Státní rozpočet vykázal nejhorší zářijový výsledek od roku 2014

Názor
Státní rozpočet skončil ke konci září ve schodku bezmála 21 miliard korun. Jde o nejvýraznější zářijový schodek od roku 2014. Loni státní rozpočet ke konci září hospodařil s přebytkem zhruba 16,8 miliardy korun. Vládě se stále nedaří hospodařit dle představ, byť oproti uplynulým měsícům se situace například v oblasti inkasa DPH mírně zlepšila. Na vině je pomalejší ekonomický růst, než s jakým vláda počítala, a loňské rozsáhlé plošné přidávání na platech a důchodech.
Meziročně stát na daních a odvodech vybírá o 7,1 procenta více než loni, což odpovídá zhruba 66 miliardám korun. Foto: FAEI.cz

Do hospodaření státního rozpočtu výrazně promlouvají prostředky z fondů EU. Loni v prvním pololetí přišlo z rozpočtu EU ještě posledních více než dvacet miliard korun vztahujících se k programovému období let 2007 až 2013. Tyto peníze letos chybí.

Česká republika naopak zrychluje čerpání evropských peněz, aby před koncem běžícího programového období v příštím roce stihla vyčerpat uspokojivou část sumy přidělené pro programové období let 2014 až 2020.

S rychlejším čerpáním se pojí nutnost navyšování výdajů na předfinancování, přičemž meziročně toto navýšení převyšuje 18 miliard korun, a činí tak takřka 30 procent. Po očištění o vliv evropských peněz je letošní zářijový schodek o přibližně čtrnáct miliard korun hlubší než podobně očištěný výsledek za prvních devět měsíců loňského roku.

PSALI JSME:
Nejhorší srpnový výsledek státního rozpočtu od krizového roku 2013

Meziročně stát na daních a odvodech vybírá o 7,1 procenta více než loni, což odpovídá zhruba 66 miliardám korun. Jde o zlepšení oproti plnění z konce srpna, kdy meziroční navýšení příjmu rozpočtu z daní a odvodů činilo 6,3 procenta. Je ovšem stále patrný tlak citelného loňského plošného přidávání státním zaměstnancům a také tlak navyšování důchodů.

Navýšení rozpočtových výdajů je za prvních devět měsíců roku meziročně bezmála dvanáctiprocentní, zatímco vláda za celý rok počítá s navýšením jen o zhruba devět procent. Navíc zatím za plánem zaostává inkaso DPH. Vláda počítá, že za letošek vybere na DPH o bezmála sedm procent více peněz než loni, avšak za období od ledna do září vybrala na této dani meziročně pouze o necelých pět procent více. Důvodem je zčásti horší makroekonomický výkon, než s jakým vláda počítala.

V druhé polovině je roku je třeba „tradičně“ počítat s dalším zhoršením výsledků jednotlivých měsíčních plnění rozpočtu. Výsledné saldo by se mělo pohybovat ve schodku 35 miliard korun, a „vejde se“ do rozpočtovaného schodku 40 miliard.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V čerpání evropských peněz stále patříme k nejslabším státům EU

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nárůst volatility může být pro dolar zkouškou

Americký dolar v poslední době oslabil. Další pokles se ale může v krátkodobém horizontu zkomplikovat, pokud americký Kongres nedokáže přijít s dostatkem nových stimulů. A časové okno pro zavedení nových opatření je …

Centrální bankéři úrokové sazby opět neměnili

Úrokové sazby České národní banky (ČNB) zůstávají i po dnešním zasedání beze změny. Základní repo sazba tak i nadále činí 0,25 % a nezměněné zůstaly i diskontní a lombardní sazba. Překvapením dnešní rozhodnutí pro …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ze sedláka kulakem. Dočká se Jan Brom třicet let po své smrti rehabilitace?

Kauza
Pražský advokát Lubomír Müller na sebe před týdnem upozornil kvůli více než 120 let starému případu tzv. hilsneriády. Tento týden se u okresního soudu v Prachaticích otevře rehabilitace rodiny sedláka Broma, který je právě letos v létě třicet let po smrti a jenž se stal další obětí komunistického režimu z doby násilné kolektivizace v 50. letech minulého století.
Rolovat nahoru