Stavebníci v únoru mrzli

Názor
Únorová stavební produkce nepotěšila. Oproti lednu zaznamenala v reálném vyjádření výrazný propad o 3,7 procenta (po sezónním očištění i po očištění o rozdílný počet pracovních dnů, pozn. aut.), zatímco vzhledem k loňskému únoru byla nižší o 4,3 procenta.
Statistiky rezidenčního bydlení ukazují na problém do budoucna. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Významnou roli v obou těchto statistikách hrály vysoké srovnávací základny. V letošním lednu i loňském únoru totiž panovaly na rozdíl od letošního února z pohledu stavebníků celkem příznivé klimatické podmínky. V průběhu letošního února stavební práce zamrzly.

Z hlediska struktury se stále nedaří zejména inženýrskému stavitelství, což ukazuje na potíže s realizací zejména velkých infrastrukturních staveb financovaných z veřejných rozpočtů.

Po lednovém meziměsíčním poklesu o 4,9 procenta bylo za únor zaznamenáno snížení o další jedno procento. Ještě hůře vypadá pohled na meziroční dynamiku, která ukazuje na -14,4 procenta. Tady ale svoji roli sehrál výše zmíněný vysoký statistický základ z loňského února.

V případě pozemního stavitelství nevypadají čísla až tak negativně. Meziměsíčnímu poklesu o 4,7 procenta předcházel lednový skok nahoru o 9,3 procenta. Oproti loňskému únoru tak byla produkce pozemního stavitelství nižší pouze o 1,5 procenta.

Vydaná stavební povolení přináší smíšené signály. Jejich počet byl v únoru meziročně o 13 procent nižší, nicméně z pohledu orientační hodnoty povolených staveb je patrný meziroční nárůst o 5,3 procenta.

Ten se ale bohužel koncentruje do změn již dokončených staveb, kde celková hodnota ve stavebních povoleních vzrostla o výrazných 76,7 procenta. Ovšem v případě nové výstavby statistiky zaznamenaly pokles o značných 17,5 procenta.

Statistiky rezidenčního bydlení ukazují na problém do budoucna. Za samotný únor byl vykázán meziroční nárůst počtu dokončených bytů o 17,2 procenta. Růst byl přitom patrný výlučně v bytových domech, v rodinných domech počet klesl. Varující je ale meziroční pokles zahájených bytů (o 4,9 %); v segmentu rodinných domů o 38,8 procenta.

Napjatý trh práce a reflexe vysoké inflace a zvýšených inflačních očekávání se projevují i ve stavebnictví. Zaměstnanost se sice v únoru meziročně snížila o 1,7 procenta, průměrný meziroční růst nominální mzdy dosáhl 14,1 procenta po lednových 14,9 procenta.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Stavebnictví skomírá. Zahajování výstavby nových bytů se odkládá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.