Stavební firmy letos v Praze dokončily nejméně nových bytů za posledních sedm let

Názor
Nedostatek dostupných bytů na pražském trhu se neustále prohlubuje. Stavební firmy letos dokončily nejméně nových bytů za posledních sedm let. Od začátku roku do konce srpna jich Český statistický úřad (ČSÚ) v rámci nové výstavby eviduje 3010.
Stavební firmy letos v Praze dokončily nejméně nových bytů za posledních sedm let. Ilustrační foto: FAEI.cz

To je o 554 méně než za stejné období loňského roku a o 905 bytů méně než o dva roky dříve. Méně nových bytů stavební firmy v Praze dokončily už jen v roce 2013.

Potvrzuje se tak nedostatek povolených rezidenčních projektů, které by trh zásobovaly potřebnými novými byty. Hlavním problémem je zablokovaný proces povolování nových staveb, kvůli kterému trvá získání všech povolení pro výstavbu průměrně velikého bytového projektu pět i více let.

Komplikací je také vyčerpaný a mnoho let neaktualizovaný územní plán, který už nenabízí dostatek pozemků vhodných pro bytovou výstavbu. Výsledkem je prohlubující se nedostatek dostupných nových bytů na pražském trhu a s tím související neustálý růst cen nového bydlení.

PSALI JSME:
Praha je opět nejlepším místem k životu v Česku, pro nové obyvatele však nemá dostatek bytů

V poslední době se nicméně zdá, že se některé dlouholeté problémy konečně podaří vyřešit. Vedení pražského magistrátu už začalo intenzivně spolupracovat s developery na odblokování velkých rozvojových území, kde by v následujících letech mohly vyrůst desítky tisíc nových bytů.

Řeč je o největších v současnosti zanedbaných brownfieldech, ze kterých vzniknou nová centra plná života. Otázkou však zůstává, zda se podaří výrazně zrychlit povolovací proces. Ve sněmovně je vládní návrh nového stavebního zákona, který může současnou tristní situaci odblokovat a získávání razítek výrazně urychlit. Musel by se ale schválit včas ještě před parlamentními volbami v příštím roce.

Pokud to poslanci a senátoři nestihnou, celá náročná práce na nové stavební legislativě spadne pod stůl a bude se muset začít znovu. A bytová výstavba, potažmo celé české stavebnictví bude dalších mnoho let hledat své pomyslné dno.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Systémovou podjatost stavebních úřadů nový zákon neřeší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.