Stavebnictví je už pod vodou a bude hůř. Trh s hypotékami zamrzl

Názor
Podle čerstvě zveřejněných dat Českého statistického úřadu tuzemská stavební produkce v září reálně meziročně klesla o 3,7 procenta. To už je citelné.
Růst stavebnictví začal od letošního února zpomalovat a v létě poprvé meziročně spadl. Nyní tento pád jen zrychluje. Ilustrační foto: Pixabay.com

Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila o 4,8 procenta. Produkce inženýrského stavitelství meziročně klesla o 1,1 procenta. Jinými slovy, stavebnictví pomáhají velké infrastrukturní stavby a brzdí ho výstavba rodinných domů a bytů. Lidem došly peníze. Developeři se snaží rychle dokončit projekty a prodat je. Meziročně tak bylo dokončeno o 48,5 procenta více bytů.

Pokles výstavby „baráčků“ Je dán hlavně hypotékami. Trh s hypotékami totiž skoro zamrzl. V září jich bylo podle Hypomonitoru poskytnuto o neuvěřitelných 82 procent méně. Na vině je několik faktorů.

Hlavním je výrazný nárůst úrokových sazeb a zdražení stavebních materiálů. Druhým klíčovým faktorem je, že lidé odkládají velké investice. Důvěra v ekonomiku je na nejnižších hodnotách od roku 2003, kdy začala být sledována.

PSALI JSME:
Stavebnictví míří do útlumu

Když se podíváme na graf meziročního růstu sezónně očištěného stavebnictví, vidíme zde jasné trendy. Stavební výroba akcelerovala svůj růst až do února 2022. Tehdy nastal zvrat. Růst stavebnictví začal zpomalovat a v létě poprvé meziročně spadl.

Nyní tento pád jen zrychluje. Čistě protažením trendu lze usuzovat, že nás nečeká nic pěkného. Navíc na pokles úrokových sazeb to v brzké době nevypadá. Trh hypoték bude stále zamrzlý. Daleko jasnější kontury budoucnosti dostaneme, když si uvědomíme, že o budoucnosti stavebnictví hodně vypovídají dnes schválená stavební povolení.

PSALI JSME:
Češi hypotéky splácejí vzorně, s novými ale vyčkávají

Tato čísla jsou však pesimistická. Počet schválených stavebních povolení meziročně klesl o 9,9 procenta. Jinými slovy, je jasné, že se bude stavět méně. Hodně o budoucnosti říká i fakt, že meziročně bylo zahájeno o 43,4 procenta bytů méně. V roce 2023 tak budou stavebnictví zachraňovat jen infrastrukturní projekty.

Data ze stavebnictví odkrývají, že na trhu nemovitostí vymizela poptávka. To signalizuje pokles cen nemovitostí. Projeví se zejména u starších a energeticky náročnějších budov. Česká národní banka už před válkou odhadovala na trhu nemovitostí bublinu kolem 40 procent. Ta se nyní vyfukuje. Pochybuji však, že se vyfoukne ze 100 procent.

Autor je hlavní analytik skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trh s nemovitostmi? Všechny trumfy má teď kupující

Zavřít reklamu ×
  1. Však to je v pořádku, ceny se dostanou zase na normál. Vysoké úrokové sazby fungují. Procentuální propad je vysoký kvůli předchozí přepálenosti, nic dramatického.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.