Stavební zákon se měl změnit už dávno

Názor
Nedostatek bytů, nedokončená dopravní infrastruktura či chybějící důležité stavby. Klíčové problémy, se kterými se v posledních letech potýká celé Česko, mají společného jmenovatele. Je jím tragická legislativa, která v podstatě paralyzuje jakoukoliv výstavbu. Příprava větší stavby, například domu s desítkami bytů či nového úseku dálnice, tak trvá často déle než deset let. Vláda chce nyní tuto lhůtu zkrátit na desetinu.
Ilustrační foto: Pixabay

Věcný záměr nového stavebního zákona totiž stanoví, že stavba musí být povolena do jednoho roku od podání žádosti o povolení. Výrazně ulehčí také investorovi tím, že už nebude muset obíhat desítky úřadů a míst pro získání jejich vyjádření. Místo toho bude stanoviska takzvaných dotčených orgánů státní správy zjišťovat přímo stavební úřad. Ten pak vydá jediné finální rozhodnutí a teprve proti němu se půjde jednou odvolat. Podobný systém funguje například v sousedním Německu desítky let. Škoda, že jsme se u sousedů neinspirovali už mnohem dříve.

Konečně přijde ke slovu také trocha ekologie. Žadatel o povolení už nebude muset tisknout stovky či tisíce stran projektu, všechny podklady by měl posílat elektronicky. Konečně se tak i povolování staveb dostane do jednadvacátého století. Uleví se zcela jistě i stavebním úřadům, které už nebudou muset vyčleňovat stále více místností pro archivaci kupících se hromad papírů.

Všechno to vypadá až moc pozitivně. Pokud by se tohle všechno opravdu podařilo, znamenalo by to výraznou změnu k lepšímu. České stavebnictví a potažmo my všichni ji potřebujeme jako sůl. Přesto bychom se neměli nechat ukolébat krásnými záměry a raději vyčkat na konečnou podobu zákona.

PSALI JSME:
Novela stavebního zákona může rozhýbat nový rozvoj

Výrazně do ní totiž mohou zasáhnout poslanci a senátoři. Současná novela totiž není po chuti hlavně představitelům samospráv, kteří se bojí, že jim vezme jejich pravomoci do povolovacího procesu vstupovat a ovlivňovat ho. To sice ani nyní de iure neměli, reálně se to ale často dělo. I proto existují obce a městské části, kde se staví výrazně méně, než v sousedství.

Určitou změnu k lepšímu přinesla už novela stavebního zákona platná od začátku loňského roku, která umožnila spojit územní a stavební řízení do jednoho. Dokazuje to mimo jiné aktuální zkušenost s naším projektem Rezidence Hodkovičky, kde jsme pravomocné povolení dokázali získat už za necelých třináct měsíců. Může se to zdát hodně, ale oproti jiným projektům to je to několikanásobně rychlejší.

Je vidět, že stále více politiků si uvědomuje neudržitelnost současné situace. Proto doufám, že se najde většina, která představenou novelu podpoří. Rozjet blokované stavby je totiž v zájmu nás všech. Zůstává jen jediná otázka: Proč tvorba nové stavební legislativy musela trvat tak dlouho?

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cíl je jeden úřad, jedno povolení a jedno razítko, říká k novele stavebního zákona ministryně Dostálová

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.