Stavební spořitelny i letos na konci roku „loví“ nové klienty. Ministr financí ale chystá zrušení státní podpory

Tuzemské stavební spořitelny mají v posledních letech rok co rok přichystány akce v rámci „honu na nové klienty“ těsně před Silvestrem. Při uzavření nové smlouvy do konce letošního roku totiž můžete získat státní příspěvek až ve výši dvou tisíc korun. Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) proto i letos přinesla rady, co do konce prosince udělat pro to, abyste o státní příspěvek nepřišli.
Chystáte se uzavřít před koncem letošního roku nové stavební spoření? Zvažte, zda je to ten pravý termín pro uzavření finančního závazku na dobu příštích šesti let, když ministr financí Zbyněk Stanjura plánuje zrušit jeho státní podporu. Foto: Občanská demokratická strana – https://www.flickr.com/photos/odscz/12321834544, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42545547

„Právě dvoutisícová státní podpora je podle našeho nedávného průzkumu lákadlem pro každého druhého Čecha, který si stavebko zakládá. Její získání je přitom jednoduché. Stačí za rok naspořit na stavebním spoření 20 000 korun.

Ať už jednorázově, nebo postupně. Pokud si stavebko založíte ještě do konce roku a do silvestrovské půlnoci na něj vložíte zmíněnou potřebnou částku, o státní podporu za letošní rok také nepřijdete,“ informoval Jiří Šedivý, tajemník asociace.

Pro získání maximální státní podpory ve výši dvou tisíc korun musíte na účet stavebního spoření v daném roce vložit 20 tisíc korun. Je ale třeba počítat i s poplatky za vedení účtu. „Doporučuji neprovádět úplně detailní výpočty s přesností na koruny, ale raději poslat pár stovek navíc. Případný přebytek se započte v dalším roce,“ poradil Šedivý.

PSALI JSME:
Nenechte si ujít dvoutisícovou státní podporu

Pokud stavebko dosud nemáte, můžete si jej založit ještě letos a získat tak státní příspěvek ve výši 2 000 korun. Stačí do konce roku vložit na nový účet u stavební spořitelny 20 tisíc korun a také roční poplatek za správu účtu. Jeho výše závisí na konkrétní spořitelně. Po splnění těchto podmínek se vám v příštím roce připíše státní podpora za letošní rok.

Fígl je v tom, že uzavřením nové smlouvy v prosinci získáte jeden příspěvek od státu navíc v porovnání se situací, kdybyste smlouvu uzavřeli později, například až příští rok v lednu. Pro přiznání podpory za letošek je ale nutné, aby se peníze dorazily na účet vybrané stavební spořitelny nejpozději do silvestrovské půlnoci.

Mělo by platit, že nemusíte osobně chodit na pobočku a můžete si spoření zřídit a zaplatit on-line. Doporučujeme ale ověřit si u konkrétní stavební spořitelny, jak to má nastaveno. Okamžitou platbou lze sice poslat peníze na stavební spoření do půlnoci na Silvestra, ale pokud vaše banka okamžité platby nenabízí, pošlete peníze na nové stavebko nejpozději 28. prosince.

PSALI JSME:
Pozor! Maximální výši státní podpory u stavebka můžou osekat poplatky

Jelikož je posledním pracovním dnem roku pátek, můžete do některých spořitelen peníze osobně vložit nejpozději v tento den. Až do zavírací hodiny tedy můžete využít možnosti hotovostního vkladu na přepážce nebo vkladomatem. Nicméně je určitě dobře, pokud si předem u dané spořitelny ověříte konkrétní lhůty.

ČSOB Stavební spořitelna nabízí letos na konci roku stavební spoření bez vstupního poplatku i omezení cílové částky, což platí pro všechny nové i stávající klienty bez omezení věku. Roční zhodnocení vkladů dosahuje až 6,3 procenta.

Na obchodních místech spořitelny je vhodné uzavřít smlouvu nejpozději 29. 12. 2022. Poslední platbu pro získání státní podpory za rok 2022 doporučuje AČSS provést též 29. 12. 2022, tedy dva dny před koncem roku.

PSALI JSME:
Stavební spoření lze uzavřít i na Silvestra

Modrá pyramida stavební spořitelna

Modrá pyramida nabízí Moudré spoření nově bez vstupního poplatku. Spoření je přitom úročeno až 6,05 procenta ročně. Sjednat ho lze on-line nebo osobně na pobočce. Sjednání smlouvy o stavebním spoření s poradcem využívajícím biometrický podpis je možné provést nejpozději do 30. prosince do 18:00. Uzavření smlouvy on-line v aplikacích KB je možné do 30. prosince do 13:00.

