Stavební výroba vzrostla, i díky výstavbě bytů. Investoři ale stále vyhlížejí funkční stavební zákon

Názor
Stavební výroba v Česku se v lednu vrátila k růstu, meziročně stoupla o 5,4 procenta. Jak informoval Český statistický úřad, dařilo se pozemnímu stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, naopak produkce inženýrského stavitelství meziročně klesla. V meziměsíčním srovnání byla stavební výroba vyšší o 5,1 procenta.
Z každého nového bytu v Praze získá stát jen na DPH v průměru 1,5 milionu korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Lednové výsledky naznačují, že pozemní stavitelství se odráží ode dna. Jaro je navíc na bytovém trhu tradičně nejsilnějším prodejním obdobím, oživení trhu podporují i rozbíhající se zvýhodněné akce hypotečních bank.

Investoři a stavební firmy ale potřebují dlouhodobě stabilní a předvídatelné právní prostředí, aby byli ochotni do rozvoje území investovat a mohli pracovat efektivně. Proto je potřeba co nejdřív uvést do praxe nový stavební zákon, jehož novelu teď projednává sněmovna.

Stavebnictví je jedním z pilířů české ekonomiky a nová výstavba do státního rozpočtu přináší na daních stovky miliard korun. Z každého nového bytu v Praze získá stát jen na DPH v průměru 1,5 milionu korun. Dalších zhruba 250 tisíc pak nově inkasuje hlavní město od investorů na příspěvcích na infrastrukturu.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví na začátku roku rostlo, v Praze se v lednu začalo stavět 540 nových bytů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB