Statistika „indexu neřesti“ za rok 2017: Česko je sedmadvacáté na světě

Kolik v které zemi zaplatíte za krabičku „nóbl“ cigaret a obyčejných cigaret, kolik za lahev piva a lahev vína i lahev kořalky? A kolik za gram marihuany a kokainu? Tyto položky, doplněné ještě o gram amfetaminu a gram opioidu (heroinu; opia) tvoří „index neřesti“ agentury Bloomberg za loňský rok. O jeho výsledcích informoval portál Eurozprávy.

Nejlacinější bujaré večírky s cigaretami, alkoholem a drogami mají s velkým náskokem v Lucembursku. Foto: Pixabay

Nejlevněji tyto záliby vycházejí v bohatém a na bankovnictví zaměřeném Lucembursku, kde na popsaný nákup stačí lidem desetina jejich týdenního příjmu (cca 22 tisíc korun čistého). Dvaceti procent týdenního výdělku se pro uvedený nákup musí vzdát Francouz, Švýcar, Islanďan a ten, kdo žije na prosluněných Bahamách.

V této disciplíně má Česko velký náskok před sousedním Slovenskem, které je až na 47. příčce žebříčku. Zatímco v Česku je potřeba oželet zhruba 40 procent hrubého týdenního výdělku, tedy přibližně 3100 Kč, na Slovensku je to v přepočtu 5000 korun (152 proti 242 dolarům, ve kterých byl index počítán).

Pokud se někdo diví, proč tolik Ukrajinců vyjíždí za prací do Evropy, možná to pochopí teď: Tam, kde Čechům stačí 40 procent týdenní výplaty, potřebuje Ukrajinec celých 13 týdenních platů. Což ovšem pořád není víc, než 1000 dolarů, které podle indexu zaplatí Japonci, Novozélanďané a Australané.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

„Investiční životní pojištění je hra pro střední třídu,“ říká respektovaný ekonom, profesor Jaroslav Vostatek

RozhovorTéma týdne
V poslední době se hodně mluví a píše o investičním životním pojištění. Požádali jsme proto o rozhovor jednoho z předních českých odborníků, profesora Jaroslava Vostatka. „Investiční životní pojištění není nic jiného, než investiční fond zabalený jako pojištění. To říkám svým studentům dlouhodobě. A kdyby se takové pojištění státu nelíbilo, tak je může zakázat,“ říká v rozhovoru, kterým dnes zahajujeme Téma …
Rolovat nahoru