Stavebnictví brzdí pomalejší výstavba infrastruktury

Názor
Meziměsíčně nižší, avšak ve srovnání s loňským rokem stále velmi dobré, byly výsledky stavebnictví za duben. Dařilo se především pozemní výstavbě, kterou pohání mimo jiné rekordní výstavba bytů, avšak slabší byly tentokrát čísla z inženýrského stavitelství, které po loňské expanzi dál zpomaluje.
Od začátku letošního roku se staví o 20 procent více bytů než loni, roční výsledky jsou téměř na historickém maximu, a to především díky rozjezdu bytové výstavby v Praze. Ilustrační foto: FAEI.cz

Základním problémem stavebnictví zůstává nedostatek kvalifikovaných a pomocných pracovníků, prudký růst cen stavebních materiálů, energií i drahé pohonné hmoty. To vše se automaticky odráží i ve zdražování stavebních prací, s nímž se budou muset vypořádat zadavatelé. Je to vlastně i brzda pro celé odvětví do dalších měsíců, neboť zvlášť ve veřejném sektoru inflační doložky nepokrývají až tak dramatický cenový vývoj.

Na první pohled jsou dubnové výsledky bytové výstavby slabší, avšak vycházejí už z velmi vysokého základu loňského roku. Proto zahájení výstavby více než 3500 bytů lze v české praxi považovat za velmi dobré číslo. V každém případě od začátku roku se staví o 20 procent více bytů než loni, roční výsledky jsou téměř na historickém maximu, a to především díky rozjezdu bytové výstavby v Praze.

PSALI JSME:
Tlak na růst cen nových bytů pokračuje

Problémem je, že tento rozjezd přichází v důsledku tradičních administrativních průtahů se zpožděním do doby, kdy jsou ceny na trhu rekordní a pro část poptávky už nedosažitelné. Vedle toho rostou i úrokové náklady, zpřísnily se podmínky pro poskytování hypoték a do toho přichází extrémní zvyšování cen energií. Navzdory příznivým číslům z bytové výstavby proto vůbec nelze očekávat, že by se bydlení stalo dostupnějším.

Z pohledu dalších měsíců je ve stavebnictví na místě opatrný optimismus. Zásoba zakázek zůstává solidní, otázkou je jejich inflační zprocesování. Stavebnictví by se významnou měrou mělo podílet na projektech z dodatečných fondů EU (Next Generation Fund, pozn. aut.), takže nouzi o práci by mít nemělo.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pádivá inflace a drahé hypotéky mohou odrazovat od výstavby nových projektů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.