Stavebnictví na začátku roku rostlo, v Praze se v lednu začalo stavět 540 nových bytů

České stavebnictví vstoupilo do letošního roku v lepší kondici, stavební produkce v lednu podle aktuálních dat České statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostla o 5,4 procenta. Mohlo za to hlavně příznivé lednové počasí, které umožnilo stavařům pracovat bez výraznějších omezení. Sektor táhlo hlavně pozemní stavitelství. Naopak bytová výstavba se na začátku roku vyjma Prahy propadla.
České stavebnictví vstoupilo do roku 2023 v lepší kondici, stavební produkce v lednu podle aktuálních dat ČSÚ meziročně vzrostla o 5,4 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hodnota v lednu povolených staveb meziročně vzrostla o 35,8 procenta na 45,6 miliardy korun. Lednové statistiky nicméně podle ČSÚ výrazně ovlivnilo povolení velkých dopravních staveb a nebytových budov. Bez nich by byla hodnota povolených staveb srovnatelná s loňským lednem.

Bytové výstavbě se přesto stále příliš nedaří. Počet zahájených bytů v rámci celého Česka meziročně klesl o 8,8 procenta na 2687 bytů. Zajímavá čísla přišla z Prahy, kde statistický úřad eviduje 540 zahájených bytů v rámci nové výstavby. To je o 320 bytů více než před rokem. Ani zdaleka to ale neznamená, že by se zamrzlý bytový trh v hlavním městě nějak více rozhýbal.

ČSÚ totiž jako zahájený považuje byt z takového projektu, který v daném měsíci získal stavební povolení. Ve skutečnosti tak stavba takového bytu reálně začít nemusela.

Odklady už povolených projektů ostatně přiznávají i někteří velcí developeři. Statistika tak více než dřív neukazuje reálný stav bytové výstavby.

Dá se čekat, že odkládaných staveb bude jen přibývat. Drahé a nedostupné hypotéky společně se stále enormně vysokou inflací a obavami lidí i firem o budoucnost budou dále tvrdě dopadat na realitní trh, který se už od loňska potýká s výrazným propadem poptávky. Běžné klienty kupující nový byt pro vlastní potřebu sice částečně nahrazují investoři do nájemního bydlení, ale ani oni realitní trh ze současné mizérie příliš nevytrhnou.

Bohužel neočekávám, že by se situace letos nějak zásadně zlepšila. Hypoteční úroky zůstanou i nadále extrémně vysoké, stejně jako inflace letos s největší pravděpodobností pod dvoucifernou hranici neklesne. Přetrvávající nízká poptávka po nových bytech tak bude i nadále utlumovat bytovou výstavbu a snižovat tím celkovou stavební produkci.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB