Státní podpora stavebka nafukuje ceny realit. Je rozumné ji zrušit, jak zvažuje Fialova vláda

Názor
Vláda podle nedělních slov ministra financí Zbyňka Stanjury zvažuje zrušení podpory státnímu stavebnímu spoření. Byl by to rozumný krok, po němž podstatná část ekonomů volá již léta. Stát by ušetřil přes čtyři miliardy korun ročně.
Vláda podle ministra financí Zbyňka Stanjury zvažuje zrušení podpory státnímu stavebnímu spoření. Stát by ušetřil přes čtyři miliardy korun ročně. Ilustrační foto: ODS

Podpora stavebnímu spoření nyní nahrává spíše lidem, kteří to nepotřebují, tedy zástupcům vyšších středních vrstev a bohatým. Tito lidé totiž nyní stále investují do vlastnického bydlení a nemovitostí obecně. Naopak, chudí už ani nic spořit nemohou obecně a nižší střední vrstvy zase na vlastní bydlení nedosáhnou.

Přitom i chudí nebo zástupci nižších středních vrstev podporu stavebku ze svých daní platí, třeba v podobě DPH, kterou platí, když si kupují potraviny. V letech 2000 až 2021 vyplatil stát na podpoře státnímu stavebnímu spoření celkem bezmála 198 miliard korun.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Obliba stavebního spoření klesá

Stavební spoření v Česku ale chřadne už od poloviny nultých let. Jeho státní podpora by se tedy i proto mohla zcela zrušit. V posledním předpandemickém roce 2019 šly na státní podporu stavebka necelé čtyři miliardy korun, tedy zhruba 0,25 procenta uskutečněných výdajů státního rozpočtu v daném roce.

Pro srovnání, v době „vrcholící slávy“ stavebka v roce 2005 šlo na jeho státní podporu přes 16 miliard. To odpovídalo 1,7 procenta výdajů tehdejšího státního rozpočtu. Předloni i loni šly na stavebko lehce přes čtyři miliardy, avšak výdaje rozpočtu byly kvůli pandemii mimořádně nafouknuté, což údaj o podílu stavebka na výdajích rozpočtu pochopitelně zkresluje.

PSALI JSME:
„Medvědí průzkum“ asociace stavebních spořitelen

Je ale zřejmé, že význam státní podpory stavebního spoření opravdu dlouhodobě trendově klesá, byť v uplynulém desetiletí převážně jen velmi pozvolna. Zrušení státní podpory je navýsost žádoucí a plošný pláč veřejnosti to tedy také nezpůsobí.

Uvažme, že byť jde „jen“ o jednotky miliard, jde stále o veřejné peníze, které plynou zhusta do oblasti bydlení a nemovitostí, kde tedy dále nafukují už tak vyšponované ceny. Stát, respektive tedy daňový poplatník, by se neměl na nafukování cen bydlení podílet, a už vůbec ne touto cestou.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nyní je dobrý čas zrušit podporu stavebka

Zavřít reklamu ×
  • Kdyz vyberete stavebko před řádným ukončením vezmou Vám zpětně podpory od státu, takže dostanete jenom svoje naspořené peníze zúročené o mrzké procento, které jako zisk stát ještě zdaní.

 1. To je dobrej blábol. Jakože boháči si kupují nemovitosti ze stavebka a nafukují tím (díky stavebku) jejich ceny jo?

  • Přesně jak píšete, ani já nevěřím vlastním očím, co to je za názor v článku… 🙂 Zkrátka vláda potřebuje šetřit, tak tady má hned pár miliard ročně, bohužel.

  • To je v pořádku, to se pan ekonom Kovanda asi vrátil z dovolené a četností bludů se snaží z médií vystrnadit Alenku Schíllenovou

 2. Tak Fiala pořád říká jak nic nemůže dělat kvůli minoritním akcionářům, ale těm samým minoritním akcionářům si dovolí půjčit Čezu 74 miliard na obchodování na burze z peněz nás všech. Tak z těch 74miliard půjčil cca.23 miliard minoritním akcionářům na 3% úrok, ale to už tady a na ČT 24 a vlastně skoro nikde nenapíšou, neříkají jen nám lže jak tu hubu otevře vlastizrádce jeden doufám, že se z toho bude zodpovídat gauner jeden. a pokud mám v a.s. nadpoloviční většinu můžu si udělat prakticky co chci tak asi. A tady se bude handrkovat o 4miliardy HANBA!

 3. Zajimavej argument na zruseni stavebka. Takze ted uz muzeme byt v klidu, protoze dotace na elektromobilitu urcite nebudou. Tam by totiz chudi taky prispivali bohatym.

 4. Děkujeme naší skvělé fialové Vládě a také druhému nejlepšímu ministru financí bez odpovídajících škol, nádražnímu posunovači zakázek v Opavě Stanjurovi, za příkladné vyřešení nedotaženého Kalouskova problému.
  Jak pěkné to je, když strana, která měla v programu zodpovědnost a spořivost občanů a jejich ekonomický rozkvět nyní boří jakoukoliv prospořící i proinvestiční možnost rodin, občanů i ekonomicky aktivních osob.
  Zdá se, že úmysl koncentace kapitálu v rukou syčáků doznal konečného pochopení sígrů vládních. Nejsou jako ti před nimi.