A platba? Při využití samoobslužného boxu je nejzazší termín 29. prosince se splatností nejpozději 30. prosince. Vklady hotovosti lze provést ještě v pátek 30. prosince 2022 do 13:00 hodin na přepážce pobočky KB jako super expresní vklad.

MONETA Stavební Spořitelna

Moneta Stavební Spořitelna nabízí sjednání bez poplatku pro mladé do 24 let a pro osoby nad 55 let. Spoření je úročeno až 7,1 procenta ročně díky státní podpoře a úrokům. Sjednat ho lze on-line nebo osobně na pobočce. Uzavřít smlouvu lze ještě 31. prosince 2022. V případě, že vaše banka umožňuje odesílat okamžité platby, lze poslat peníze až téměř do půlnoci 31. prosince 2022.

PSALI JSME:
Jak ze stavebního spoření dostat maximum?

Raiffeisen stavební spořitelna

Uzavřete-li si do konce roku stavebko s Raiffeisen stavební spořitelnou (RSTS), získáte akční prémii až 5 000 korun a garantovaný atraktivní úrok minimálně na šest let dopředu. Pro získání prémie musí být zůstatek na účtu stavebního spoření k 30. 12. 2022 alespoň ve výši 100 000 korun.

Pro klienty, kteří nemají možnost uložit vyšší objem finančních prostředků, je tu i alternativa v podobě prémie 1 500 Kč při zůstatku 30 000 korun k 30. 12. 2022. Sjednání smlouvy je zdarma, ať už se klient rozhodne uzavřít smlouvu on-line, nebo s finančním poradcem RSTS.

Smlouvy je možné uzavřít do 31. 12. 2022 s finančními poradci. Prostřednictvím požadavku přes web RSTS a následného doručení již podepsané smlouvy kurýrem musí vše proběhnout do 30. 12. 2022. Platbu převodním příkazem nebo v hotovosti v bance je třeba provést nejpozději 30. 12. 2022 (okamžité platby).

AČSS však doporučuje nejpozději do 28. 12. 2022. Tento termín je nutné v příslušných pobočkách banky v místě působnosti ověřit, resp. respektovat část pracovní doby, kdy banka ještě akceptuje příkazy s datem splatnosti v roce 2022.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Obliba stavebního spoření klesá

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka)

Buřinka na smlouvě o stavebním spoření nabízí bonus 2 500 korun každému klientovi, který si sjedná smlouvu v období os 1. 6. do 31. 12. 2022. Se stavebkem od Stavební spořitelny České spořitelny tak získáte zhodnocení vkladů až 6,8 procenta ročně.

Zhodnocení se skládá z bonusu, maximální státní podpory 2 000 korun ročně, úroků s roční sazbou 2,5 procenta a uzavřením zdarma. Založení nové smlouvy lze vyřídit on-line. S ohledem na silvestrovský víkendový den se doporučuje smlouvu uzavřít nejpozději do 29. 12. 2022.

Hotovostní vklad na pokladně spořitelny lze vložit ještě v pátek 30. prosince nejpozději do 14:30 hodin, případně na Silvestra do 12 hodin na pobočkách České spořitelny v nákupních centrech. Prostřednictvím vkladového bankomatu lze uskutečnit platbu ještě 31. prosince hodinu před půlnocí, stejně jako při elektronické platbě.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Mediální manipulace před koncem roku

Komentář redakce:

S oblibou stavebního spoření zamával před více než deseti tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek, když prosadil, aby v rámci úspor státního rozpočtu klesla maximální roční podpora tohoto finančního produktu za čtyř na dva tisíce korun. Nyní ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) plánuje zrušit státní podporu stavebního spoření.

Z tohoto pohledu, a také vzhledem k letošní dvouciferné inflaci, se může stavební spoření, coby konzervativní finanční produkt se závazkem na šest let, jevit jako sázka do loterie. Nikdo dnes nemůže vědět, jak se bude v příštích vyvíjet inflace, a hlavně, zda se Stanjurovi podaří zrušit státní podporu stavebního spoření.

Pokud se chystáte uzavřít ke konci letošního roku stavební spoření, a vybíráte u koho, kromě klíčových slov „zdarma“ a nabízené výše ročního zhodnocení, zvažte proto i to, zda je konec letošního roku tím pravým pro uzavření finančního závazku na dobu příštích šesti let. Zdaleka nejde jen o inflaci, ale zejména o to, že politici mohou parametry vašeho spoření snadno změnit. Viz Kalousek.

PSALI JSME:
Zrušení státní podpory u stavebního spoření?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace se přestěhovala do služeb

Za poslední měsíc spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 procenta a postaraly se o to dražší pohonné hmoty a dálniční známky. Meziroční inflace, která je v hledáčku České národní banky (ČNB), setrvala na úrovni dvou procent.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB