Stavebnictví se ani v březnu příliš nedařilo

Názor
Po únorovém zklamání z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) příliš nepotěšila ani březnová data stavební produkce. Opět byl vykázán meziměsíční pokles (o -0,9 %), oproti únorovému propadu (o 3,8 %) byl ale výrazně nižší.
Problémem tuzemského stavebního sektoru je zejména propad zájmu o novou výstavbu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Díky silnému vstupu do letošního roku (+5 % meziměsíčně v lednu, pozn. aut.) ale stavební produkce za celé první čtvrtletí mezikvartálně vzrostla (o 1,9 %). Meziročně byla produkce ve stavebnictví v březnu o šest procent nižší, za celé první čtvrtletí meziroční pokles činil 2,5 procenta.

Z hlediska struktury v březnu přineslo povzbudivá data inženýrské stavitelství, což může ukazovat na lepšící se situaci v oblasti velkých infrastrukturních investic financovaných z veřejných prostředků. Meziměsíčně totiž produkce v tomto subsektoru vzrostla o 1,4 procenta.

Naopak u pozemního stavitelství byl v březnu vykázán meziměsíční pokles o 1,8 procenta. To ukazuje na stále utlumenou investiční, a tudíž i stavební aktivitu, ať v důsledku obecně nejisté ekonomické situace a přetrvávající vysoké inflace, tak vyšším nákladům financování.

Povzbudivé zatím nijak zvlášť nejsou ani vyhlídky do budoucna na základě vydaných stavebních povolení. Jejich počet v březnu meziročně klesl o 13,3 procenta. Pokud jde o orientační hodnotu povolených staveb, ta byla proti loňskému březnu o 6,3 procenta nižší.

Problémem je zejména propad zájmu o novou výstavbu. V průběhu roku by se měla situace ve stavebním sektoru postupně začít zlepšovat s oživováním investiční aktivity. Naše prognóza počítá s letošním celoročním růstem stavební výroby o jedno procento.

PSALI JSME:
Vysoká inflace a drahé úvěry vedou k útlumu stavební produkce

Statistiky rezidenčního bydlení ukazují na přetrvávající potíže a problémy do budoucna. Za samotný březen se počet dokončených bytů meziročně propadl o 22,7 procenta, když velkou roli hrála vysoká statistická základna loňského března. Pokles zahájených bytů za březen činil meziročně 21 procent, a to zejména v rodinných domech.

Napjatý trh práce a reflexe vysoké inflace a zvýšených inflačních očekávání se projevují i ve stavebnictví. Zaměstnanost se sice v únoru meziročně snížila o 1,5 procenta, průměrný meziroční růst nominální mzdy dosáhl 11,1 procenta po únorových 14,1 procenta.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nepříznivé únorové počasí táhlo stavebnictví dolů, vázly inženýrské stavby i bytová výstavba

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.