  • Viděla jsem reklamu na kurníky, jestli lze takový kurník pokládat za nemovitost, pak možná by se za stavebko pořídit dal. Ale vážně – na co se stavebko opravdu hodí, je údržba a rekonstrukce nemovitosti, kterou už máte. Koupit novou, to by asi nešlo a asi by to nestačilo po dospoření ani na tu povinnou vlastní částku k hypotéce. Ale panstvo si prostě usmyslelo, že vlastní bydlení je pro plebs přílišný luxus. Ještě by se snad cítili nezávislejší, když by nedej bože mohli něco vlastnit…

 5. No zdůvodnění je sice blábol, ale 4 mld. se ušetří, stejně už stavebko je pasé, když už to nejde utratit za nic jinýho, dřív to býval dobrý způsob spoření. Je tam víc věcí, co by se daly zrušit.

 6. Tak takovouto hloupost může pronést akorát hlupák,
  který nerozumí vůbec ničemu. Bože, to jsme to vyhráli
  s takovýmto odborníkem. Ostuta národa.

 7. Takže si mohu stavební spoření zrušit hned, z kterého jsem chtěla předělat vanu na sprchový kout,kvůli mému těžko nemocnému muži.Charita která ho koupe už manžela do vany nedá.Díky vládo,jen tak dál.

 8. Ceny nemovitostí nafukují hlavně nemovitostní fondy a různé firmy, často zahraniční. Je to velmi škodlivý způsob investování. Aby jedni zachránili peníze před inflací, přijdou jiní o základní podmínku důstojného života, kterou je vlastní bydlení. Nájemní bydlení ho nenahradí. Je příliš nejisté a příliš drahé. Rostoucí ceny nemovitostí to jen zhoršují.

  Právnické osoby by proto vůbec neměly mít právo dlouhodobě vlastnit nemovitosti k trvalému bydlení. Fyzickým osobám by se měl omezit počet tak na dvě nemovitosti na osobu vč. dětí. Také by bylo vhodné zakázat Airbnb. Tak by se nemovitosti dostaly na trh a jejich cena by klesla.

  Stavební spoření nic nenafukuje. Je to ale penězovod nenažraným bankám. Stát nesmyslně dorovnává směšné úroky, které banky vkladatelům dávají. Ony samy pobírají úroky mnohem vyšší od ČNB. Řešením by bylo nařídit jim, že si smí strhnout jen velmi malou částku a zbytek musí vyplatit klientům.

 9. Nevím kde a jestli něco takového Staňura řekl. Co ale vím jistě, že při jednání s Asociací st.spořitelen řekl, že to není na pořadu dne. Články dehonestující stavebko má v popisu práce hlavní ekonom Triniti bank, či jak se ten jeho dočasný ústav jmenuje, Kovanda, autor článku. Chtěl bych vidět, jak by mluvil, kdyby ta jeho ‚banka‘ stavební prodávala. Je zajímavé, že třeba ekonomika Horská z Raifky, která se vyjadřuje ke všemu, tento názor nikde nepublikovala. Kovanda holt potřebuje, aby si ovce chodily půjčovat do bank i na blbou koupelnu za nehorázné úroky. Když jsem nedávno viděl, kolik mld stàla státní sleva na benzín 1,5 Kč, kde si jen namastili kapsu všichni distributoři, stát si nic neohlídal, tak to nikoho nepobuřuje a daňový poplatník je jistě nadšen, když už ho zmiňuje. Kovando, velké prachy se šetří jinde, stavebko to není.

 10. Vtipné, vláda kritizovala minulou vládu za nadbytek státních zaměstnanců, přesto se škrty nekonají. Místo toho řešíme stavebko, které údajně „nahrává spíše lidem, kteří to nepotřebují, tedy zástupcům vyšších středních vrstev a bohatým“. Střední a bohatí stavebko nepotřebují, nevyplatí se jim, stačí jim hypotéka. A ti opravdu bohatí platí v hotovém.

  A hned v další větě máme něco, co výše uvedený výrok zcela popírá, konkrétně toto: „Přitom i chudí nebo zástupci nižších středních vrstev podporu stavebku ze svých daní platí, třeba v podobě DPH, kterou platí, když si kupují potraviny“.
  Pokud bychom zrušili stavebko, došlo by k tomu, že si opět polepší středně a vysoko příjmové skupiny, podobně jako tomu bylo u zrušení superhrubé mzdy.
  Samozřejmě za zcela naivního předpokladu, že by se díky této „úspoře“ snížila nějaká z daní, která na nízkopříjmové doléhá.

  A že stavebko nafukuje ceny bydlení je totální nesmysl. Pokud toto vysloví ekonom, tak mu doporučuji změnit zaměstnání 😀
  Ono by se také dalo říct, že ceny bydlení nafukuje např. příliš vysoká minimální mzda, či vysoké mzdy obecně. S ohledem na ekonomické zásady to pravda je, jen to jaksi vynechává hlavní problém vysokých cen (které jsou zcela mimo „výrobní“ náklady) a to nedostatek nemovitostí na trhu, složitá byrokracie, ale také kupčení s byty, nekalá soutěž, často i kartelové dohody a zneužívání postavení na trhu zejména realitkami, které na „koupím levně, prodám dráž“ v posledních letech vydělaly stovky milionů.

 11. Správně! Jenom dál vládnoucí strano ODS…. Lidi budou stále více naštvaní a budou konečně volit někoho normálního!

 12. Kdyby se nezrušil zákon který neumožnoval cizincům v ČR vlastnit nemovitosti tak by byt 3+1 v Praze stál dnes cca.4 mega a ne 12 mega a shodit to na stavební spoření dokáže jen politik pravice.

 13. To my jako pan ministr chce napovídat, ze bohati si kopujou nemovitosti na stavebko? Nemá tam nějakou důvěryhodnější? Třeba o Červené Karkulce?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB