Stavební úřady se musí dostat z vlivu obcí, sněmovna to podpořila. Moc času ale nezbývá

Názor
Setkal se s tím snad každý developer, investor a často i drobný stavitel. Vedení obce nesouhlasí s novou výstavbou, a tak nepřípustně tlačí na stavební úřad, aby stavební řízení co nejvíce blokoval či dokonce úplně zastavil.
Poslanecká sněmovna včera podpořila verzi nového stavebního zákona. Ilustrační foto: Pixabay.com

Stavební úřady jsou sice nyní de iure na obcích nezávislé, de facto ale rozmarům místních radnic stále podléhají. Může za to mnoho let přehlížená takzvaná systémová podjatost. Poslanecká sněmovna včera podpořila verzi nového stavebního zákona, která s touhle letitou praxí jednou pro vždy skončí. Stavební úřady se podle ní definitivně přesunou z obcí přímo pod stát.

Současná situace je taková, že stavební úřady fungují přímo v rámci jednotlivých radnic v systému takzvané přenesené působnosti státní správy. Úředníci stavebních úřadů by proto měli být na lokálních politicích nezávislí, ve skutečnosti tomu tak bohužel není.

O jejich odměnách, stejně jako u ostatních zaměstnanců obecního úřadu, rozhoduje tajemník. Toho jmenuje starosta obce, díky čemuž má na každého úředníka stavebního úřadu pořádnou páku. Ti pak nemají moc zájem rozhodovat v rozporu s přáním vedení radnice, protože by to citelně pocítili na výplatní pásce.

Ekospol se s tím bohužel setkává až příliš často. Někteří lokální politici si totiž z nedostatku jiných témat udělali z boje proti jakékoliv nové výstavbě své nosné téma. Povolovací proces se proto snaží jakkoliv zpomalit či úplně zastavit.

PSALI JSME:
Nový stavební zákon je klíčový pro celou českou ekonomiku, zjednoduší a urychlí povolování staveb

Například v jedné z městských částí tak minulé vedení radnice dokázalo blokovat náš velký rezidenční projekt celé čtyřleté funkční období. Že při tom postupovalo nezákonně, rozhodl i soud. Posun v projektu přišel až se změnou ve vedení městské části po komunálních volbách a příchodem vstřícnějšího vedení, které respektuje zákonné postupy.

Kompletní pozměňovací návrh nového stavebního zákona předložený sněmovním hospodářským výborem je lepší, než původní verze představená ministerstvem pro místní rozvoj. To totiž ustoupilo tlaku místních samospráv a několik stovek stavebních úřadů prvního stupně nechalo ve svém návrhu v působnosti obcí.

Teprve od druhého stupně měly stavební úřady podle resortu spadat přímo pod stát. Systémovou podjatost stavebního řízení by se tím odbourat nepodařilo. Proto je aktuální změna, kterou nyní podpořila i poslanecká sněmovna, pro všechny jednoznačně výhodnější.

Současné potíže stavebního procesu, který v Česku patří k nejkomplikovanějším na celém světě, totiž dopadají úplně na každého. Nemusíte zrovna stavět nový dům či firemní provozovnu, abyste problémy vyplývající z pomalého povolování nových staveb pocítili na vlastní kůži.

PSALI JSME:
Stavební úřady mají spadat pod stát

Nedokončená dopravní síť, chybějící obchvaty obcí či nedostatečná infrastruktura jsou jen některé z nejviditelnějších důsledků zablokovaného povolovacího procesu. Jakákoliv změna, která současný legislativní Kocourkov panující ve stavebním právu mění k lepšímu, je proto více než žádoucí.

Jediné, čeho je nutné se obávat, je krátící se čas pro dotažení legislativního procesu do zdárného konce. Poslanci si vzali čas do konce března, aby měli čas na své úpravy. Ve sněmovním systému se už nyní objevilo více než dvacet pozměňovacích návrhů. Nekonečné hádky a nic neřešící diskuze by nakonec mohly vést k tomu, že se tolik potřebný nový stavební zákon nestihne v tomto volebním období schválit.

Do říjnových voleb totiž už moc času nezbývá. Pokud se ho nepodaří do té doby prosadit, začnou náročné práce na nové legislativě úplně od začátku a ztratíme několik dalších dlouhých let. Česko však nový stavební zákon potřebuje jako sůl a to co nejdříve. Včera bylo pozdě.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví pomůže až nový stavební zákon

×
  1. Článek vcelku ukazuje na zásadní problém (obce nejsou financovány podle majetku ) , ale bytovou krizi toto nevyřeší . Obce totiž dělají uzemní plán a tedy vždy budou regulovat výstavbu . Jejich základní motivace je nacpat co nejvíce lidí na nejmenší prostor a to se díky drahotě daří.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Po chodníku by neměli jezdit ani ti nejmenší

Vypadněte, nemáte tu co dělat! To vy se tady pletete! Cyklisté versus chodci je citlivé jarní téma, které letos posílilo lockdownem zahuštěný pohyb lidí na ulicích i v parcích. Chodci a cyklisté se vzájemně považují …

Dopady pandemie: Právní ochrana majetku se zdvojnásobila

Zájem lidí o zajištění právní ochrany svého majetku se v koronavirové pandemii více než zdvojnásobil. Změnily se také požadavky klientů. Zatímco před pandemií se chtěli především vyvarovat majetkovým ztrátám v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru