Státní rozpočet má nejhorší za sebou, druhá polovina roku přinese vyšší příjmy a nižší výdaje

Analýza
Stát hospodařil za prvních pět měsíců letošního roku s deficitem 255 miliard korun. Celkové příjmy poklesly meziročně o 3,3 procenta a výdaje naopak vzrostly o 10,8 procenta. Meziměsíční zhoršení je jen lehce nižší, než jsme viděli v dubnu. To přitom bylo nejhlubší v letošním roce. Za prohloubením deficitu státního rozpočtu stojí na příjmové straně i nadále zejména nepřímé daně.
Příjmová strana státního rozpočtu na letošní rok zaostává za plánem ministerstva financí o 25,9 miliardy korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Společně na DPH a spotřebních daních chybí státu oproti plánu téměř 30 miliard korun. Naopak příjmové daně celkově zaostávají pouze o devět miliard. Zejména však u daně z příjmu právnických osob do hry vstupují čtvrtletní zálohy na dani, které v květnu výrazně negativně zkreslují obrázek inkasa.

V červnu by totiž podle našich odhadů mělo z toho titulu přitéct do rozpočtu kolem 35 miliard korun. Na druhou stranu pojistné na sociální zabezpečení a nedaňové příjmy přispívají k nižšímu deficitu dodatečným příjmem ve výši 11,5 mld. Kč. Celkově tak příjmová strana zaostává za plánem ministerstva financí o 25,9 miliardy korun.

Na výdajové straně pokračuje růst neinvestičních transferů podnikatelským a nepodnikatelským subjektům. Ty souvisí zejména s vládní politikou a „covidovými“ programy. Z tohoto titulu bylo v tuto chvíli vyplaceno necelých 70 mld. Kč nad rámec proporcionálního čerpání schváleného rozpočtu.

Na druhou stranu lze předpokládat, že tyto výdaje jsou vzhledem k průběhu pandemie a zpoždění výplat na vrcholu a ve většině případů jde o předfinancování, o které bude státní rozpočet oproštěn v druhé polovině roku.

PSALI JSME:
Rekordní schodek rozpočtu

Na druhou stranu k nižšímu deficitu i nadále tradičně přispívá pomalý rozjezd státních investic. Ty jsou totiž o 30 miliard nižší, než by odpovídalo průběžné realizaci. Jejich tempo ale odpovídá předchozím rokům, což naznačuje, že by letošní historicky rekordní plán mohl být naplněn. Celkově tak výdajová strana za prvních pět měsíců letošního roku předbíhá plán státního rozpočtu o 20,8 mld. Kč.

Duben a květen tradičně patří k nejhorším měsícům pro státní rozpočet, což vychází z vlastností daňového inkasa a aktuálně i z průběhu pandemie. Pro následující měsíce očekáváme výrazně pomalejší tempo prohlubování deficitu státního rozpočtu. To by se tak mělo podle naší prognózy na konci roku zastavit na úrovni 400 miliard korun.

Pro druhou polovinu roku očekáváme zrychlení daňových příjmů zejména v případě nepřímých daní, které nejvíce trpí uzavřenou ekonomikou z předchozích měsíců. Navíc průběžná data ukazují nižší zájem o kompenzační bonus a další podpůrné programy, což vytvoří dodatečnou úsporu pro státní rozpočet. Rizikem však zůstávají blížící se volby, které by mohly přinést nové výdaje a prohloubení deficitu v naší prognóze.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Schodek státního rozpočtu? Noční můra, která ruší sen o udržitelnost veřejných financí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru