opatření nakonec vzrostla oproti loňskému druhému čtvrtletí o 1,6 procenta oproti původně udávaným 1,5 procenta. Meziroční dynamika činila 3,3 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněných minulý pátek.
V dohánění předpandemické ekonomické úrovně česká ekonomika zaostává. Vysvětlení jde primárně na vrub průmyslovému charakteru naší ekonomiky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zveřejněné sektorové účty odhalily, že u nefinančních podniků klesla míra zisku i míra investic. Zhoršení míry ziskovosti (mezikvartálně o jeden procentní bod, meziročně dokonce o 1,2 – pozn. aut.) jde zejména na vrub rostoucích mzdových nákladů. Ty byly meziročně vyšší o 10,1 procenta.

Významnou roli zde ale sehrála nízká srovnávací základna. Vzhledem k tradičně vysoké míře samofinancování tak díky nižší ziskovosti klesla i míra investic, když činila 25,7 procenta. To bylo o 0,7 procentního bodu méně, než ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku, respektive o dvě procenta méně, než ve druhém čtvrtletí roku 2020.

V sektoru domácností potvrdila data za třetí kvartál roku 2021 postupný a pomalý start normalizace míry úspor. Ty kvůli pandemii a zavřeným obchodům vystřelily. Otevření obchodů vedlo k realizaci odložené spotřeby, což se projevilo i v poklesu míry úspor na 15,9 procenta (oproti předchozímu čtvrtletí tak klesla o 5,2 p. b., meziročně o 2,8 p. b. – pozn. aut.).

PSALI JSME:
Růst spotřeby nereflektuje vývoj příjmů

I tak zůstává v historickém kontextu vysoká. Přes rostoucí inflaci se zvýšil reálný příjem domácností ze zaměstnání o 0,7 procenta mezičtvrtletně, respektive o 1,8 procenta meziročně. Růst příjmů a pokles výdajů znamenaly výrazný růst spotřeby domácností na hlavu – o 3,4 procenta mezičtvrtletně a 5,4 procenta meziročně.

Výsledky za první tři čtvrtletí indikují, že za celý loňský rok si česká ekonomika připíše o něco vyšší růst, než s čím počítala naše prognóza ve výši 1,9 procenta. Ta pro letošní rok předpokládá zrychlení tempa růstu na 3,5 procenta. Ani aktuální čísla ČSÚ nic nemění na tom, že v dohánění předpandemické ekonomické úrovně česká ekonomika zaostává.

Spojené státy i eurozóna jako celek jsou již nad úrovní před pandemií, zaostáváme i v rámci regionu. Vysvětlení jde primárně na vrub průmyslovému charakteru naší ekonomiky. Vloni se totiž průmysl po většinu roku potýkal s nedostatkem materiálů a dalších vstupů pro výrobu. V tomto ohledu předpokládáme, že letos se bude situace výrazně zlepšovat.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl se v listopadu nadechl

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.