Stavebnictví čekají těžké časy

Názor
Válka na Ukrajině, která patří k zásadním dodavatelům materiálů používaných ve stavebnictví, se v březnu do statistik příliš projevit nedokázala. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba ve třetím měsíci letošního roku meziročně přidala 8,2 procenta.
Na trhu se už projevil kritický nedostatek některých zásadních věcí, jako je například ocel do výztuží staveb. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nutno ale zdůraznit, že srovnávací základna s loňským rokem byla příliš nízká. Že stavebnictví brzdí, ukazuje meziměsíční srovnání. Březnová stavební produkce totiž v porovnání s letošním únorem klesla o 3,7 procenta. A bude hůř.

Vojenský konflikt na Ukrajině odkryl dva dlouhodobé problémy českého stavebnictví. Jsou jimi výrazná závislost na ukrajinských pracovnících a dodávkách potřebných materiálů z této napadené země.

Na trhu se už projevil kritický nedostatek některých zásadních věcí, jako je například ocel do výztuží staveb. Sehnat ji se často nedaří ani největším stavebním firmám se zavedenými dodavatelskými řetězci, protože ty současná válka přetrhala.

PSALI JSME:
Stavební produkce narůstá i při skokovém zdražování

Stále více problematickou se ukazuje také dlouholetá závislost na pracovnících z Ukrajiny. Někteří zaměstnanci už dostali povolávací rozkaz, další na něj čekají. Pokud všichni odejdou, bude prakticky nemožné je nahradit.

Češi o jejich dělnická místa zájem nemají a nemají pro ně ani potřebnou kvalifikaci. Hromadný odchod ukrajinských pracovníků by prakticky zastavil výstavbu většiny velkých staveb u nás.

Některé velké stavební firmy, které jsou přitom tahounem celého sektoru, už anoncovaly zpoždění aktuálních staveb, jiné odstupují od vysoutěžených státních zakázek na infrastrukturu. V tomto ohledu proto příliš optimisticky nepůsobí ani statistika zahájených bytů, kterých podle ČSÚ v březnu v celé ČR meziročně přibylo 44,7 procenta.

PSALI JSME:
Stavebnictví díky nízké srovnávací základně v únoru rostlo, čeká ho ale velký náraz

Naopak dokončilo se o 3,4 procenta nových bytů méně. Nejvíce bytů v rámci nové výstavby začaly firmy v březnu stavět ve Středočeském kraji (775 zahájených bytů), následuje Praha (704 zahájené byty) a Jihomoravský kraj (430 zahájených bytů). Otázkou je, kolik z nich stihnou stavební firmy dokončit včas.

Stavebnictví na vnější podněty většinou reaguje s mírným zpožděním, je proto jasné, že i současné problémy se ještě více prohloubí. Pokud k nedostatku pracovníků a stavebního materiálu přidáme také neustále rostoucí ceny jak prací, tak i právě materiálu, dostaneme pěkně výbušný koktejl.

Obávám se, že nás následující měsíce nic pozitivního nečeká, naopak stavebnictví bude opět hledat své dno.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České stavebnictví čeká další extrémní zkouška – válka na Ukrajině

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česko je na rozdíl od EU v recesi

Česká ekonomika byla zatím jako jediná v rámci EU oficiálně v závěru loňského roku v recesi. Většina ostatních členských zemí však svůj hrubý domácí produkt (HDP) zatím ještě nebyla schopna spočítat.

Česká ekonomika je v recesi, ta ale nepotrvá dlouho

Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý zveřejnil předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrtý kvartál. Ekonomika podle nových dat poklesla mezikvartálně o 0,3 procenta a meziročně o 0,4 procenta. Česká …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB