Stavební produkce pokračovala v poklesu i v březnu, propadla se i bytová výstavba

Propad českého stavebnictví nekončí. Stavební produkce v březnu podle aktuálních dat České statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o rovných šest procent a navázala tak na únorový propad.
Stavební produkce v Česku pokračovala v poklesu i v březnu a propadla se i bytová výstavba. Ilustrační foto: Pixabay.com
Stavební produkce v Česku pokračovala v poklesu i v březnu a propadla se i bytová výstavba. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokleslo pozemní i inženýrské stavitelství, nižší byla i bytová výstavba. Stavební úřady vydaly o 13,3 procenta méně stavebních povolení, orientační hodnota povolených staveb v březnu meziročně klesla o 6,3 procenta.

V rámci celého Česka se v březnu začalo podle ČSÚ stavět celkem 3 306 bytů, což je meziročně o 21 procent méně. Počet dokončených bytů klesl o 22,7 procenta na 2 549 bytů. Propad podle statistiků nepatrně mírnily nástavby bytových domů.

Po slibném začátku roku bytová výstavba v hlavním městě zpomalila, ČSÚ eviduje jen 221 bytů zahájených ve třetím měsíci letošního roku v rámci zcela nové výstavby. Naopak výrazně se rozjela stavba bytů ve Středočeském kraji, kde se v březnu zahájilo slušných 757 nových bytů.

Dvě třetiny z toho tvoří rodinné domy. Pokud se podíváme na počet dokončených bytů, tak letos bytové výstavbě stále dominují střední Čechy. Tam se během první třech měsíců letošního roku dokončilo už 1 455 nových bytů, zatímco v hlavním městě 1 259.

Počet zahájených bytů uváděný statistickým úřadem navíc nemusí odrážet realitu. To, že v daném měsíci získal byt stavební povolení, ještě neznamená, že se začal i stavět. Investoři totiž kvůli zásadnímu propadu poptávky některé projekty odložili na později. Reálně se tak začalo stavět bytů méně, než ukazují oficiální statistiky.

Bytovou výstavbu i nadále výrazně limituje nedostupnost hypoték kvůli kombinaci vysokých úrokových sazeb a přísných podmínek pro žadatele diktovaných Českou národní bankou (ČNB). Jen v Praze se loni prodeje nových bytů propadly na nejhorší hodnotu za posledních dvacet let a i prodeje za letošní první čtvrtletí roku byly o třetinu nižší než za stejné období loňského roku.

Vysoká inflace, stále nadprůměrně drahé energie a nepřestávající růst cen stavebních prací i materiálu tvrdě dopadá i na veřejné investory velkých infrastrukturních staveb. I pokud by peněz bylo stále stejně, postaví se o ně letos méně.

Stavební práce i materiál v minulém měsíci zdražily o dalších deset procent. To velmi zjednodušeně znamená, že investor za stejný objem peněz postaví jen 900 metrů dálnice, zatímco ještě před měsícem by to byl rovný kilometr. České stavebnictví tak dobré časy v nejbližší době nejspíš ještě nečekají.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB