Státní rozpočet na rok 2020: Vláda plánuje rekordní počet státních zaměstnanců

Názor
Politici si myslí, že dokáží o penězích lidí rozhodovat lépe než lidé samotní. V tom se však zásadně pletou. Nelze proto považovat za správné, že v příštím roce opět dojde k růstu složené daňové kvóty.
V roce 2020 bychom dle návrhu měli dosáhnout rekordního počtu státních zaměstnanců – více než 475 tisíc lidí. Ještě před pěti lety jsme si vystačili se 417 tisíci lidmi. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Naše země vzkvétá. To alespoň tvrdí úředníci z ministerstva financí v makroekonomické predikci, která doprovází návrh státního rozpočtu na rok 2020. Hrubý domácí produkt by v příštím roce měl dosáhnout historicky nejvyšší úrovně 5 880 miliard korun. Tempo růstu našeho hospodářství se sice bude postupně zpomalovat, ale stále bude stačit na dohánění průměru Evropské unie.

Na těchto základech je připravován státní rozpočet, který by měl hospodařit s historicky nejvyššími výdaji 1618 miliard korun a se schodkem 40 miliard korun. Opozičním politikům se nelíbí, že je výše schodku při současné ekonomické situaci zbytečně veliká. Kdybychom se však podívali na průměrnou výši schodků státních rozpočtů od vzniku České republiky do loňského roku, zjistili bychom, že se pohybuje na úrovni 51 miliard korun. Oněch 40 miliard korun je tedy méně, než bývá zvykem.

O tom, že navržená výše schodku státního rozpočtu na příští rok není skutečný problém, se můžeme přesvědčit, když jej poměříme s velikostí celé ekonomiky. Uvědomíme si přitom, že schodek 40 miliard korun by byl v 90. letech podstatně horší než dnes, protože tehdejší hrubý domácí produkt byl výrazně nižší. Rovněž musíme vzít v úvahu i inflaci, která postupně snižuje reálnou hodnotu peněz. Za 40 miliard korun bychom si v minulosti koupili podstatně více statků než dnes, proto když politici srovnávají nominální výše schodků v jednotlivých letech, chovají se spíše jako hokynáři než jako ekonomové.

PSALI JSME:
Zatížení běžného daňového poplatníka bude v ČR příští rok nejvyšší za posledních 25 let

Navržená výše schodku pro rok 2020 nás tedy nemusí trápit. Výrazně horší zprávou je, že v příštím roce opět vzroste složená daňová kvóta, která dosáhne úrovně 35,9 procenta. Ještě v roce 2015 to bylo 32,6 procenta. Z toho je patrné, jak dochází k bobtnání našeho státu.

To lze doložit i řadou dalších údajů. Například v roce 2020 bychom dle návrhu měli dosáhnout rekordního počtu státních zaměstnanců – více než 475 tisíc lidí. Ještě před pěti lety jsme si vystačili se 417 tisíci lidmi. Měli bychom si proto položit otázku, zda skutečně všechny tyto státní zaměstnance potřebujeme a zda by nešlo část z nich nahradit elektronizací a růstem efektivity.

Na druhou stranu můžeme pochválit, že státní rozpočet počítá s růstem investic na 146 miliard korun. Vyšší investiční výdaje pomohou k růstu naší ekonomiky. Podobné je to i s plánovaným navyšováním důchodů a rodičovského příspěvku. Lze předpokládat, že většina peněz, které se vyplatí důchodcům a rodinám s dětmi, bude utracena v české ekonomice. Růst spotřeby přitom bude dalším z faktorů, které podpoří naši ekonomiku.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda navrhuje rozpočet, který ještě více zatíží daňové poplatníky

Zavřít reklamu ×
  1. redaktor asi nepochopil, že u některých resortů státní správy byl podstav u Policie, učitelů, zdravotníků, hasičů, armády i u úředníků..tak co se divíte..nemluvě, že dnes jsou mnohem vtší nároky na zaměstnance jak před 8 lety (znalost IT, analyt. myšlení atd.), takže váš pláč je zcela mimo mísu..

    • Jaký podstav? Policistů máme i před jejich navyšováním daleko víc než sousední země srovnatelné velikosti – např. Rakousko nebo Maďarsko. BYlo by jich ještě víc, ale to by museli být v terénu a ne v kancelářích za hezké peníze. Stejné je to s celníky. A pokud jde o ty nároky, zkuste se zeptat lidí v privátu, kteří na ně musejí vydělat, jestli si osm hodin v práci serfují na internetu anebo pořádně makají, protože jim nikdo nic zadarmo nedá. Takže pane Pikl, nekujte pikle, neseďte na úřadě u kafíčka a běžte se podívat třebas do kolbenky kolik toho musí zvládnout soustružník, než si vydělá alespoň 50 % toho, co má váš státní úředník jen za sezení na židli a pití kávy.

  2. Také mělo být zmíněno, že podíl státních investic na HDP je nyní nižší než byl za krize.

    Tudíž chválit vládu za to, že v nominální a relativní hodnotě zvyšuje investice, je velmi nedostatečné. Naopak je to důkazem velmi nezodpovědné politiky ignorující potřeby všech budoucích generací…

  3. Vy máte pocit že se něco za těch osm let zlepšilo ? Já teda ne, tedy nárůst statnich úředníků je tak trošku mimo mísu.

  4. Zvyšování počtu úředníků, je cesta do pekel. Paradoxně dospějeme do stadia, kdy bude více úředníků než pracujících, kteří je mají živit. „Špičkové vyjádření“ paní ministryně , že úředníci budou odvádět daně do státního rozpočtu stojí za zaznamenání, ale už ne za komentář. Ukazuje pouze odbornou způsobilost úřednice placené z peněz našich. Útisk řemeslníků a malých firem už dávno přesáhl nejen rozumnou mez, ale i zdravý rozum. Blbost politiků už se vymyká a normální člověk je už není schopen nejen absorbovat, ale i pochopit. Zdravý názor vyjdřuje vtip z internetu. .. já vím že máte dvě vysoké školy a umíte tři jazyky, ale já potřebuji truhláře. A takhle my si žijeme (omlouvám se – ukradeno z internetu)

  5. Můžu říct jen jedno,chtěli voliči Babiše? Chtěli! Tak si teď nestěžujte! Když jsem to před lety,když se Babiš cpal do vládnutí tohoto státu říkal tak mě lidi nádávali a to dost hnusně. Tak si jen přeji ať stojí chleba 100 kč a benzín 50 kč. Užijte si to hloupé koblihy. Já pana Babiše znám od roku 2012 a varoval jsem! Nikdo mě neposlouchal a byl jsem jen neustále urážen.

    • Petře, v hloupém vyjádření chybí jen,že za všechno může nejen Babiš,ale i Putin. Uznávám jen diskutující,kteří se vyjadřují konkrétně k dané problematice!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.