Státní rozpočet vykázal nejhorší červencový výsledek od krizového roku 2013

Názor
Státní rozpočet skončil v červenci ve schodku bezmála deseti miliard korun. Jedná se o nejvýraznější červencový schodek od krizového roku 2013. Loni státní rozpočet ke konci července hospodařil s přebytkem přesahujícím šestnáct miliard korun.
Česká republika zrychluje čerpání evropských peněz, s nímž se ale pojí nutnost navyšování výdajů na spolufinancování. Foto: Depostiphotos.com

Do hospodaření státního rozpočtu výrazně promlouvají prostředky z fondů EU. Loni v prvním pololetí přišlo z rozpočtu EU ještě posledních více než dvacet miliard korun vztahujících se k programovému období let 2007 až 2013. Tyto peníze letos chybí.

Česká republika naopak zrychluje čerpání evropských peněz, aby před koncem běžícího programového období v příštím roce stihla vyčerpat uspokojivou část sumy přidělené pro programové období let 2014 až 2020.

S rychlejším čerpáním se pojí nutnost navyšování výdajů na spolufinancování, přičemž meziročně toto navýšení představuje bezmála 15 miliard korun, tedy takřka 30 procent. Po očištění o vliv evropských peněz je letošní červencový schodek jen o 7,7 miliardy korun nižší, než podobně očištěný výsledek za prvních sedm měsíců loňského roku.

PSALI JSME:
Vláda drží dluh stabilizovaný, měla by však být ambicióznější. Ať má z čeho brát při krizi

Meziročně stát na daních a odvodech vybírá o bezmála sedm procent více než loni. Je ovšem patrný tlak citelného loňského plošného přidávání státním zaměstnancům a také tlak navyšování důchodů. Navýšení rozpočtových výdajů je za prvních sedm měsíců roku meziročně takřka dvanáctiprocentní, zatímco vláda za celý rok počítá s navýšením jen o zhruba osm procent.

Navíc zatím za plánem zaostává inkaso DPH. Vláda počítá, že za letošek vybere na DPH o bezmála sedm procent více peněz než loni, avšak za období od ledna do července vybrala na této dani meziročně pouze o tři procenta více. Důvodem je zčásti horší makroekonomický výkon, než s jakým vláda počítala.

V druhé polovině je roku je třeba „tradičně“ počítat se zhoršením výsledků jednotlivých měsíčních plnění rozpočtu. Výsledné saldo by se mělo pohybovat ve schodku 35 miliard korun, a vejde se tedy do rozpočtovaného schodku 40 miliard.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Státní rozpočet vykázal nejhorší pololetní výsledek od krizového roku 2013

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Plánované deficity – Němci versus Češi

Německá vláda včera schválila tamnímu ministru financí Olafu Scholzovi jeho návrh státního rozpočtu pro příští rok s deficitem 96,2 miliardy eur, což je zhruba 2,8 % německého hrubého domácího produktu (HDP) v roce …

ČNB zdůraznila vysoká rizika

V souladu s očekáváním ponechala Česká národní banka (ČNB) na včerejším zasedání nastavení měnové politiky beze změny. Poslední vývoj ekonomiky se od srpnové prognózy centrální banky téměř neliší. Oslabení koruny …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru