Stavebnictví v lednu těžilo z příznivého počasí

Po prosincové stagnaci, resp. poklesu o necelých 0,1 procenta meziměsíčně, lednová stavební produkce meziměsíčně reálně vzrostla o silných 5,1 procenta. Značný pozitivní efekt mělo zřejmě i neobvykle teplé počasí během ledna.
Stavební firmy nadále trápí nedostatek zaměstnanců, což ukázal i konjunkturální průzkum za únor. Ilustrační foto: Depositphotos.com

K výrazné meziměsíční dynamice významně přispěl růst o 9,4 procenta meziměsíčně v segmentu pozemního stavitelství poté, co v prosinci produkce v tomto segmentu klesla o 2,8 procenta meziměsíčně. To výrazně kompenzovalo 4,9% pokles v segmentu inženýrského stavitelství, který však následoval výrazný růst v předchozím měsíci (+6,8 % m/m).

Stavební produkce tak vstoupila do letošního roku – i díky příznivému počasí – velmi pozitivně. V meziročním vyjádření očištěném o rozdílný počet pracovních dní je vyšší o 5,4 procenta. Z pohledu jednotlivých segmentů je vývoj značně rozlišný. Zatímco produkce pozemního stavitelství si polepšila o 7,9 procenta, produkce v inženýrském segmentu klesla o 4,2 procenta.

Lepšímu výsledku inženýrského stavitelství v budoucích měsících však napovídá výrazný počet stavebních povolení v oblasti nerezidenčních budov, který byl v lednu meziročně o téměř deset procent vyšší.

Růst jejich orientační hodnoty o 13,7 procenta meziročně byl výrazně ovlivněn schválením větších projektů dopravní infrastruktury. Počet vydaných stavebních povolení pro rezidenční stavby naopak nadále klesal a meziročně byl o 24,6 procenta nižší i vlivem vyšší srovnávací základny. Vcelku byl tak počet stavebních povolení v lednu meziročně nižší o 7,4 procenta.

Pokračující trend slabší rezidenční výstavby potvrdil počet nově zahájených bytů, který meziročně klesl o 8,8 procenta. Zatímco počet dokončených bytů byl v lednu meziročně nižší o 15,4 procenta, nicméně v letošním roce by se zde měla projevit vyšší výstavba v předchozích dvou letech, zejména v roce 2021.

Stavební firmy dle komentáře Českého statistického úřadu nadále trápí nedostatek zaměstnanců, což ukázal i konjunkturální průzkum za únor, kde výhled pro zaměstnanost ve stavebnictví není nikterak zásadně negativní z pohledu historických průměrů. Zaměstnanost sice meziročně klesla o 0,9 procenta, průměrná měsíční mzda zaměstnanců ve stavebnictví však meziročně vzrostla o výrazných 14,9 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB