Stav i nálada českého průmyslu se stále zhoršuje. Může za to Německo i Čína

Už dva roky a čtyři měsíce v řadě se podle konjunkturálních průzkumů zhoršuje stav českého průmyslu. Tuzemští ekonomové ohodnotili pro redakci Finančních a ekonomických informací (faei.cz) zářijový Index nákupních manažerů (PMI). Nic veselého; mluví o útlumu, slabé poptávce, zhoršující se náladě a mlhavých vyhlídkách.
V nedobré kondici se český průmysl nachází již od poloviny roku 2022, kdy se index PMI propadl pod klíčovou hranici 50 bodů. Ilustrační foto: Depositphotos.com
V nedobré kondici se český průmysl nachází již od poloviny roku 2022, kdy se index PMI propadl pod klíčovou hranici 50 bodů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Analytik ČSOB Dominik Rusinko konstatoval, že tuzemský průmysl se ani ve třetím čtvrtletí nevymanil z útlumu. Index PMI se v září snížil ze 46,7 na 46 bodů, což signalizuje pokračující pokles aktivity a zhoršené provozní podmínky ve zpracovatelském průmyslu.

„V nedobré kondici se český průmysl nachází již od poloviny roku 2022, kdy se index PMI propadl pod klíčovou hranici 50 bodů oddělující pásmo expanze a recese,“ vysvětlil Rusinko. Ekonomka Komerční banky Jana Steckerová k tomu dodala, že „pokles indexu byl v souladu s tržním očekáváním“. „Zářijový výsledek stále zůstává výrazně pod dlouhodobým průměrem indexu (52 bodů),“ upozornila.

„Zhoršování provozních podmínek ve zpracovatelském průmyslu se v září oproti srpnu mírně prohloubilo, ale ve srovnání s eurozónou, a zvláště Německem, je hodnocení příznivější. Nicméně firmy i nadále čelí slabé poptávce, což se projevuje nižším objemem produkce a také nižší rozpracovaností výrobků,“ sdělil faei.cz Martin Kron, analytik Raiffeisenbank.

„Evropská poptávka zůstává slabá, nedaří se především německému průmyslu,“ doplnila Jana Steckerová, podle níž to potvrdily i zveřejněné německé konjukturální průzkumy PMI index, IFO index i ZEW index. Problémy v Německu jsou podle názoru ekonomky Komerční banky spíše strukturální než cyklické a souvisejí zejména s klesající konkurenceschopností tamního průmyslu.

Podobný názor má i Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. „Průmyslu se nedaří i kvůli ekonomickým potížím Německa a potažmo Číny, která je klíčovým odbytištěm německého průmyslového vývozu. České průmyslové podniky často figurují coby subdodavatelé německému průmyslu,“ připomněl ekonom v komentáři pro faei.cz.

„Zhoršování provozních podmínek v českém zpracovatelském průmyslu pokračuje, nicméně mnohem nižším tempem než v sousedním Německu. Právě jeho kondice bude klíčová pro vývoj tuzemského průmyslu v dalších měsících,“ doplnil Martin Kron z Raiffeisenbank a zmínil i nedávné stávky v Německu. To už tak trápí energetická krize, změny v automotive a přechod k „zelenější“ výrobě.

„Problémem číslo jedna pro tuzemské výrobce zůstává slabá poptávka,“ shrnul Dominik Rusinko z ČSOB. „Dále klesá nejen objem produkce, ale také nových zakázek, což je nepříjemné s ohledem na aktivitu v dalších měsících. Jako důvod pokračujícího poklesu zakázek průmyslníci zmiňují menší chuť na investice u mezinárodních klientů i slabší prodej kapitálového zboží,“ přiblížil analytik.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy brání průmyslovým podnikům v Česku více investovat poměrně vysoké úrokové sazby a nejistota ohledně budoucí poptávky. „To, že firmy jsou mnohem méně ochotny investovat do rozvoje svého podnikání, má dopad i na slabší prodeje kapitálového zboží. Z toho lze vyvodit, že firmy vyčkávají na razantnější snížení sazeb ze strany ČNB,“ doplnil analytik Kron.

„Nižší poptávka (v tuzemském průmyslu, pozn. red.) se podepisuje také na redukci nákupů a zásob. Objem skladů tak poklesl u výrobních zásob, ale i hotových výrobků. Zároveň se firmám dařilo lépe zpracovat nedodělky z minulých měsíců, a to navzdory tomu, že byly donuceny některé pracovníky propustit,“ konstatoval analytik Raiffeisenbank.

Zaměstnanost ve výrobě v září podle Jany Steckerové z KB klesla nejrychleji za poslední téměř rok. „Propouštění v září oznámil například českolipský výrobce autosedadel Adient, na nějž dolehlo výrazné snížení poptávky po automobilech v EU, které přetrvává již od pandemie covidu, a také snížení konkurenceschopnosti evropského autoprůmyslu,“ doplnil Lukáš Kovanda z Trinity Bank.

„Vyhlídky českého průmyslového sektoru tak zatím zůstávají mlhavé, myslí si ekonomka Komerční banky: „Situaci nenahrává ani pomalé oživení čínské ekonomiky. Výstup českého průmyslu tak letos podle našeho odhadu reálně meziročně poklesne o 0,7 procenta. Mírný pokles průmyslové výroby za celý letošní rok odhaduje i ČSOB, jak zmínil její analytik Dominik Rusinko.

„To je i důvod, proč celoroční růst hrubého domácího produktu (HDP) české ekonomiky nepřekročí jedno procento, navzdory solidnímu oživení spotřebitelské poptávky. Do lepší kondice by se mohl průmysl dostat až v příštím roce, za předpokladu silnější zahraniční poptávky. Rizika jsou však v tomto ohledu nadále vychýlena negativním směrem,“ upozornil analytik ČSOB.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB