Stavební produkce v červnu nenavázala na květnový meziměsíční růst

Názor
Stavební produkce nenavázala na květnový meziměsíční růst (+0,4 %) a v červnu meziměsíčně klesla o 0,7 procenta. Od začátku roku je nicméně o 5,4 procenta vyšší v porovnání se stejným obdobím minulého roku, především vlivem příznivého vývoje v prvním kvartále.
Vývoj stavebnictví bude i nadále sužovat strmý nárůst cen vstupních materiálů a jejich nedostatek s ním spojený, který především brzdí dokončování rodinných domů. Ilustrační foto: Pixabay.com

V meziročním srovnání stavební produkce v červnu vzrostla o 0,8 procenta, a to i přes vysokou srovnávací základnu loňského roku. Zatímco produkce pozemního stavitelství byla meziročně vyšší o 3,1 procenta, tak inženýrské stavitelství celkovou produkci zase brzdilo s meziročním poklesem o 4,2 procenta.

Po výrazném nárůstu vydaných stavebních povolení v květnu jsme pozorovali v červnu meziroční pokles o deset procent, přičemž jejich hodnota meziročně vzrostla o 14 procent. Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 4,7 procenta, kdežto počet zahájených bytů meziročně dramaticky klesl o 31,6 procenta, ovšem s velkým přispěním vysoké srovnávací základny.

PSALI JSME:
Stavebnictví zpomaluje a bytová výstavba se propadá

Celkově za druhý kvartál stavební produkce reálně vzrostla o 2,6 procenta v porovnání s druhým čtvrtletím roku 2021. Zatímco počet vydaných stavebních povolení klesl o 9,4 procenta, tak jejich orientační hodnota vzrostla o téměř 24 procenta. Podnikům vzrostly počty nových zakázek stavebních prací o 14,5 procenta.

Vývoj stavebnictví, podobně jako v předešlých měsících, bude i nadále sužovat strmý nárůst cen vstupních materiálů a jejich nedostatek s ním spojený, který především brzdí dokončování rodinných domů. K ochlazení poptávky a cenového vývoje na nemovitostním trhu by měly také přispět dražší financování a slabší kupní síla domácností vlivem vysoké inflace.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nové byty se povolují hlavně v regionech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB