Stavebnictví pokračuje v mírném růstu, ztrátu z předchozích let ale stále nedohnalo

Analýza
České stavebnictví pokračuje v mírném růstu, stavební produkce v listopadu minulého roku podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostla o dvě procenta. Může za to hlavně nízká srovnávací základna, protože index stavební produkce byl v předchozím roce 2020 velmi nízký.
Zatímco v Praze převažuje výstavba bytových domů, ve všech ostatních krajích táhnou bytovou výstavbu rodinné domy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve srovnání s předchozím měsícem říjnem zůstala listopadová stavební produkce na stejné úrovni. Stavebnictví táhne vzhůru hlavně pozemní stavitelství poháněné mimo jiné bytovou výstavbou. V listopadu se v celém Česku začaly stavět celkem 3202 nové byty, což představuje meziroční nárůst o 14,7 procenta. Naopak dokončených bytů ubylo o 10,7 procenta.

O první místo v bytové výstavbě se přetahuje Praha a Středočeský kraj. Zatímco v hlavním městě se během loňského listopadu začalo stavět 413 bytů, střední Čechy jich v jedenáctém měsíci loňského roku zahájily 593. Prvenství za jedenáct měsíců loňského roku si však stále drží hlavní město s 6780 byty zahájenými v rámci zcela nové výstavby.

To je nejvíce za 16 let, tedy od roku 2005. S mírným odstupem je na druhém místě Středočeský kraj s 6444 nově zahájenými byty. Na třetím místě už je s výraznou ztrátou Jihomoravský kraj, kde se během jedenácti měsíců loňského roku začalo stavět 4431 nových bytů.

Pod tisícovou hranicí zůstal jediný kraj – Karlovarský. Zde stavební firmy loni zahájily stavbu jen 683 nových bytů. Zatímco v Praze převažuje výstavba bytových domů, ve všech ostatních krajích táhnou bytovou výstavbu rodinné domy.

PSALI JSME:
Od roku 2022 se u novostaveb zpřísní energetické požadavky

Z hlediska dokončených bytů patří průběžné první místo Středočeskému kraji, kde ČSÚ eviduje od začátku loňského roku do konce listopadu v rámci nové výstavby 5193 dokončených bytů, když v listopadu vzrostlo toto číslo o 471 bytů. Čtyři z pěti dokončených bytů ve středních Čechách připadá na rodinné domy.

Praha je s odstupem a 4294 dokončenými byty druhá, přičemž díky listopadovému přírůstu 643 dokončených bytů ztrátu mírně snížila. Třetí místo s 3482 dokončenými byty patří Jihomoravskému kraji. Méně než tisíc bytů se loni do konce listopadu dokončilo hned ve třech krajích – Karlovarském (493 bytů), Libereckém (676 bytů) a Ústeckém (944 bytů).

Statistická čísla vypadají na první pohled pozitivně, ale při bližším zkoumání odhalíme určitá úskalí. Například meziměsíční srovnání ukazuje, že se růst v podstatě zastavil. Teprve následující měsíce nám ukáží, zda jde pouze o výjimku nebo první náznak změny trendu.

Obávám se druhé varianty, pro kterou mluví nekončící růst cen stavebních prací a materiálu i vývoj celé české ekonomiky, která se bude muset vyrovnat s vysokou inflací i končícími vládními podpůrnými programy.

PSALI JSME:
České stavebnictví se i nadále nachází v útlumu

Podobně kriticky bychom mohli rozebrat také bytovou výstavbu. Je sice pěkné, že se v Praze loni průběžně začalo stavět nejvíce nových bytů za hodně dlouhou dobu, ale spíš než nějakou systémovou změnou je to způsobené tím, že se po neuvěřitelných průtazích podařilo dotáhnout do konce povolování mnohých projektů.

V tom má zcela jistě nezpochybnitelnou pozitivní roli náměstek primátora Petr Hlaváček a jeho tým, nicméně legislativní překážky i přes loňské přijetí nového stavebního zákona stále přetrvávají, stejně jako nedostatek pozemků vhodných pro bytovou výstavbu způsobený vyčerpaným zastaralým územním plánem.

Ani tento nárůst bytové výstavby nedokáže dohnat kumulované ztráty z předchozích let. Aby se ceny nových bytů dostaly alespoň na nějakou přijatelnou úroveň a dokázala se pokrýt poptávka po novém bydlení, muselo by se jen v Praze dokončovat každý rok deset tisíc bytů. K tomuto číslu máme pořád hodně daleko a bohužel si nemyslím, že se k němu jen tak brzo dostaneme.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví potřebuje zahraniční pracovníky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Západ už účinné sankce proti Rusku vyčerpal

V bavorských Alpách v pondělí začal summit zemí skupiny G7. Tato skupina sestává z klíčových ekonomik Západu. Těžko už jejím všem členům přisuzovat adjektivum „světově nejvýznamnější hospodářství“, jež jim bezesporu …

Indexy PMI v Evropě zklamaly

Předběžná data červnových PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) aktivity v průmyslu i ve službách ve velkých evropských zemích včetně Německa i eurozónu jako celek zklamala. Celkové indexy se tak přiblížily …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.