Stavebníci v únoru mrzli

Názor
Únorová stavební produkce nepotěšila. Oproti lednu zaznamenala v reálném vyjádření výrazný propad o 3,7 procenta (po sezónním očištění i po očištění o rozdílný počet pracovních dnů, pozn. aut.), zatímco vzhledem k loňskému únoru byla nižší o 4,3 procenta.
Statistiky rezidenčního bydlení ukazují na problém do budoucna. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Významnou roli v obou těchto statistikách hrály vysoké srovnávací základny. V letošním lednu i loňském únoru totiž panovaly na rozdíl od letošního února z pohledu stavebníků celkem příznivé klimatické podmínky. V průběhu letošního února stavební práce zamrzly.

Z hlediska struktury se stále nedaří zejména inženýrskému stavitelství, což ukazuje na potíže s realizací zejména velkých infrastrukturních staveb financovaných z veřejných rozpočtů.

Po lednovém meziměsíčním poklesu o 4,9 procenta bylo za únor zaznamenáno snížení o další jedno procento. Ještě hůře vypadá pohled na meziroční dynamiku, která ukazuje na -14,4 procenta. Tady ale svoji roli sehrál výše zmíněný vysoký statistický základ z loňského února.

V případě pozemního stavitelství nevypadají čísla až tak negativně. Meziměsíčnímu poklesu o 4,7 procenta předcházel lednový skok nahoru o 9,3 procenta. Oproti loňskému únoru tak byla produkce pozemního stavitelství nižší pouze o 1,5 procenta.

Vydaná stavební povolení přináší smíšené signály. Jejich počet byl v únoru meziročně o 13 procent nižší, nicméně z pohledu orientační hodnoty povolených staveb je patrný meziroční nárůst o 5,3 procenta.

Ten se ale bohužel koncentruje do změn již dokončených staveb, kde celková hodnota ve stavebních povoleních vzrostla o výrazných 76,7 procenta. Ovšem v případě nové výstavby statistiky zaznamenaly pokles o značných 17,5 procenta.

Statistiky rezidenčního bydlení ukazují na problém do budoucna. Za samotný únor byl vykázán meziroční nárůst počtu dokončených bytů o 17,2 procenta. Růst byl přitom patrný výlučně v bytových domech, v rodinných domech počet klesl. Varující je ale meziroční pokles zahájených bytů (o 4,9 %); v segmentu rodinných domů o 38,8 procenta.

Napjatý trh práce a reflexe vysoké inflace a zvýšených inflačních očekávání se projevují i ve stavebnictví. Zaměstnanost se sice v únoru meziročně snížila o 1,7 procenta, průměrný meziroční růst nominální mzdy dosáhl 14,1 procenta po lednových 14,9 procenta.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Stavebnictví skomírá. Zahajování výstavby nových bytů se odkládá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmyslu chybí nové zakázky

Situace v českém průmyslu se nezměnila k lepšímu ani v květnu. Index nákupních manažerů (PMI) sice už nepoklesl, nicméně stagnoval na velmi slabých 42,8 bodech. A to neznamená nic jiného než útlum.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB