Stavebnictví je ve výrazném útlumu. Pomáhají mu inženýrské projekty

Názor
Meziroční pokles stavební výroby v listopadu se snížil na 8,4 procenta po předchozím poklesu o 10,5 procenta. Hlubšímu propadu zabránilo inženýrské stavitelství, jehož produkce meziročně poklesla „jen“ o 1,3 procenta. To byl nejlepší výsledek od poloviny loňského roku.
Prostředky z fondů EU by měly podporovat inženýrské stavitelství. Realizaci bude limitovat nedostatek pracovní síly, která na trhu chyběla již před krizí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozemní stavitelství pak ve srovnání se stejným měsícem loňského roku propadlo o 11,6 procenta. Dobré zprávy přinesla statistika bytové výstavby, kde bylo oproti listopadu 2019 zahájeno o sedm procent bytů více. Více bylo vydáno i stavebních povolení (3,7 %).

Meziroční pokles počtu zaměstnanců ve stavebnictví se prohloubil na 1,9 procenta po předchozím poklesu o 1,3 procenta.

V následujících měsících se pandemie pravděpodobně projeví i na struktuře stavební výstavby. Menší zájem bude o výstavbu kanceláří, které se firmy vzhledem k velké části lidí pracující z domova, snaží spíše pronajímat. Naopak zájem o výstavbu rezidenčních nemovitostí bude zřejmě pokračovat.

PSALI JSME:
Stavebnictví se propadá. Hrozí další zdražování bytů

Prostředky z fondů EU by pak měly podporovat inženýrské stavitelství. Realizaci bude limitovat nedostatek pracovní síly, která na trhu chyběla již před krizí. Stavebnictví se tak pravděpodobně dalšímu poklesu letos nevyhne.

Držet při zemi ho kromě nedostatku pracovní síly bude brzdit i pomalý rozjezd investiční aktivity v soukromém sektoru. Náš odhad počítá v letošním roce s poklesem sektoru o 5,8 procenta po loňských námi odhadovaných sedmi procentech.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Staví se méně, což se výhledově projeví dalším růstem cen nemovitostí a nájmů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Indexy PMI v Evropě zklamaly

Předběžná data červnových PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) aktivity v průmyslu i ve službách ve velkých evropských zemích včetně Německa i eurozónu jako celek zklamala. Celkové indexy se tak přiblížily …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB