Stavebnictví se v říjnu relativně dařilo

Názor
Stavební produkce, jako jedna z mála říjnových statistik, potěšila. Oproti září si po očištění o sezónnost připsala v reálném vyjádření silných 1,8 procenta. Oproti loňskému říjnu byla vyšší o jedno procento. Směrem k lepšímu byla navíc revidována zářijová hodnota – původně oznámený meziroční pokles o 3,7 procenta byl revizí zmírněn na -2,9 procenta.
Tahounem meziročního nárůstu říjnové produkce bylo pozemní stavitelství. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tahounem meziročního nárůstu říjnové produkce bylo pozemní stavitelství, které si oproti loňskému říjnu polepšilo o 1,2 procenta. Inženýrské stavitelství zaostávalo s meziročním přírůstkem o 0,4 procenta.

Neradostná situace je patrná v oblasti bytové výstavby. V říjnu bylo dokončeno o 0,6 procenta meziročně méně bytů, a to kvůli jejich poklesu o 9,3 procenta meziročně v případě rodinných domů. U bytových domů přišla dobrá zpráva – v říjnu se jich dokončilo o 23,2 procenta více, než před rokem.

PSALI JSME:
Stavebnictví míří do útlumu

Vyhlídky do budoucna ale optimistické nejsou, a to zejména kvůli horšímu a dražšímu přístupu k financování. Počet staveb zahájených bytů v letošním říjnu meziročně propadl o 27,7 procenta, v případě bytových domů o dramatických 56,4 procenta, u rodinných domů o 17 procent.

Celkově počet vydaných stavebních povolení za říjen meziročně klesl o 6,5 procenta, orientační hodnota povolených staveb ale o 11,1 procenta vzrostla. Spíše než o hodnotnější stavby ale jde o dopad zvyšujících se cen stavební produkce – materiálů i stavebních prací.

Stavební produkce ještě letos vzroste, příští rok je s otazníkem. Za prvních deset měsíců letošního roku vzrostl reálný výstup stavebníků o 2,5 procenta. Za celý letošní rok může být výsledek ještě o něco vyšší.

PSALI JSME:
Stavebnictví je už pod vodou a bude hůř. Trh s hypotékami zamrzl

Pro příští rok očekáváme průměrný růst pouze nepatrně nad nulou. Důvodem je zejména recese české ekonomiky na přelomu letošního a příštího roku a obecná nejistota nenahrávající investičním akcím.

I ve stavebním sektoru se projevuje napjatost na trhu práce. Oproti loňskému říjnu se zaměstnanost ve stavebnictví zvedla o jedno procento. Průměrná hrubá měsíční mzda stavebníků se v říjnu meziročně zvýšila o 11,3 procenta.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst cen stavebních prací i materiálu pokračuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika v mírné recesi

První předběžná čísla z o výkonu evropských ekonomik za poslední čtvrtletí loňského roku vyznívají s ohledem na situaci na energetických trzích ještě docela pozitivně. Zatímco německý hrubý domácí produkt (HDP) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB