Stavebnictví je ve výrazném útlumu. Pomáhají mu inženýrské projekty

Názor
Meziroční pokles stavební výroby v listopadu se snížil na 8,4 procenta po předchozím poklesu o 10,5 procenta. Hlubšímu propadu zabránilo inženýrské stavitelství, jehož produkce meziročně poklesla „jen“ o 1,3 procenta. To byl nejlepší výsledek od poloviny loňského roku.
Prostředky z fondů EU by měly podporovat inženýrské stavitelství. Realizaci bude limitovat nedostatek pracovní síly, která na trhu chyběla již před krizí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozemní stavitelství pak ve srovnání se stejným měsícem loňského roku propadlo o 11,6 procenta. Dobré zprávy přinesla statistika bytové výstavby, kde bylo oproti listopadu 2019 zahájeno o sedm procent bytů více. Více bylo vydáno i stavebních povolení (3,7 %).

Meziroční pokles počtu zaměstnanců ve stavebnictví se prohloubil na 1,9 procenta po předchozím poklesu o 1,3 procenta.

V následujících měsících se pandemie pravděpodobně projeví i na struktuře stavební výstavby. Menší zájem bude o výstavbu kanceláří, které se firmy vzhledem k velké části lidí pracující z domova, snaží spíše pronajímat. Naopak zájem o výstavbu rezidenčních nemovitostí bude zřejmě pokračovat.

PSALI JSME:
Stavebnictví se propadá. Hrozí další zdražování bytů

Prostředky z fondů EU by pak měly podporovat inženýrské stavitelství. Realizaci bude limitovat nedostatek pracovní síly, která na trhu chyběla již před krizí. Stavebnictví se tak pravděpodobně dalšímu poklesu letos nevyhne.

Držet při zemi ho kromě nedostatku pracovní síly bude brzdit i pomalý rozjezd investiční aktivity v soukromém sektoru. Náš odhad počítá v letošním roce s poklesem sektoru o 5,8 procenta po loňských námi odhadovaných sedmi procentech.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Staví se méně, což se výhledově projeví dalším růstem cen nemovitostí a nájmů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.