Stavebnictví na houpačce

Názor
Výroba ve stavebnictví sice v říjnu mírně vzrostla, avšak poslední měsíce jsou tak rozkolísané, že o nějakém pozitivním trendu nemůže být snad ani řeč. V říjnu se produkce tohoto odvětví zvýšila meziměsíčně o 1,8 procenta, meziročně o rovné procento. Prozatím výsledky vyznívají ve prospěch stabilizace, avšak problémy na poptávkové straně budou spíše toto odvětví tlačit do defenzívy.
Šanci má stavebnictví zejména ve veřejném sektoru, který by mohl konečně začít více využívat evropské zdroje z fondů obnovy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Šanci má stavebnictví zejména ve veřejném sektoru, který by mohl konečně začít více využívat evropské zdroje z fondů obnovy. V privátní sféře se pozornost bude zaměřovat na rekonstrukce orientované na snižování energetické náročnosti budov. Úlevu by stavebnictví mohlo přinést i zlevnění některých stavebních materiálů v důsledku slabé poptávky i cenově výhodnějších surovin.

Zcela jasná je naproti tomu situace v bytové výstavbě, která prochází rychlým útlumem. Počty nově stavěných bytů každým měsícem rychle klesají s tím, jak investoři přehodnocují své záměry s ohledem na všeobecnou ekonomickou situaci.

PSALI JSME:
Stavebnictví se v říjnu relativně dařilo

V říjnu se tak začalo stavět o téměř 28 procent bytů méně než loni, a to především v důsledku výrazného omezování výstavby v Praze. Vysoká inflace podkopávající kupní sílu obyvatel spolu s drahými a méně dostupnými hypotékami směřují realitní trh do útlumu a developeři proto už na konci jara začali své projekty omezovat.

Z pohledu nových bytů se tak bude dál krátit nabídky, zatímco secondhandových bytů bude na trhu přibývat. Realitní trh se tak ještě více fragmentuje.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví je už pod vodou a bude hůř. Trh s hypotékami zamrzl

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nestrašme, Česko nebankrotuje, zvedat daně netřeba

Česko stále zápolí s recesí. Nečekaně. Podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu se totiž zatím letos nedokázalo zcela vymanit z technické recese, do níž upadlo loni ve druhém pololetí. Mezi prvním …

Putin upevňuje svůj vliv v ropné mocnosti Libyi

Rusko upevňuje svůj vliv v Libyi. Plánuje znovuotevřít svoji ambasádu v její metropoli, Tripolisu. Ruský prezident Vladimir Putin skrze takzvanou Wagnerovu žoldáckou skupinu svého spojence Jevgenije Prigožina tudíž …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB