Stavebnictví postrádá růstový impuls. V nejbližší době se ho zřejmě ani nedočká

Názor
Celková stavební produkce v ČR v dubnu meziměsíčně klesla o 3,4 procenta po březnovém nárůstu o 1,1 procenta. Pokračoval tak velmi rozkolísaný vývoj z předchozích měsíců. V průběhu posledních zhruba dvou let odvětví stavebnictví v podstatě stagnuje.
Počet nově vydaných stavebních povolení je letos oproti loňsku zhruba o deset procent nižší. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Identickým tempem jako celková stavební produkce se v dubnu meziměsíčně snižovala produkce jak pozemního, tak i inženýrského stavitelství. Nejenže se tedy nedaří v oblasti bytové výstavby, ale podle dat ze stavebnictví váznou i inženýrské stavby z velké části financované ze státního rozpočtu.

Zlepšení v následujících měsících pravděpodobně moc očekávat nelze. Podoba úsporných opatření vlády sice není stále finální, už se však začínají objevovat názory, že bude potřeba omezit i investice do dopravní infrastruktury, ať už na celostátní či místní úrovni.

PSALI JSME:
České stavebnictví stále hledá své dno

Podle posledních předstihových indikátorů navíc slábne globální poptávka po průmyslovém zboží, což pravděpodobně omezí investice firem do rozšiřování výrobních kapacit. Financování těchto investic se navíc kvůli vyšším úrokovým sazbám prodražuje.

Tento faktor působí také na výrazný útlum rezidenční výstavby. To dokládá počet nově vydaných stavebních povolení, který je letos oproti loňsku zhruba o deset procent nižší. Počet nově zahájených bytů byl pak letos v dubnu meziročně nižší o celou čtvrtinu. S ohledem na délku povolovacího procesu staveb tak v tomto ohledu v nejbližší době nelze očekávat zlepšení dostupnosti bydlení v ČR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavební produkce pokračovala v poklesu i v březnu, propadla se i bytová výstavba

Zavřít reklamu ×
  1. Stavebnictví je mrtvé odvětví, před rokem jsem kupoval pytel cementu za 66 korun, dnes za 120, podotýkám, za 25 kilo, ne jako za komoušů, kdy v pytli bylo 50…

  2. Pro koho stavit,když mladí na byt za 6 mil. kč nemají a staří bydlí ve svém a „většinou“ žádné novostavby už potřebovat ve svém životě nebudou…..Jedině nejvyšší vrstva bohatých občas jdou zas do nového a starší dům prodají.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB