Stavebníci v listopadu příliš důvodů k radosti neměli

Názor
Zatímco říjen potěšil nečekaně silným meziměsíčním vzestupem, listopad byl ve znamení návratu k nevýrazným výsledkům. Celková stavební produkce v reálném vyjádření klesla během listopadu o 0,3 procenta meziměsíčně, oproti listopadu 2021 byla nižší o 0,8 procenta. Ještě v říjnu byl přitom zaznamenán meziroční vzestup (o 1,0 %).
Produkce v pozemním stavitelství se meziročně snížila o 0,8 procenta, u inženýrského stavitelství pak byl zaznamenán meziroční pokles o 0,9 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z hlediska struktury žádný jednoznačný vítěz ani poražený patrný není. Produkce v pozemním stavitelství se meziročně snížila o 0,8 procenta, u inženýrského stavitelství pak byl zaznamenán meziroční pokles o 0,9 procenta.

Povzbudivé zprávy přišly z oblasti bytové výstavby. V listopadu bylo dokončeno o 33,4 procenta více bytů. Konečně silný vzestup přišel z dokončených bytů v rodinných domech, kde byl v listopadu zaznamenán meziroční růst o 35,8 procenta (za prvních jedenáct měsíců letošního roku přitom činil pouze 5,6 %, pozn. aut.). V bytových domech meziroční růst dokončených bytů v listopadu činil 24,8 procenta.

Vyhlídky do budoucna ale nijak optimistické nejsou, a to zejména kvůli horšímu a dražšímu přístupu k financování. Počet staveb zahájených bytů v letošním listopadu meziročně vzrostl o nevýrazných 3,9 procenta, v případě rodinných domů byl dokonce vykázán meziroční pokles o 12,3 procenta.

Celkově počet vydaných stavebních povolení za listopad meziročně klesl o 6,2 procenta, orientační hodnota povolených staveb ale propadla o výrazných 22,6 procenta.

Stavební produkce za loňský rok zřejmě skončila růstem, letošní rok je ale s otazníkem. Za prvních 11 měsíců loňského roku vzrostl reálný výstup stavebníků o 2,1 procenta. Pro letošek očekáváme průměrný růst pouze nepatrně nad nulou. Důvodem je zejména recese české ekonomiky na přelomu letošního a příštího roku a obecná nejistota nenahrávající investičním akcím.

I ve stavebním sektoru se projevuje napjatost na trhu práce. Oproti loňskému listopadu se zaměstnanost ve stavebnictví zvedla o 0,3 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda stavebníků se v listopadu meziročně zvýšila o 10,7 procenta.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví v říjnu nepatrně vzrostlo. Bytová výstavba se však propadla

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty přestávají zdražovat

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdne výrazně zpomalily v tempu svého zdražování. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,40 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. O deset haléřů na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.