Stavební produkce sice roste, ale situaci ve stavebnictví komplikuje válka na Ukrajině

Názor
Stavební produkce od počátku loňského školního roku nepřetržitě meziměsíčně roste, a ne jinak tomu bylo v letošním lednu. Vykázaný meziměsíční nárůst o 1,6 procenta byl nejvyšší dokonce od loňského března.
Rizikem pro další vývoj ve stavebnictví je situace na trhu práce. Stavebníci reportují, že největší překážkou pro jejich vyšší produkci je nedostatek zaměstnanců. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kvůli pandemii a s tím související nízké statistické základně zaznamenáváme již od loňského května svižná meziroční tempa růstu tuzemské stavební produkce. V letošním ledu byla v reálném vyjádření proti loňskému vyšší o 6,4 procenta. Výrazně k lepšímu byl pak revidován výsledek za prosinec (z původně oznámených 8,1 % na 9,8 %, pozn. aut.).

Stavebnictví prospívá rozjezd investiční aktivity. Stabilní růstovou dynamiku vykazuje v posledních měsících pozemní stavitelství, v lednu byl vykázán meziroční růst o 6,1 procenta. Ještě lepší výsledek dosáhlo inženýrské stavitelství.

PSALI JSME:
České stavebnictví čeká další extrémní zkouška – válka na Ukrajině

S meziročním růstem o 7,7 procenta poprvé po pěti měsících překonalo dynamiku pozemního stavitelství. Číslo je příslibem toho, že se rozjíždějí větší stavby infrastrukturního charakteru. Příslibem pro další vývoj jsou i statistiky vydaných stavebních povolení. V lednu jich bylo vydáno meziročně o 12,1 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb pak vzrostla o 2,1 procenta.

Rizikem pro další vývoj je pak situace na trhu práce. Stavebníci reportují, že největší překážkou pro jejich vyšší produkci je nedostatek zaměstnanců. Válka na Ukrajině situaci navíc dále komplikuje, když právě tento sektor zaměstnává nemalý počet ukrajinských pracovníků.

PSALI JSME:
Stavební boom na začátku roku

Za leden se zaměstnanost ve stavebnictví meziročně zvýšila o 1,7 procenta, průměrná hrubá měsíční nominální mzda v tomto sektoru meziročně vzrostla o 7,6 procenta.

Povzbudivé jsou i statistiky ze segmentu rezidenčního bydlení. Meziročně bylo zahájeno o 13,1 procenta bytů více, dokončeno jich pak bylo dokonce o 18,1 procenta více. A jak uvádí Český statistický úřad, byty se dokončily zejména v Praze a Středočeském kraji.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví těží z vysokých cen na realitním trhu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nestrašme, Česko nebankrotuje, zvedat daně netřeba

Česko stále zápolí s recesí. Nečekaně. Podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu se totiž zatím letos nedokázalo zcela vymanit z technické recese, do níž upadlo loni ve druhém pololetí. Mezi prvním …

Putin upevňuje svůj vliv v ropné mocnosti Libyi

Rusko upevňuje svůj vliv v Libyi. Plánuje znovuotevřít svoji ambasádu v její metropoli, Tripolisu. Ruský prezident Vladimir Putin skrze takzvanou Wagnerovu žoldáckou skupinu svého spojence Jevgenije Prigožina tudíž …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB