Státní rozpočet se propadl do schodku 22 miliard korun

Názor
Měsíc před koncem letošního roku se státní rozpočet propadl do schodku, ve kterém již pravděpodobně zůstane. Schodkové hospodaření je zapříčiněno růstem sociálních výdajů, platů a investic. Zatímco růst sociálních výdajů a platů v konečném důsledku navyšuje spotřebu domácností, růst investice přispívá k rozvoji České republiky.
Na platy státních zaměstnanců se vydalo o 12,4 miliardy korun více, což představuje meziroční růst o 12,8 procenta. Reprofoto: army.cz, Jana Deckerová

Ke konci listopadu skončil státní rozpočet ve schodku 21,6 miliardy korun. Oproti stejnému období loňského roku je schodek hlubší o 10 miliard korun. Na příjmové straně státního rozpočtu si můžeme všimnout meziročního růstu o 107,9 miliardy korun, což však nestačilo na ještě prudší růst výdajů o 117,9 miliardy korun.

Struktura státního rozpočtu se v příštím roce může začít zhoršovat pod vlivem zpomalování růstu české ekonomiky. Návrh státního rozpočtu na příští rok přitom počítá s mandatorními výdaji ve výši 825,3 miliardy korun, což snižuje manévrovací prostor vlády k řízení státních financí. Podíl mandatorních výdajů na celkových výdajích státního rozpočtu by však v roce 2019 měl klesnout na 54,8 procenta.

PSALI JSME:
Vláda pořádně šlápla na investiční pedál, rozpočet se kvůli tomu dostal do schodku

Na příjmové straně státního rozpočtu se daří výběru odvodů na sociální zabezpečení, kde se za jedenáct měsíců vybralo 464,8 miliardy korun, což je o 43,4 miliardy korun více než před rokem. K vysokému nárůstu příjmů o 34,8 miliardy korun došlo i ve výběru daní. Při takto vysokém růstu odvodových a daňových příjmů by šlo docílit vyrovnaného státního rozpočtu. Muselo by se však přistoupit ke snižování výdajů, což by mělo negativní dopad na ekonomický růst.

Na výdajové straně státního rozpočtu je patrný nárůst investic. Ke konci listopadu se podařilo proinvestovat 102,2 miliardy korun, což je o 34,7 miliardy více než před rokem. Výrazné zlepšení je patrné hlavně u čerpání evropských peněz. Vysoký růst zaznamenaly výdaje na sociální dávky, které se zvýšily oproti stejnému období loňského roku o 24,5 miliardy korun. Na platy státních zaměstnanců se vydalo o 12,4 miliardy korun více, což představuje meziroční růst o 12,8 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Sdílet:
  1. …a co takhle k textu také uvést, jak vysoký by měl být schodek podle schváleného rozpočtu? Tj. zda je vyšší nebo nižší než plán???

    • No vy jste ale hlava. Takže ono stačí prohlásit že můžeme udělat schodek až 1000Mld a když uděláme jen “999” tak se můžeme radovat a prohlašovat že zadlužování je naprosto v pořádku. A koblihu už jste dneska měl?
      Něco mi říká, že vy nepatříte k pracujícím, kteří ty dluhy budou platit z daní i s úroky.

  2. Stát má o 200MLD větší příjmy než před dvěma lety a Babiš seká další dluhy. Nejsmutnější na tom je, že se vždy najde nějaký blbec co mu za to zatleská.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Má se Česko bát Trumpových cel na evropská auta?

Americký prezident Donald Trump v tuto chvíli možná pročítá zprávu, kterou si loni v květnu „objednal“ u ministerstva obchodu. Ta posuzuje, zda a případně v jaké míře představuje dovoz evropských automobilů pro …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru